Thajsko turistické informace

Detail státu

Thajsko Thajsko - transparent

Najdi moji super dovolenou
Select country and destination

Základní informace

Oficiální název: Thajské království Cestovní doklady: Pas - platný minimálně 6 mesíců před vstupem do krajiny
Hlavní město: Bangkok Vízum / Poplatky: NE - pro pobyt do 30 dní
Měna: BAHT Doba letu: cca 11:00 hodin
Časový posun: UTC +7 Jakou měnu s sebou: EUR, po příchodu do krajiny směnit za Thajský baht
Jazyk: thajština Očkování: není povinné, případně se poraďte se svým lékařem
Elektrické napětí:
220 v Rozloha: 513 115 km2

Obsah:

Popis
Zeměpisné údaje
Časové pásmo
Hlavní město
Obyvatelstvo
Počasí a podnebí
Elektrické napětí
Měna
Víza, clo, devizové předpisy, banky
Zdravotnictví, očkování
Bezpečnostní situace
Svátky a kultura
Jídlo, nápoje
Pláže / Destinace
Vyplatí se vidět
Vyplatí se vědět
Kontakt

Popis

Thajsko, celým názvem Thajské království, leží v jihovýchodní Asii. Největšími lákadly Thajska jsou tropické klima, fascinující kultura, jídlo, nádherné hory a překrásné pláže. Thajsko si zachovalo svou typickou kulturu. Je pro turisty ideálním na dovolenou, protože je exotické, bezpečné a vybavené moderním pohodlím. Thajci jsou milí, uvolnění a usměvaví. Většina z nich jsou buddhisti. V Thajsku lze obdivovat mnoho buddhistických chrámů. V celé krajině je jich asi 27 tisíc. Mají bohatě zdobené špičaté střechy, množství zlatem zářivých detailů a v jejich blízkosti se pohybují mniši v oranžové róbě.

Zeměpisné údaje

Thajsko leží na dvou poloostrovech – Malajský poloostrov a poloostrov Západní Indie. Kdysi bylo Thajsko známé také jako Siam. Krajinu můžeme rozdělit do pěti geografických a kulturních oblastí: Severní Thajsko, Isaan – severovýchodní region, Centrální, Východní a Jižní Thajsko. Sousedící státy jsou: Barma, Laos, Kambodža a Malajsie. Výhodou Thajska je jeho pobřeží, které je dlouhé až 2500 kilometrů. Velkou část pobřeží tvoří nádherné pláže. Západní hranice omývá Andamanské moře (Indický oceán) a východní část Thajský záliv (Tichý oceán).

Časové pásmo

V Thajsku je oproti středoevropskému času v našem zimním období o 6 hodin víc, v našem letním pak období o 5 hodin víc. Thajci nepoužívají rozdělení na zimní a letní čas. UTC +7

Hlavní město

Bangkok

Obyvatelstvo

Obyvatelstvo se skládá ze tří čtvrtin z Thajců. Zbytek obyvatelstva tvoří Číňané, Indové a také Evropané z vícero krajin. Náboženství je převážně buddhistické, jen malá část se hlásí k muslimům, hinduistům a křesťanům.

Počasí a podnebí

Thajsko je tropická krajina s průměrnými ročními teplotami v rozsahu 28 – 38 °C. Vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 50 – 80 %, podle ročního období. Rozlišují se tři období:

teplé období v měsících březen – květen 
deštivé období v měsících červen – září
mírné období v měsících říjen – únor

Thajsko je vhodné navštívit od podzimu do jara, ale nejnavštěvovanější sezóna je během našich zimních měsíců (prosinec až únor). Dobrá zpráva je, že v Thajsku nejsou hurikány.

Elektrické napětí

Elektrické napětí je 220 voltů. Lze použít většinu elektrických spotřebičů, jen je potřeba mít vhodné adaptéry, jelikož Thajci mají jiné zásuvky. Adaptéry je možné koupit v Thajsku, není třeba se jimi zásobit před cestou z domovské krajiny.

Měna

Měna: Baht (THB), 1 CZK = 1,496 THB /k 04/2018

Víza, clo, devizové předpisy, banky

Víza
Při vstupu na území Thajska po dobu méně než 30 dní jsou občané ČR osvobození od vízové povinnosti. To platí pro vstup přes mezinárodní letiště. V případě vstupu na území přes pozemní hraniční průchod je tato doba jen 15 dní. Při vstupu musí být platnost cestovního pasu minimálně 6 měsíců ode dne vstupu do krajiny. Prodloužení pobytu je možné jen ve výjimečných případech. Při opakované návštěvě Thajska nesmí celkový počet dní pobytu přesáhnout 90 dní v rámci šesti měsíců. Podmínky pro možný vstup je vhodné si ověřit na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Ztrátu nebo odcizení cestovního dokladu je nutné ohlásit bez zbytečného odkladu na nejbližší policii a požádat o sepsání protokolu. Následně je potřeba kontaktovat Velvyslanectví ČR v Bangkoku a požádat o vystavení náhradního cestovního dokladu, který slouží na návrat do ČR. Náhradní cestovní doklad se spolu s protokolem z policie předkládá na potvrzení thajskému imigračnímu úřadu (Immigration Bureau in Bangkok, Government Center B, Chaengwattana Soi 7, Laksi, Bangkok 10210, Tel 0-2141-9889).

Clo
Clu nepodléhají věci osobní potřeby, neobchodního charakteru, povolený je dovoz maximálně 1l alkoholu, 200 ks cigaret nebo 250g tabáku na osobu. V případě porušení předpisu je pravděpodobná vysoká pokuta a konfiskace zboží. Zakázaný je dovoz a vývoz sošek Buddhy a různých starožitností. Přechovávání, prodej a nákup narkotik se v krajině považuje za trestné. V případě odhalení Vám hrozí i trest smrti.

Devizové předpisy
Na dovoz thajské měny se žádná omezení nevztahují. Dovoz zahraničních bankovek a mincí nad hodnotu 20 000,- USD nebo ekvivalent této sumy je potřebné prokázat (deklarovat).

Banky, směnárny
Banky jsou otevřené během pracovních dní, a to od rána do 15:30. Směnárny jsou flexibilní a své služby nabízí sedm dní v týdnu od 10 hodiny dopoledne do 8 hodiny večer.

Zdravotnictví, očkování

Zdravotnictví
Zdravotnictví je překvapivě na velmi dobré úrovni. Téměř všude najdete zdravotnická zařízení a lékárny. Při návštěvě lékaře můžete komunikovat i v anglickém jazyce. Doporučujeme vám určitě zdravotní připojištění.

Očkování
Povinné očkování není. Doporučená očkování jsou tetanus, záškrt, hepatitida, dětská obrna. O možnostech očkování se informujte i u svého lékaře před odchodem do této destinace.

Bezpečnostní situace

V turistických střediskách i v městech je bezpečnost na dobré úrovni. Doporučujeme dávat pozor na svůj batoh a nenechávat ho bez dozoru. Opatrnost je na místě v noci a i v okrajových čtvrtích.
Policie, linka pro turisty v angličtině: 1155
Tísňová linka: 191
První pomoc: 1554
Hasiči: 199
Národní centrum pro varování před katastrofami: 1860
Telefonní předvolba do Thajska: +66

Svátky a kultura

Svátky
Nový rok: 1. ledna
Makha Bucha: datum se mění (od konce ledna do začátku března)
Chakri: 6. dubna
Songkhran: 13. – 15. dubna
Svátek práce: 1. května
Korunovační den: 5. května
Visakha Bucha: datum se mění (květen)
Asanha Bucha: datum se mění (červenec)
Khao Phansa (buddhistický půst): datum se mění (červenec)
Narozeniny Jejího veličenstva královny: 12. srpna
Chulalongkorn: 23. října
Narozeniny Jeho veličenstva krále: 5. prosince
Den ústavy: 10. prosince
Silvestr: 31. prosince

Kultura
Thajská hudba a tanec jsou kulturním zážitkem. Hudba na člověka působí harmonicky a uklidňuje. Thajské masáže jsou světovým unikátem, proto si dopřejte tento zážitek při návštěvě krajiny, ať už jdete individuálně nebo organizovaně. Tradiční masáž vám přinese neskutečné uvolnění a je prospěšná pro vaše tělo ale i duši.

Jídlo a nápoje

Jídlo
Určitě doporučujeme ochutnat thajskou kuchyni, která je přímo fantastická. O gastronomický zážitek určitě nepřijdete, pokud se rozhodnete stravovat i ve stáncích přímo na ulici. Jde o rozmanitou kuchyni, plnou zeleniny, ovoce, koření a jiných výjimečných chutí. Jídlo je na evropské chutě o trošku štiplavější, ale můžete poprosit kuchaře, aby chilli mírně omezil. Na štiplavou chuť je ale lehké si zvyknout. Thajské polévky jsou úžasné a nejznámější je tom yum. Jejím základem jsou jen limetkové listy, citronová tráva, rybí omáčka, galangala a chilli papričky. Další známou polévkou je Tom ga kai, je však méně pikantní, spíše je nasládlá. Připravuje se z kokosového mléka a dochucená je houbami, palmovým cukrem, rybí omáčkou, citronovou trávou, cibulí a koriandrem. Nechybí ovšem chilli. Ochutnejte určitě i u nás známé thajské rýžové nudle například s kuřecím masem, anebo krevetami. Rýže je součástí stravy thajského obyvatelstva a v Thajsku jich mají několik desítek druhů.

Nápoje
Uhasit žízeň můžete thajským pivem, které vás možná až tak neohřeje, ale po tom množství chilli padne velmi vhod. Čerstvé šťávy lisované z čerstvého ovoce jsou úžasným osvěžením při vysokých teplotách v Thajsku. A pokud se setkáte s něčím podobným, jako je známý energetický nápoj "červený býk", tak věřte, že jde právě o jeho předchůdce a zrod tohoto nápoje údajně koření v Thajsku.

Pláže / Destinace

Bophut Beach
Klidné městečko na severu ostrova s krásnou 2 km dlouhou písčitou pláží. Z pláže je přenádherný výhled na ostrov Ko Pha Ngan. Ve východní části se nachází Fischerman Village s kavárničkami a restauracemi. Právě z tohoto střediska denně vyplouvají lodě na výlety do mořského národního parku Ang Thong a na ostrovy Ko Pha Ngan a Ko Thao.

Hat Thong Son a Ao Choeng Mon
Pokud vyhledáváte klid a romantiku, doporučujeme vám zastavit se na severní části ostrova a jeho okolí. Při podrobnějším zkoumání pobřeží objevíte vícero skrytých zátok se skalními útvary. Zajímavé je i okolí Maenam Beach, které je asi nejméně ovlivněné turismem.

Chaveng Beach
Nejdelší a i nejkrásnější pláž ostrova s celkovou délkou 7 km. Najdete ji na východním pobřeží Koh Samui. Souběžně s pláží se táhne městečko Ban Chaweng s ulicí plnou barev, restaurací, supermarketů, obchodů se suvenýry. Ideální místo na nákupy.

Amai Beach
Druhá největší a nejznámější pláž ostrova leží při městečku Ban Lamai. Na délce 4 km poskytuje všechny druhy vodních sportů a atrakcí. Na jejím jižním konci je jedna z našich atrakcí ostrova, přírodní žulové útvary Hin Ta Hin Yai. Dokonale připomínají mužské přirození. Středisko Lamai je vhodné i pro noční život, v místních restauracích a hospodách zábava neutichá do úplného rána.

Vyplatí se vidět

Khao Yai
Národní park s překrásnými přírodními scenériemi. Žijí tu zvířata jako například tygři, gibboni, jeleni sambar a jiná ohrožená zvířata.

Grand Palace (Královský palác) - velkolepé místo v Bangkoku, doporučujeme ho navštívit spíš v ranním čase. V areálu Grand Palace se nachází Wat Phra Keo. Skládá se ze 3 zón, možná bude vstup povolen jen do některých částí, ale nenechejte se odradit. Královský palác v sobě ukrývá množství architektonických pokladů, včetně chrámu Phra Kao (známý jako Wat Phra Kaew), nebo sochu Buddhy vyrobenou z přehledného zeleného jadeitu. Součástí areálu jsou kromě jiného Phra Mondop - knihovna, Phra Si Rattana - vzácností je úlomek Buddhové kosti.

Bangkok
Je hlavní turistickou destinací v Thajsku. Potkáte v něm množství turistů z celého světa. Prohlídku města doporučujeme rozložit na několik dní. K poznávání tohoto zajímavého města se doporučuje přesouvat se buď autobusem, ale velmi těžko se dá zjistit jízdní řád, proto využijte hlavně růžové taxi (bílé a žluto-zelené nechtějí zapínat cizincům tachometr), nebo i pronájem loďky, kterou Vám velmi rádi doporučí thajští průvodci. Plavba kanálem je zajímavá už jen tím, že Vás zavede do koutů starého Bangkoku, kde budete mít možnost vidět život chudší vrstvy obyvatelstva v Bangkoku. Takzvané "slamy". Obyvatelé v této části žijí na vodě, takže je možné, že blízko těchto příbytků uvidíte i krokodýla či leguána. Zážitkem je i autentický říční trh Klong Lad Mayom.
I když to může znít neuvěřitelně, Bangkok je plný zelených parků, a to i v centru města. Nejznámější je Lumpinee park, kde ráno najdete sportuchtivých domácích všech věkových kategorií. Park je super na pohyb, cvičí se tu tai-či a jiná bojová umění. Kdo by chtěl poznat Bangkok i jinak než jsou jen chrámy, pláže a pražené šváby na trzích, doporučujeme vidět a zažít Muay Thai Box. V minulosti byl thajský box jednou z osmi disciplín, které musel ovládat každý muž a říká se, že ti nej nej z boxerů byli osobními strážci Krále. Navštívit Bangkok a nevidět ho přitom z ptačí perspektivy by bylo na škodu. Výhled na velkoměsto najdete hlavně v barech a v klubech a to hlavně po západě slunce, kdy se Bangkok změní na světelnou “show”. Některé bary jsou součástí hotelů a platí se tam i vstupné. Nákupy v obchodních centrech jsou pro turisty lákadlem, ať už pro ceny elektroniky, nebo i nákup sportovního oblečení. Tradiční trhy Chatuchak (nazývaný také JJ market) je největší tržiště v Thajsku s 8000 stánky. Chatuchak je otevřený jen přes víkend, od 9:00 do 16:00.

Dream World
Přímo v Bangkoku v provincii Pahum můžete navštívit zábavní park Dream World, který je rozdělený na několik témat. Nabízí víc než 40 atrakcí, nejoblíbenějšími atrakcemi jsou ty, které napodobují Grand Canon nebo už všemi známý Disneyland.

Výlet do džungle na Krabi
Krabi je thajská provincie s azurovým mořem, bílými písčitými plážemi. Můžete vyrazit do deštného pralesa při Klong Thom s horskými prameny, nebo se dokonce můžete vykoupat v tamějších jezírkách. Nejpopulárnější střediska na dovolenou jsou Pattaya, Phuket a Ko Samui. Pattaya leží 150 km od Bangkoku a zahrnuje několik místních pláží. Letovisko má jedinečné vybavení a nabídku atrakcí pro turisty. Phuket je největší ostrov Thajska. Má délku 48 km a šířku 21 km. Hlavním městem letovisek je východní pobřeží. Můžete zde najít vhodné podmínky na všechny druhy vodních sportů, včetně jachtingu a kanoistiky na moři. Na pobřeží se nacházejí jeskyně, jsou přístupné jen přes moře. Ko Samui je proslavený krásnou přírodou a přírodními památkami, plážemi a národním parkem s krásnými přírodními scenériemi Khao Yai, ideálně místo pro šnorchlování.

Vyplatí se vědět

Při návštěvě chrámů se vyžaduje strohé oblečení, které zakrývá kolena a lokty. Ženy by neměli mít obuté sandály a obvykle je zakázáno v chrámu i fotografovat. Respektujeme buddhistickou kulturu a dodržování pokynů v chrámech (zahalit si ramena, kolena apod.) Není nic horšího než vstoupit na posvátné místo v krajině ve vyzývavém oblečení. Pokud chcete někoho pozdravit, nebo upoutat pozornost, přivolat číšníka nebo taxi, ruce držte vodorovně a prsty směrem dolů. Držet ruce s prsty směřujícími nahoře je v Thajsku považované za neslušné. Jestli se budete stále usmívat, nebudete mít během Vašeho pobytu v Thajsku žádný problém, protože pro ně budete příjemná osoba, pro kterou je Thajec ochotný udělat i to, co není běžné. V případě, že nasadíte nepříjemný, nervózní, povýšený či až agresivní výraz, tak jste pro Thajce nezajímavým.

Thajci byli vždy svobodní a jejich krajina nikdy nebyla pod něčí nadvládou a jakékoliv projevy povýšenosti či jiným teatrálním chováním se obracejí proti návštěvníkovi. Turisti milují opice, opice zase milují turisty s banány. Opičí pláže patří k nejpopulárnějším atrakcím, které Thajsko nabízí. Novinkou od listopadu 2017 v Thajsku je zavedení zákazu kouření na plážích a jejich následné vymáhání. Turisti toto omezení pocítí pravděpodobně na plážích v turistických lokalitách, jako je například Phuket, Krabi a Ko Samui. Porušení zákazu může vést k potrestání pokutou až ve výši 100 000 THB (cca 70 000 Kč), nebo nepodmíněným odnětím svobody v délce 1 roka. V případě udělení pokuty musí být případ podle thajského zákona odevzdaný soud. Zadrženému je až do rozhodnutí soudu zakázané opustit Thajsko a případně může být i umístěný do vazby, přičemž může k procesu dojít až za několik měsíců.

Domácím miláčkům (pes, kočka, max. 3ks) může thajský úřad omezit jejich pohyb v krajině po dobu 30 dní. Důvodem je zjistit jejich zdravotní stav a náklady spojené s karanténou miláčka hradí majitel. Zvířata nemusí být očipovaná, ale thajské úřady to doporučují. Povinností majitele je předložit průkaz zvířete v anglickém jazyce, kde jsou záznamy o jeho očkování. Úřady v Thajsku si mohou vyžádat i důkaz o vlastnictví a rodokmenu. Zakázaný je dovoz amerického pitbulteriéra a amerického stafordšírského teriéra.

Kontakt

Kontakt na Velvyslanectví České republiky v Bangkoku:
71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd.
Lumpini, Pathumwan
10330 Bangkok
Kingdom of Thailand

Spojení:
Telefon: +66-(0)2-250-9223, +66-(0)2-250-9224
Fax: +66-(0)2-255-4978, +66-(0)2-250-9225

E-mail:
Konzulární a vízový úsek: consular_bangkok@mzv.cz
Obchodní a ekonomický úsek: commerce_bangkok@mzv.cz
Hlavní, obecný: bangkok@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/bangkok

Konzulární pohotovost: +66-(0)614-233-819
Upozorňujeme, že telefonní číslo konzulární pohotovosti je vyhrazeno pro případy nouze v mimopracovní době. Na tomto čísle nejsou poskytovány informace obecného charakteru.
Destinace:

Výsledky hledání
LM
FM
Thajsko » Koh Samui Santiburi Resort & Spa starstarstarstarstar
Vila
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze, Plná penze
Hodnocení:
5,8 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Přímo na pláži
 • Bazén venkovní
 • Sportovni aktivity
Datum Délka Strava Doprava Cena
 9.10.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 46 650 Kč LM Detail
 10.10.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 46 650 Kč LM Detail
 11.10.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 46 650 Kč LM Detail
LM
FM
Thajsko » Koh Lanta Layana Resort starstarstarstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze, Plná penze
Hodnocení:
5,8 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Přímo na pláži
 • Bazén venkovní
 • Wellness
Datum Délka Strava Doprava Cena
 21.9.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 35 690 Kč LM Detail
 25.9.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 36 690 Kč LM Detail
 23.9.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 36 890 Kč LM Detail
LM
FM
Thajsko » Bangkok Amari Atrium starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Vídeň
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
4,9 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
 • Klimatizace
 • Bazén venkovní
 • Wellness
 • Sportovni aktivity
Datum Délka Strava Doprava Cena
 13.2.2019 3 dny Snídaně leteckyleteckyPraha 12 790 Kč-21 % FM Detail
 13.2.2019 5 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 17 390 Kč-21 % FM Detail
 3.1.2019 4 dny Snídaně leteckyleteckyPraha 21 590 Kč-21 % FM Detail

další nabídky >