Chios dovolená Řecko

Detail destinace

Chios Řecko - transparent

Počasí:

Dnes Počasí v Chios - transparent 25° C Zítra Počasí v Chios - transparent 20 - 27° C21.9. Počasí v Chios - transparent 20 - 28° C
22.9. Počasí v Chios - transparent 21 - 27° C23.9. Počasí v Chios - transparent 21 - 28° C24.9. Počasí v Chios - transparent 20 - 25° C
25.9. Počasí v Chios - transparent 19 - 26° C26.9. Počasí v Chios - transparent 20 - 24° C27.9. Počasí v Chios - transparent 19 - 22° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

ŘECKO – CHIOS, OSTROV MASTICHY A POMERANČŮ

Hledáte prosluněnou a klidnou dovolenou? Milujete vůni pomerančů? Rádi poznáváte zákoutí ostrovů? Zajímá Vás historie? Očekáváte dlouhé pláže s křišťálově čistým mořem? Chcete ochutnat některou z místních rybích specialit? Nemáte rádi přelidněné destinace? Pak si vyberte právě řecký ostrov Chios, není zatím moc turisticky známý, ale jedná se o pátý největší ostrov Řecka, který Vás jistě uchvátí malebnými městečky, nádhernými plážemi, které nejsou nacpané turisty k prasknutí a hlavně - nezapomeňte si odvézt nějaký výrobek z léčivé pryskyřice Mastichy! :)

POČASÍ

Tento ostrov Vás svým počasím jistě nezklame, teploty se tu pohybují okolo 30°C a to od května do října. Horký vzduch je v kombinaci s mírným větrem naprosto ideální.  Pokud se na Vaší dovolenku chcete vydat mimo sezónu, čili v zimě, počasí je zde také vlídné a jistě vhodné pro poznávání památek ostrova. Moře tu sice není zrovna nejteplejší, jako tomu bývá i na jiných ostrovech, ale jistě budete spokojeni, Egejské moře je na celém ostrově nádherně čisté a v parných dnech jistě oceníte, že se máte kde ,,ochladit“.:)

JAZYK

Úředním jazykem je samozřejmě řečtina, ale bez problémů se zde domluvíte anglicky a z větší části i německy. Pokud jste již v Řecku byli, jistě Vás nepřekvapí nápisy v alfabetě, neboli řecké abecedě. V ní jsou často psány i jídelní lístky, ale nebojte se, vedle nich se vždy nachází názvy minimálně v angličtině.

JÍDLO

Pokud milujete domácí kuchyni, jistě budete mile potěšení, většina restaurací se pyšní právě domácí kuchyní. Na jídelních lístcích naleznete jak typicky řecká jídla, tak i pokrmy ovlivněné jinými zeměmi, především Tureckem, které je od ostrova ,,co by kamenem dohodil“ :). Nezapomeňte ochutnat řecký salát, tzatziki a pokud máte rádi sladké, jistě si zamilujete řecký jogurt, který je často podáván i v restauracích – tradičně s medem,  nebo i s ořechy a ovocem.

Maso i ryby bývají často grilované. Oblíbené je zde skopové a jehněčí maso, ale na každém menu najdete i klasické kuřecí a vepřové. Jak už bylo napsáno, maso bývá grilované nebo na rožni (souvlaki či gyros). Pokud se ale těšíte na typický gyros „ze stánku“, naleznete ho spíš ve větších městech. Mořských plodů je také velký výběr.

Milovníci zeleniny jistě ocení velký výběr zeleninových salátů, které jsou naprosto nepřekonatelné :), z ovoce pak bývá častý meloun, broskve, hrušky, jablka, hrozny a fíky.

Pokud se ale spoléháte na to, že si budete vařit sami, počítejte s tím, že budete nejspíš muset zajet přímo do hlavního města ostrova – stejnojmenného Chiosu. Tím, že ostrov není masově navštěvován turisty, jsou zde spíš menší obchůdky, kde asi nenaleznete úplně vše, co k vaření potřebujete.

PITÍ

Asi nejtypičtějším alkoholickým nápojem, který naleznete v obchodech i na lístcích v restaurací je Ouzo, vyráběné z anýzu. K dostání jsou i tuzemská a zahraniční vína, ať už červené či bílé. Další z alkoholických nápojů je Metaxa, neboli řecká brendy, která je k dostání v několika hvězdičkách, přičemž 7* je ta nejlepší. Výborný je také likér z Mastichy, který bývá v restauracích dáván po jídle, jako pozornost podniku. Tento likér je specifický pro ostrov Chios, proto si ho můžete odvézt i jako suvenýr.

nealkoholických nápojů je často podávána neperlivá voda ve velkých lahvích a další komerční limonády.

Káva – bývá velmi silná a sladká, podávaná v malých šálcích. Oblíbené jsou zde i ledové kávy.

Čaj – podáván v různých podobách, opět je oblíbený ve formě ledového čaje.

DOPRAVA

Pokud se rozhodnete, že ostrov prozkoumáte pomocí autobusové dopravy, počítejte s tím, že si jistě počkáte. Autobusy zde zásadně nejezdí podle jízdních řádů, jezdí spíše o dost později nebo naprosto mimo jízdní řád. A klasické autobusové zastávky zde také nečekejte, je jich opravdu málo, proto pozorně poslouchejte svou delegátku v místě pobytu, která Vám sdělí, kde autobusy zastavují.

Ale nebojte se, můžete si bez problémů zapůjčit auto či motorku, která Vás vyjde na podstatně stejné peníze, jako autobus, pokud je Vás na cestování více. Zdejší silnice jsou v perfektním stavu a zapůjčované auta mívají zpravidla klimatizaci, takže pro Vás cesta bude pohodlná a zároveň se můžete svobodně rozhodnout, kde chcete zrovna zastavit. A věřte, že je spousta míst, která stojí za zastavení. U některých pláží bývá problém, cesty k nim nejsou příliš kvalitní a někdy je velice obtížné se sem autem dostat, proto můžete zvolit i motorku, kterou se hravě dostanete všude :), a nebo zkrátka vystoupíte z auta a zbytek dojdete, co byste pro krásnu pláž přece neudělali, že? :))

MĚNA A CENY

Jako celého Řecka, tak i ostrova Chios se týká placení v EURech. Ve větších „střediscích“ se dá platit i platebními kartami, ale spíše počítejte s hotovostí, ta je tu běžnější, z důvodu, že na ostrově se nenachází příliš mnoho turistů.

Ceny v obchodech a v restauracích se pohybují různě, restaurace od restaurace a obchod od obchodu se liší. Díky tomu, že zde nebývá moc turistů, jsou zde možná ceny o něco vyšší než na jiných místech Řecka, ale dá se tu dobře pojíst zhruba kolem 8 EUR/osoba, ovšem ryby a mořské plody bývají o dost dražší.

VÝLETY

Bohatou nabídku výletů Vám jistě nabídne delegát na schůzce ve vašem hotelu. Za zmínku stojí jistě sgrafitové městečko Pyrgi, přístavní město Mesta, výlet lodí na ostrov Inousses či do tureckého Izmiru. Pokud milujete keramiku, nesmíte zapomenout na vesničku Armolia, kde Vám místní ochotně ukáží svoje vlastnoruční práce. Pokud toužíte po pořádném chaosu, doporučuji navštívit hlavní město ostrova – Chios, tady je to opravdu o něco hektičtější. Ochladit se při velkém teplu můžete například i v jeskyni Olympi či na některé z místních nádherných pláží – například Trahili, Elinda, Vroulidia, Mavra Volia a pokud toužíte po moři, barvou srovnatelným jako v Karibiku, nesmíte vynechat menší, ale přesto nádhernou pláž Agia Dinami. Stačí si jen vybrat. :)

Výsledky hledání
Řecko » Řecko ostrovy » Chios » Karfas Aegean Dream starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
5,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
300 mVzdálenost od moře
  • Klimatizace
  • Bazén venkovní
Datum Délka Strava Doprava Cena
 1.10.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 25 710 Kč Detail
 8.10.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 25 710 Kč Detail
 24.9.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 030 Kč Detail
Řecko » Řecko ostrovy » Chios » Karfas Sea View Resorts starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
100 mVzdálenost od moře
  • Klimatizace
  • Bazén venkovní
  • WiFi
  • Wellness
Datum Délka Strava Doprava Cena
 1.10.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 26 950 Kč Detail
 8.10.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 26 950 Kč Detail
 1.10.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 29 920 Kč Detail

další nabídky >

Destinace:

Najdi moji super dovolenou
Select country and destination
[Zobrazit mapu]