Řecko turistické informace

Detail státu

Řecko Řecko - transparent

Najdi moji super dovolenou
Select country and destination

Základní informace

Oficiální název: Řecká republika Cestovní doklady: Pas / OP
Hlavní město: Athény  Vízum / Poplatky: Ne 
Měna: EUR  € Doba letu: 02:30 hodin 
Časový posun:  + 1 hodina Jakou měnu s sebou: EUR €
Jazyk: řečtina  Očkování: není povinné 
Elektrické napětí:
220 v Rozloha:  131 957 km2

Obsah:

Popis
Zeměpisné údaje
Časové pásmo
Hlavní město
Obyvatelstvo
Počasí a podnebí
Elektrické napětí
Měna
Víza, clo, devizové předpisy, banky
Zdravotnictví, očkování
Bezpečnostní situace
Svátky a kultura
Jídlo, nápoje
Pláže / Destinace
Vyplatí se vidět
Vyplatí se vědět
Kontakt velvyslanectví

Popis

Hledáte dovolenou v Řecku s krásnou přírodou a bohatou historií? Místo, kde se začala vyvíjet lidská společnost?

Řecko se nachází na Balkánském poloostrově. Pevninu obléhá více než 1400 ostrovů, přičemž z nich je asi 170 neobývaných. Řecku patří 9000 km pobřeží, proto se nemůžeme divit, že tu lze spatřit nejen udržované hotelové pláže, ale i netknutá mořská zátiší či laguny. Řecko je dovolená rodinného typu, můžete také zvolit rezorty na ostrově Kréta. Pro děti jsou tu vždy k dispozici animátoři a vy si můžete vychutnat relax na plážích. Pro mladé, kteří hledají oddych na plážích, ale také noční život v barech, je vhodný ostrov Zakynthos s letovisky Laganas, Argassi alebo Tsilivi. Pro starší pár nebo méně aktivní lidi doporučujeme čistě oddychovou dovolenou bez množství jiných turistů. Zvažte severní ostrov Thasos, letovisko Stegna na Rhodose nebo apartmánové domy na Kode.

Zeměpisné údaje

Řecko se rozprostírá v jihovýchodní Evropě za krajinami Balkánu, na Peloponéském poloostrově a dalších více než 1 400 přilehlých ostrovech. Sousedí s Albánií, Makedonií, Bulharskem a Tureckem.

Řecko obklopuje několik moří: Egejské, Jónské, Středozemní. Neméně lákavé jsou Athény – nádherné a významné hlavní město. Dovolená v Řecku – to jsou hlavně nejoblíbenější ostrovy Kréta, Rhodos, Kos, Zakynthos a Korfu.

Časové pásmo

+ 1 hodina (při letním čase)

Hlavní město

Athény

Obyvatelstvo

Řeci (91%), Turci (6%), Albánci (3%)
Oficiální náboženství je řecké pravoslavné (ortodoxní).
Počet obyvatel: 10,7 mil.

Počasí a podnebí

Podnebí Řecka patří mezi velmi příjemné a mírné. Léta jsou však teplejší. Teploty na pevnině dosahují během léta rekordních 40 stupňů Celsia. Tato vedra však zpříjemňuje vítr a přímořské klima.

Elektrické napětí

V zásuvkách je 220 V / 50 Hz. Zásuvky jsou s dvěma kolíky.

Měna

Euro

Víza, clo, devizové předpisy, banky, poplatky

Víza
Víza nejsou potřeba. Do Řecka můžete vycestovat na platný cestovní pas nebo občanský průkaz (při pobytu do 90 dní).

Clo, devizové předpisy
Do Řecka je možné přivést i své potraviny. Nedoporučujeme však dovoz máku. V Řecku je mák považovaný za lehkou drogu. Různé nože či slzný plyn může řecká policie v případě kontroly vyhodnotit jako nedovolené zbrojení.

Banky
Banky mohou mít přizpůsobenou otvírací dobu přes letní sezónu, proto si otvírací hodiny dopředu zjistěte na recepci hotelu. Směnit peníze je ale možné i na recepcích hotelů. Zeptejte se na tuto službu u personálu hotelu.

Poplatky
Pobytová taxa - Připlatíte si v 2* hotelu 0,50 EUR pokoj/noc, v 3 * hotelu 1,50 EUR pokoj/noc, v 4 * hotelu 3,00 EUR pokoj/noc, v 5 * hotelu 4,00 EUR pokoj/noc
Pobytová taxa se platí přímo na recepci hotelu, na začátku pobytu. Taxy jsou v platnosti od 1.1.2018 a týkají se všech typů ubytovacích kapacit.

Zdravotnictví, očkování

Zdravotnictví
Lékárny jsou v Řecku vybavené dostatečně, většina léků je dostupná i bez lékařského předpisu. Poplatky za ošetření a lékařskou pomoc se platí na místě. Doporučujeme z důvodu vysokých poplatků uzavřít zdravotní připojištění. Nevyhnutelná lékařská pomoc je poskytovaná našim občanům bezplatně, nezapomeňte si s sebou vzít evropský zdravotní průkaz.

Očkování
Očkování není potřeba před cestou.

Bezpečnostní situace

V Řecku je bezpečnost na vysoké úrovni. Platí to hlavně pro turistická střediska na ostrovech. Ve větších městech se vyskytuje drobná kriminalita. Poměrně časté jsou krádeže dokladů, resp. peněz, či drobné elektroniky. Řeci jsou ale velmi čestní, takže pokud by se našel nějaký zloděj, zpravidla může jít o turistu - tedy cizince.

Svátky a kultura

Svátky
Svátky v Řecku často souvisí s náboženstvím a řídí se ortodoxním kalendářem (často shodné s katolickými svátky). Během roku se konají různé kulturní slavnosti a festivaly. Kulturu si určitě vychutnáte. Řecká kultura je úžasná. Hlavně v Athénách pocítíte atmosféru, v které Řeci žijí.
1. ledna – Nový rok a svátek Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento den si lidé vzájemně vyměňují malé dárečky, děti obcházejí domácnosti a zpívají (podobné našemu koledování)
6. ledna – Svátek Zjevení Pána, oslavující pokřtění Krista v řece Jordán. Je to svátek, kdy se do moře, jezera nebo řeky hodí kříž a mladí chlapci se předhánějí, kdo ho první vyloví a donese zpět.
7. ledna – Svátek Jana Křtitele
25. března – Svátek Zvěstování Panny Marie a Den nezávislosti. Tři týdny před začátkem půstu začínají maškarní plesy na Čisté pondělí – První den půstu. Tento den s oslavuje pouštěním draků a pokrmem jsou tradiční druhy postního jídla.
Velká noc – Velký pátek, Velikonoční neděle a Velikonoční pondělí. Na Velký pátek se nosí v procesii se svíčkou Kristova rakev, v sobotu o půlnoci kněz v kostele prohlásí, že Kristus vstal z mrtvých a od jeho zapálené svíčky se přenáší tzv. plamen života na svíčky věřícím, kteří si je nesou zapálené do svých příbytků. V neděli se navštěvují příbuzní, peče jehněčí, soutěží se v rozbíjení natvrdo uvařených a na čerstvo nabarvených vajíček
1. května – Svátek jara a svátek práce. V tento den se vstupní dveře domů zdobí kytkami.
25. května – Jónský den – oslava připojení Jónských ostrovů k Řecku.
Začátek července – Svatodušní svátky
30. července – Svátek svatých apoštolů
15. srpna – Svátek vstoupení Panny Marie na nebe
28. října – Den „Óchi“, oslava odmítnutí italského ultimáta v roce 1941 (ministerský předseda Metaxas odmítl Mussoliniho žádost o povolení vstupu italských jednotek do Řecka, den zahájení řeckého boje proti okupaci).
25. a 26. prosince – Vánoce

Kultura a zvyky
Řeci jsou velmi příjemní lidé, hlavně vstřícní a pohostinní. Pokud se s někým seznámíte, je zvykem políbit se na obě tváře a muži se ještě přátelsky poplácají po zádech nebo rameni. Řeci, podobně jako Bulhaři vyjadřují svůj souhlas kroucením hlavy a nesouhlas přikyvováním (tedy opačně než u nás). Řeci často organizují velkolepé rodinné svátky. Oslavují se též místní slavnosti patronů jednotlivých obcí. Tyto vesnické oslavy se nejčastěji konají během letního období, přesněji v období od července do září. Turisti často vyhledávají nejrůznější folklórní vystoupení. Oslavy jsou spojené především s tancem a hudbou. Tance jsou dominancí mužů, i když ženy tancují samozřejmě také. Většinou jde o tance společně v kole.

Jídlo, nápoje

Jídlo
Řecká kuchyně je plná chutí a vůní. V této přímořské krajině samozřejmě figurují v jídelníčku hlavně čerstvé ryby, které se střídají s oblíbenou jehněčí. Možná budete mít chuť i na gyros v pitě, proto neváhejte a vychutnejte si ho v místních fast foodech nebo v tavernách. Řecké stolování má svoje zásady a tak Vás nepřekvapí čistota na stole, kde nebude chybět džbán vody, kvalitní olivový olej a čerstvý chléb. Typické koření pro tuto krajinu jsou oregano, bazalka, tymián nebo skořice. Určitě zkuste moussaku, souvlaki, řecký salát, stifado či originálně tzatziki k salátům. Stifado je dušené maso v rajčatové omáčce s malými cibulkami. Samotní Řeci jsou zvyklí hodně vařit spíš ráno a po celý den pokrmy udržovat teplé, protože na vyloženě horké jídlo si moc nepotrpí. Po hlavním chodu obyčejně následuje káva s nějakým skromným dezertem.Tip na dezert: Zapomeňte na baklavu, v tom teple je ideální si dát řecký jogurt s medem a ořechy. Je to jednoduchý dezert a ještě neuvěřitelně delikátní.

Nápoje
Samozřejmě převládají tradiční řecká vína. Bílé víno (gr. lefko krasy), červené víno (gr. kokyno krasy) rosé. Kromě toho je oblíbené místní pivo Mythos. V supermarketech najdete i Amstel, či Heineken a při troše štěstí Prazdroj nebo Budvar Ouzo - aperitiv z anýzových semínek (doporučujeme s ledem a trochou vody) Metaxa - místní brandy (tří-, pěti- a sedmi- hvězdičkové varianty - čím víc hvězdiček, tím jemnější chuť) Rakomelo - zahřátá rakija s trochou medu, nejčastěji se podává v měděných džbánech.

Pláže

Mezi nejkrásnější pláže Řecka patří:
•Navagio (Zakynthos)
•Porto Katsiki (Lefkada)
•Egremnoi (Lefkada)
•Myrtos (Kefalónia)
•Balos (Kréta)
•Elafonisi (Kréta)
•ParadiseBeach (Mykonos)

Většina pláží v Řecku je veřejná. Lehátka a slunečníky si můžete pronajmout za poplatek (cca do 8€=200Kč). Některé restaurace přímo na pláži, Vás mohou nalákat na pronájem lehátek za konzumné v jejich restauracích.

Vyplatí se vidět

Athény
Akropola v Athénách - vyhraďte si na ni cca 2-3 hodiny. Nachází se tu mnoho významných a zajímavých historických památek, které rozhodně stojí za to vidět. V blízkosti Akropoly se nachází i Monastiraki, populární bleší trh, kde najdete velké množství suvenýrů, a také mnoho typických restaurací. Malým vláčkem si můžete užít jízdu spolu s dětmi. Pokud trh navštívíte večer, zažijete úžasnou atmosféru, potkáte mnoho mladých lidí a turistů. Nenechejte si ujít návštěvu muzea Benaki. Najdete tu významné historické památky, také různé šperky, malby, oblečení a hodně jiných zajímavostí. Je otevřené do 17:00 hod. Pokud máte chuť na relax, navštivte koupele Hammam, kde si nechejte udělat masáž anebo speciální proceduru na zjemnění pokožky rukou.

Dionýzovo divadlo -Nádherné divadlo se rozprostírá na jižním svahu Akropole. V starém Řecku navštěvovali divadlo výhradně muži.
Erechteion - V Erechteionu byla umístěná jednoduchá socha bohyně města Athény. Na tomto místě se vykonávali náboženské obřady.
Chrám Athény Niké - místo známé jako místo obřadů.
Olympieion (Diův chrám)- patří mezi největší chrámy starověkého světa. Byl věnovaný bohu všech bohů - Diovi.

Santorini
Tento vulkanický ostrov je kouzelný. Zavítat můžete do hlavního města Thira. Na samý vrchol ostrova Nissyros můžete vystoupat lanovkou, či si vyzkoušet jízdu na hřbetu osla. Pro odvážlivce však nebude problém vystoupat všech 588 schodů vedoucích z přístavu na vrchol. Vyplatí se jít na celodenní výlet na tento ostrov se stále činnou sopkou. Nejčastěji se organizuje z ostrova Kos. Z přístavu se povezete v malém autobuse úzkými klikatými cestami, které vedou až přímo k vulkánu. Pocit stát vevnitř aktivní sopky je zážitkem na celý život. Síru je cítit, ale není to zdraví nebezpečné. Hodně turistů si z tohoto vulkánu vezme malé kousky zvětralé síry.

Mytikas – nebo jestli chcete, tak i slavný Olymp. Pokud jste fanoušek horské turistiky, toto by pro Vás mělo být povinnou jízdou. Východisková pozice je v Prionii. Zdolat ji mohou pokojně i amatérští turisti. Bude si to však vyžadovat delší čas a v tom případě je ideální udělat si přestávku na chatě, na které si můžete oddychnout a zabezpečit i ubytování. Takto si můžete trasu aspoň trošku zkrátit a po výstupu na vrchol se stihnete pohodlně do večera vrátit zpět. Jelikož jde o 2919 metrů vysokou horu, a teda nejvyšší horu v Řecku, budete potřebovat i pevnou obuv a v případě, že nejste zkušení turisti, tak i turistické hole, které Vám trasu ulehčí. Podle legend právě na vrcholku této hory sídlili všichni řečtí bohové. I proto má tak významnou pozici v tomto druhu cestování. V okolí se nachází nádherná příroda.

Řecký večer - večer vám rádi zorganizují v každém hotelu nebo v taverně. Můžete na něm zažít podmanivost jejich typického folklóru a vychutnat si bohatost a pestrost jejich jídel a nápojů. Gurmáni si přijdou na svoje. Na řeckém večeru pochopíte mnohé z jejich kultury tím, že se ponoříte do světa hudby, zpěvu a tance, kterými vyjadřují hloubku svých citů, kterými oslavují život.

Elafonissi - V blízkosti nejzápadnějšího výběžku Kréty se rozprostírá Karibik Evropy, pláž Elafonissi. Přestože tento tropický ráj patří mezi méně dostupné pláže, není problém danou lokalitu navštívit. Z Chanie sem chodí autobusy, ale organizují se tu také celodenní výlety. Pro pláž je charakteristický zlatavý písek s přímo výjimečným narůžovělým nádechem, díky mořským korálům. Nádherné jsou tyrkysové laguny s průzračným mořem, které je čisté, mělké a je tedy zároveň i ideální pro děti. Pro plytkost moře se můžete lehko přebrodit na protilehlý ostrov Elafonissi. Vyplatí se to vyzkoušet. Na ostrově si můžete vyfotit plytkou lagunu v mnohobarevných odstínech moře. Parkování při pláži Elafonisi je zadarmo, za lehátka a slunečníky na pláži je třeba si připlatit. Pokud si však nějaké chcete obsadit, měli byste sem přijít brzy ráno, protože později mohou být beznadějně obsazené.

Želvy Caretta - k zajímavostem ostrova Zakynthos patří nejen jeho skvělé pláže, ale například i mořské želvy caretta-caretta (karety obyčejné), které jsou chráněné a jsou symbolem ostrova. Želvy se tu v letních měsících rozmnožují a kladou vajíčka do písku. Od června do srpna vytvoří přes 1.300 hnízd, aby se z nich po 60 dnech vylíhly malé želvičky. Během tohoto období jsou pláže v zálivu Laganas chráněné a některé z nich byli také vyhlášené za národní přírodní rezervaci.

Meteora - nachází se ve středním Řecku v Thesálské rovině. Místo přitahuje tisíce návštěvníků ročně, ze všech koutů světa. Komplex skalních věží na vrcholcích skal tvoří 24 klášterů, které se staly domovem pro mnichy, kteří tu vedli poutnický život. Zajímavé na klášterech Meteora je také to, že tu mniši žili často bez přístupové cesty. Po dostavění kláštera bylo lešení zbourané. Mniši tak byli odkázaní jen na život v klášteře. Pokud chtěli klášter opustit, tak jen v koši nebo v sítích spuštěných na laně pomocí kladky. Stejnou cestou byly do kláštera dopravované potraviny. Dnes už vedou do klášterů vytesané schody. Kláštery jsou nádherné, ale v současnosti jsou veřejnosti zpřístupněné možná jen 3-4. Před vstupem do klášterů třeba respektovat to, že je to přeci jen modlitební chrám. V případě krátkých nohavic, či sukní u žen, Vám poskytnou dlouhý šátek na zahalení.

Vodné parky
•Faliraki - Jeden z největších vodních parků v Evropě. Nachází se na ostrově Rhodos nedaleko Faliraki.
•Kréta - Waterland na pevnině nedaleko Thessaloník
•Korfu - Watermania na ostrově Mykonos – CorfuAqualand

Vyplatí se vědět

Siesta
V letních měsících mají Řeci povinnou přestávku (siestu) během dne v čase od 14:30 hod- 17:00 hod. Siesta je daná zákonem. Během letních dní je to jediný způsob, jak dočerpat energii. Siesta se dodržuje ať už ve státních úřadech, bankách i také u drobných živnostníků. Turisti proto vyhledávají a navštěvují obchody mimo siesty. Obchodníci mají obchody často otevřené do pozdní noci, někdy i 6-7 dní v týdnu.
Let na Zakynthos
Mezinárodní letiště Zakynthos se nachází na řeckém ostrově Zakynthos. Letiště má jednu přistávací dráhu a to s délkou 2228 metrů. Z důvodu ochrany vzácných želv, které na plážích kladou svoje vajíčka, je jeho provoz mezi 22:00 – 5:00 hodinou přerušen.
Let na Thassos
Na ostrově není letiště. Letiště Alexandra Velikého je situované na pevnině, 12 km od přístavu Keramoti. Z Keramoti odcházejí trajekty na Thassos. Cesta z letiště je zabezpečená klimatizovaným autobusem, který Vás doveze až na ostrov, takže během transferu není potřeba přemisťovat zavazadlo. Po 30 minutách plavbě lodí na ostrov pokračuje cesta autobusem do jednotlivých ubytovacích zařízení.
Voda
V Řecku platí pravidlo, že kde je vodovodní síť, tam je voda pitná a nezávadná. Může však neobvykle chutnat díky odlišné mineralizaci. Na menších ostrovech, kde ale není vybudovaná vodovodní síť, doporučujeme raději balenou vodu.
Fotografování
Pokud rádi a hodně fotografujete a natáčíte videa, v Řecku si dejte pozor hlavně v pohraničních oblastech. Fotografování a natáčení videí v blízkosti vojenských objektů je totiž přísně zakázané, proto si raději dopředu zjistěte, kde se nacházíte.
Komáři
Větší množství komárů vyskytujících se v Řecku zapříčiňuje vlhké podnebí. Přibalte si proto s sebou repelent, který najdete samozřejmě i v řeckých lokálních obchodech. U mnohých ubytovacích zařízeních najdete ve vybavení i elektrické přístroje na ochranu proti komárům.

Kontakt

Kontakt na Velvyslanectví České republiky v Athénách:
Georgiou Seferi 6
Palaio Psychiko-Athens
154 52, Atény, Řecko

Tel.: +30 2106713755, +30 2106725332
Fax: +30 2106710675
Nouzová linka: +30 6944733769

Email: athens@embassy.mzv.cz

Úřední hodiny pro veřejnost:
Konzulární oddělení:
Úterý až pátek od 9:00 do 12:00, pondělí - zavřeno (mohou se vyskytnout výjimky podle státních svátku ČR)

 

Destinace:

Výsledky hledání
LM
Řecko » Řecko ostrovy » Kréta » Kréta západ » Agia Marina Haris starstarstar
Hotel
letecky
Katovice, Varšava
Polopenze
Hodnocení:
5,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Přímo na pláži
 • Bazén venkovní
Datum Délka Strava Doprava Cena
 14.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 14 732 Kč Detail
 7.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 15 071 Kč LM Detail
 26.9.2018 9 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 15 583 Kč LM Detail
LM
FM
Řecko » Řecko ostrovy » Korfu » Kavos Mayor Capo di Corfu starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Brno, Ostrava
Bez stravy, Polopenze, All inclusive
Hodnocení:
5,5 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Přímo na pláži
 • Bazén venkovní
 • WiFi
 • Vhodné pro děti
 • Sportovni aktivity
Datum Délka Strava Doprava Cena
 30.8.2018 4 dny Bez stravy leteckyleteckyPraha 15 850 Kč-27 % LM Detail
 30.8.2018 4 dny All inclusive leteckyleteckyPraha 16 890 Kč-26 % LM Detail
 24.8.2018 4 dny Bez stravy leteckyleteckyPraha 17 690 Kč-25 % LM Detail
LM
Řecko » Řecko ostrovy » Rhodos » Faliraki Sentido Apollo Blue starstarstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Vídeň
Polopenze, All inclusive
Hodnocení:
5,6 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Přímo na pláži
 • Bazén vnitřní
 • Bazén venkovní
 • WiFi
 • Wellness
 • Sportovni aktivity
Datum Délka Strava Doprava Cena
 7.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 24 178 Kč Detail
 11.10.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyVídeň 24 416 Kč Detail
 25.8.2018 5 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 25 753 Kč LM Detail

další nabídky >