Madeira dovolená Portugalsko

Detail destinace

Madeira Portugalsko - transparent

Počasí:

Dnes Počasí v Madeira - transparent 23° C Zítra Počasí v Madeira - transparent 20 - 24° C26.9. Počasí v Madeira - transparent 20 - 22° C
27.9. Počasí v Madeira - transparent 19 - 24° C28.9. Počasí v Madeira - transparent 22 - 25° C29.9. Počasí v Madeira - transparent 21 - 24° C
30.9. Počasí v Madeira - transparent 20 - 22° C1.10. Počasí v Madeira - transparent 19 - 21° C2.10. Počasí v Madeira - transparent 19 - 22° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Aktuální Madeira dovolená

Vybrali jste si zájezd na Madeiru? Nebo se rozhodujete kam na dovolenou? Na této stránce se můžete podívat na kompletní přehled dovolených na Madeiře a také na informace o této destinaci. Pod nabídkou zájezdů pro Vás máme užitečné a zajímavé informace o Madeiře.

Proč zrovna Madeira?

Madeira je ostrov sopečného původu patřící Portugalsku. Je menší a leží daleko v Atlantickém oceánu. Na Madeiře je krásná a zajímavá příroda, je to exotická země téměř na dosah ruky a navíc je zde vysoký turistický standard. Na Madeiře se často slaví různé svátky, takže není nouze o madeirskou kulturu. Madeirská příroda je bohatá na květiny všech druhů a barev, jsou zde pohoří, ale i nížiny, kde se pasou stáda dobytka. Obdivovat při dovolené na Madeiře můžete také mystickou mlhu v údolích ostrova.

Výsledky hledání
LM
Portugalsko » Madeira » Funchal Terrace Mar starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
5,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
250 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Bazén venkovní
 • WiFi
Datum Délka Strava Doprava Cena
 28.9.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 10 990 Kč-49 % Detail
 1.10.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 13 990 Kč-35 % Detail
 15.10.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 16 990 Kč-21 % LM Detail
LM
FM
Portugalsko » Madeira Residence Colombo starstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
4,4 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
900 mVzdálenost od moře
 • WiFi
Datum Délka Strava Doprava Cena
 4.10.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 11 590 Kč LM Detail
 5.10.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 11 590 Kč LM Detail
 11.10.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 11 590 Kč LM Detail
LM
FM
Portugalsko » Madeira » Funchal Residencial Greco starstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
4,7 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
400 mVzdálenost od moře
 • Bazén venkovní
Datum Délka Strava Doprava Cena
 2.10.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 11 890 Kč LM Detail
 4.10.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 11 890 Kč LM Detail
 5.10.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 11 890 Kč LM Detail

další nabídky >

Destinace:

Dovolená na Madeiře

Cestování po ostrově Madeira si nejvíce užijete autem, a také toho nejvíce uvidíte. Madeira je plná skalních vyhlídek, levád a krásných přírodních úkazů a dalších krás. Auto je tedy nejvhodnější dopravní prostředek, kterým se po ostrově můžete přepravovat. Benzín stojí zhruba stejně jako u nás, ale musíte počítat s vyšší spotřebou. Za 5 dní není problém projet až 60€. Některá místa však lze navštívit i autobusem ale to není tak pohodlné.

KAM VYRAZIT?

Pro turistické nadšence je přímo stvořená nejvyšší hora Madeiry Pico Ruino, která měří 1862 m. n. m. Výšlap na ní není z nejnáročnějších, ale zabere celý den. Trasa na horu je však upravená po celou dobu výšlapu. Mimo této nejvyšší hory se většinou neobejdete bez výšlapu nebo výjezdu autem na druhou nejvyšší horu Pico Areeiro. Je to totiž jedna z cest, jak se na Pico Ruino dostat.  

Pokud této možná až horolezecké vášni neholdujete, můžete navštívit některou z levád. Ptáte se, co to vlastně je? Je to zavlažovací systém na Madeiře, kdy z horských oblastí, kde napršelo, se voda dostává díky levádám do níže položených oblastí. Tento systém je velice zajímavý a nemusíte se této cesty bát, procházka je to pořád po rovině. Podél levád na ostrově se totiž vine cestička, která je pro pěší turistiku jako stvořená.

Kromě výletů do přírody si však můžete užít i krásu měst a míst Madeiry nebo přímo hlavního města – Funchalu. Funchal není jenom hlavním městem, je to také centrum všeho dění. Nejlépe zde nakoupíte, je tu největší výběr hotelů a obchodů a večer nebudete mít o zábavu nouzi. Je zde také mnoho barů a restaurací, kde se dobře najíte. Den v tomto krásném městě lze strávit i například vyjetím lanovkou na na horu Monte, nebo můžete navštívit botanickou zahradu - Jardim bótanico. V centru města stojí za návštěvu ulička Santa Maria, která je plná restaurací a barů a každé dveře jsou namalované jiným umělcem. Večer se zde otevírá mnoho poncha barů, kde můžete ochutnat tradiční Ponchu.

Kromě těchto zmíněných míst můžete vyrazit do některé z destinací níže:

Dovolenkové destinace na Madeiře:

Funchal

Porto Moniz

Curral das Freiras

Encumeada

OBYVATELÉ

Madeira má kolem 253 000 obyvatel a z toho většina žije v hlavním městě Funchalu. Asi 5.000 lidí žije mimo Madeiru na ostrově Porto Santo. Jižní část ostrova je více zalidněna než ta severní a co se týče hor, tak tady lidé skoro nežijí. Úředním jazykem je portugalština, ale místní s Vámi rádi pohovoří i anglicky a někdy i francouzsky nebo německy. Pokud umíte portugalsky, bude pro Vás nesporná výhoda, budete umět číst nápisy, jídelní lístky apod. Ovšem mluvená portugalština je velmi rychlá a navíc zdejší je trochu odlišná od portugalské nebo brazilské portugalštiny. Obyvatelé ostrova jsou především Portugalci, ale sami sebe označují za Madeiřany. Místní lidé si uvědomují, že cestovní ruch patří k největším příjmům, proto jsou zde lidé velmi přátelští a slušní k turistům. Rádi Vám poradí cestu, nebo vyhlášenou restauraci či bar, kde se najíst nebo uhasit žízeň. Tito lidé jsou vlídní a nemusíte se bát, že budou nepříjemní nebo Vám poradí špatně.

JÍDLO

Byl by hřích neochutnat zdejší kuchyni, která je tak rozmanitá. Jelikož je Madeira ostrov, není zde nouze o ryby a mořské plody. Zároveň se tu však pěstuje mnoho druhů ovoce a zeleniny a také se zde vaří místní pivo. Každou noc se rybáři vydávají na moře pro úlovky, takže ráno na trzích je vidět mnoho zajímavých, někdy až hrůzu nahánějících ryb.

Ryb je z dostání mnoho druhů a hlavně na mnoho způsobů. Nejtypičtějším je mečoun, tedy ESPADA. Je to poměrně velká černá ryba, která žije v hloubce, má vynikající maso a je téměř bez kostí. Další specialitou je madeirský tuňák, který se připravuje jako steak. LAPAS – tedy kuželnatky, jsou specialitou zejména pro vesničky na západním pobřeží. Tyto Kuželnatky se podávají přímo na pánvi, na které byly připravovány. Milovníci masa si přijdou také na své – ochutnat mohou ESPETADU – hovězí maso na špízu. Zkuste také  tomatovo-cibulovou polévku podávanou s vejcem naměkko přímo v talíři. Na ulici také běžně koupíte tradiční PAO COM CHOROZO - chléb zapečený s chorizem nebo BOLO DE CACO - madeirský chléb podávaný jako předkrm s česnekem a bylinkovým máslem. Co se týče příloh k jídlu, tak ty bývají obyčejné a všechny z nich budete zřejmě znát – rýže, brambory nebo chléb.

PITÍ

Vyhlášeným alkoholickým nápojem je jednoznačně Poncha. Je to koktejl připravovaný ručně a v každém baru trochu jinak. Připravuje se z tradiční pálenky z cukrové třtiny, medu a citronu. Žádná voda navíc - to znamená, že tento nápoj je velmi silný a nedoporučujeme ho míchat. Každý bar má tak trochu upravený recept a ochutnat můžete například:

 • Poncha regional - tradiční poncha s medem a citronem
 • Poncha tangerina - sladší a slabší, místo citronu je přidávána tangerina – druh madeirské mandarinky
 • Poncha maracujá - místo citronu se použije maracuja

Tu nejlepší Ponchu Vám připraví barman přímo před očima a i to je pěkný zážitek – míchá se totiž kvedlíkem.

Madeirské víno:

Víno na Madeiře je podobné tomu portskému. Madeirské víno je také charakteristické tím, že se do něj dává brandy. Má kolem 18 % alkoholu, takže je o něco silnější než klasická vína. Podle obsahu cukru rozlišujeme několik druhů madeirského vína. 

 • Nejvíce ceněný je tzv. Malmsey, který se nejčastěji podává jako digestiv.
 • Sercial se vyrábí z později sklizených hroznů z vyšších poloh a je nejsušší. 
 • Boal nebo Bual je polosladké víno.
 • Verdelho je sladší a podává se jako aperitiv i jako digestiv.

Jako digestiv se také podává domácí Ginjinha - něco jako naše griotka, někdy podávané s ovocem. Hodně se pije také Licor de Maracujá - sladký likér z maracuji. Byl by hřích neochutnat madeirské pivo Coral, které se kupodivu od ostatních portugalských piv trochu podobá českým.

POČASÍ

O Madeiře se říká, že je zde věčné jaro. To může být sice pravda, ale je lepší podívat se dopředu, jaké bude počasí. Počasí na Madeiře je totiž ovlivňováno větrem z Atlantiku, Golfským proudem, ale také horami, na jejichž vrcholech se kumulují mraky. V létě je na Madeiře teplo, vlhko a většinou krásné bezmračné počasí. Typické počasí během dne je: jasné ráno a odpoledne přibližující se mraky, které sestupují z hor. V zimě je zde mírné počasí, ale žádné velké teplo to není. Každopádně teploty jsou tu rozhodně vyšší než u nás.

Pokud Vás lákají sluneční paprsky vpíjející se do Vašeho těla celý dlouhý den, Madeira asi není to pravé pro Vaši dovolenou. Pro ostatní, kteří májí rádi jaro, nebo časné léto, bude zdejší počasí skutečně příjemné. Madeirské počasí je tak trochu nevyzpytatelné, proto si s sebou vezměte odpovídající oblečení.

CENY A MĚNA

V minulosti byla dovolená na Madeiře zejména pro bohaté lidi, především pro Angličany. Ti sem jezdili na ozdravné pobyty, protože se tradovalo, že klima na Madeiře má příznivé příznaky pro léčbu různých onemocnění. Nejznámější je příběh rakouské císařovny Sisi, která si zde také léčila plicní chorobu.

Měnou na Madeiře je Euro €, stejně jako v Portugalsku. Vyměnit české koruny tu můžete, ale jen v jedné Funchalské bance – Portugalka. Poplatek však bývá dost vysoký, proto se vyplatí používat bankomaty. Platební karty tu většinou přijímají bez problému, ale určitě se předem ujistěte, zda obchod, restaurace, bar či jiné zařízení přijímá karty. V případě nouze Vám peníze vymění i v hotelu.

DALŠÍ DŮLEŽITÉ ČI ZAJÍMAVÉ INFORMACE

Abyste se na Madeiře lépe domluvili, můžete se naučit několik základních frází. Určitě Vám tyto fráze nepomohou v kompletní portugalské komunikaci, ale určitě i místní potěší, když použijete některý z portugalských výrazů, alespoň uvidí, že máte snahu se učit i něco, co s nimi souvisí. :)

Základní portugalské výrazy:

 • Ano – Sim
 • Ne – Nao
 • Prosím – Faz favor
 • Děkuji – Obrigada/obrigado
 • Dobrý den – bom dia/ boa tarde
 • Nashledanou – Deus
 • Ahoj – Olá
 • Dobrý večer/noc – Boa noite

 

 • Kolik je hodin prosím? - Que horas sao, faz favor?
 • Kde jsou toalety, prosím? – Onde é a casa de banho, faz favor?
 • Jsem z ČR – Eu sou da  Républica checa.
 • Jmenuji se – O meu nome é.
 • Jak se máš? - Tudo bem?
 • Líbí se mi toto město. – Gosto desta cidade.
 • Účet prosím – A conta, faz favor.
 • Kolik stojí tato věc? – Quando custa esta coisa?

Zábava a sporty

Madeira – to jsou svátky, festivaly, karnevaly a zábava. Během roku jich je opravdu požehnaně. Za zmínku stojí především jarní květinové festivaly na Madeiře nebo zimní Silvestr. Uvidíte zde průvody, ohňostroje a další parádičky. Madeira si na svých oslavách a svátcích opravdu zakládá, proto je každý jedinečný. Na Madeiře se slaví skoro všechno. Lidé jsou tu veselí a rozhodně se zde nebudete nudit, uvidíte mnoho tanečníků či hudebníků, veselé barvy v průvodu a zajímavé květy všude kolem. Pro cizince – pro Čechy obzvlášť to je velmi exotický zážitek. Na oslavy je vstup zdarma.

Pokud vyhledáváte spíše sporty než zábavu, i pro Vás se při dovolené na Madeiře něco najde. Nečekejte žádné velké sportovní akce – terén je tu velmi nerovný, ale určitě si můžete zahrát golf, zajezdit na koni, zahrát fotbal nebo squash. Můžete si vyjet na lodi, zaplavat si zajezdit si na tobogánu, potápět se nebo rybařit. Samozřejmě se můžete vydat na procházku, která Vás určitě nezklame. Po cestě uvidíte mnoho zajímavých květin a navštívit můžete mnoho krásných míst. Dovolená na Madeiře je vhodná také pro všechny, kteří si chtějí užít paragliding za slušnou cenu - cca 80€. Paragliding na Madeiře je výjimečný - vznášíte se nad krásnou přírodou a nad mořem.

Časové pásmo

Čas je zde stejný jako v Británii – což pro nás znamená, že je zde o hodinu méně. Mají zde také letní a zimní čas stejně jako my. Čas se mění na konci března a října jako u nás.

Hygiena a zdravotnictví

 • Voda - kvalita vody v kohoutcích je vysoká a je pitná.
 • Zdravotní střediska - ve Funchalu jsou nemocnice hned dvě. Na celém ostrově je 67 zdravotních střediseka 1 je v Porto Santo. 

Na Madeiře se v minulosti vyskytla horečka Dengue, proto doporučujeme chránit se před komářím bodnutím repelenty, vhodným oblečením apod. Není žádné omezení, co se týče cestování na Madeiru, opatrnost ale není na škodu.

Úroveň zdravotnictví ve státních nemocnicích jsou o něco nižší než u nás, u soukromých klinik je to srovnatelné.

Problémy Madeiry

Ač je to skoro neuvěřitelné, i bohatá Madeira má sociální problémy a nerovnosti. Rozdíl je především mezi bohatým Funchalem a chudinskými čtvrtěmi. Někteří lidé z této oblasti mohou na turisty koukat skrz prsty. Chudé děti si často za malou částku přivydělávají tím, že Vám například poradí cestu, pokud zabloudíte.

Madeira je sice považována za velmi bezpečnou turistickou oblast, ale i zde je mnoho nástrah - zejména přílišná důvěra v místní obyvatele může být na škodu. Nenoste u sebe všechny peníze a hlídejte si své věci. Kriminalita je zde opravdu nízká, ale nikdy nevíte, na koho narazíte. Může to být i jiný turista, který Vás okrade. I když tyto zásady platí obecně ve všech zemích, takže není třeba se obávat nějak přílišně.

Dalším problémem může být parkování. Většinou jsou ulice přeplněné a je problém někde zastavit, natož zaparkovat. Zdejší lidé se proto naučili parkovat třeba na chodnících. Navíc místní jezdí asi jako Italové – rychle a neukázněně.

Důležité adresy a spojení

 • Velvyslanectví ČR

Embaixada da Republica Checa,

Rua Pero de Alenquer 14

1400 Lisboa

telefon: 003511/301 04 87, 301 35 29

 • Konzulát Porto

Consulado Honorário da Republica Checa

Rua Senhora do Porto 930

4200 Porto

telefon: 003512/81 90 41

 • Portugalské velvyslanectví v ČR

nám. Kinských 7

150 00 Praha 5

telefon: 257 311 230-1

 

Tipy na hotely na ostrově Madeira pro spokojenou dovolenou

Madeira dovolená hotel Cliff bay u moře     Residence Porto mare Madeira dovolená

Hotel Cliff - ostrov Madeira             Residence Porto Mare - Madeira

Najdi moji super dovolenou
Select country and destination
[Zobrazit mapu]