Omán turistické informace

Detail státu

Omán Omán - transparent

Najdi moji super dovolenou
Select country and destination

Základní informace

Oficiální název:  Sultanát Omán Cestovní doklady:  Cestovní pas platný 6 měsíců od vstupu do země
Hlavní město:  Maskat Vízum:
 20 OMR/osoba/pobyt do 30 dní
Měna:  ománský rial (OMR) Doba letu:  CCa 7 hodin
Časový posun:  +2 hodiny v létě a +3 hodiny v zimě Jakou měnu s sebou:  OMR, možnost směnit USD, platební karta
Jazyk:  Arabština Očkování:  Není potřeba
Elektrické napětí:
 240 V, 50 Hz Rozloha:  309 500 Km2

Obsah:

Popis
Zeměpisné údaje
Časové pásmo
Hlavní město
Obyvatelstvo
Počasí a podnebí
Elektrické napětí
Měna
Víza, clo, devizové předpisy, banky
Zdravotnictví, očkování
Bezpečnostní situace
Svátky a kultura
Jídlo, nápoje
Pláže / Destinace
Vyplatí se vidět
Vyplatí se vědět
Kontakt

Popis

Omán Vám může nabídnout tyrkysový Indický oceán, bělostné pláže, ztracená pouštní města, vůně kadidla a mnoho dalšího. Horké počasí a exotické perly lákají čím dál více cestovatelů. Objevte orientální ráj Arabského poloostrova. Zkoumejte, zatím turisty neprobádaná místa Ománského sultanátu.

Zeměpisné údaje

Omán leží v jihovýchodním cípu Arabského poloostrova na pobřeží Arabského moře a Ománského zálivu. Sousedí se Spojenými arabskými emiráty na severu, s Jemenem na jihozápadě a na západě se Saudskou Arábií. Celková rozloha Ománu činí 309 500 km², což ho řadí na 84. místo na stupnici největších států světa. Pro srovnání, Česká republika by se do Ománu vešla téměř 4krát.

Časové pásmo

+4 GMT
V Ománu se čas nemění ze zimního na letní. Rozdíl oproti ČR je tedy o 3 hodiny více v zimním čase a o 2 v čase letním.

Hlavní město

Hlavním a zároveň největším městem Ománu je město Maskat. Maskat je přímořské město, je tedy důležitým přístavem. Nachází se zde velkolepý operní dům, který je velkým kulturním přínosem i pro jiné země Arabského poloostrova.

Obyvatelstvo

Počet
Se svými 4 758 215 obyvateli se řadí na 125. místo světové stupnice počtu obyvatel. I přesto, že je Omán 4x větší než Česká republika, žije zde sotva polovina počtu obyvatel České republiky.

Složení
Drtivou většinu obyvatel tvoří Arabové, konkrétně asi 90%. Mezi menšiny zde patří Bengálci, Hindové či Balúčové. Nejvíce přistěhovalců pochází z Indie.

Náboženství
Omán je muslimskou krajinou a nejvíce jsou zde ibádíjovští muslimové (asi 75%). Dále jsou tu také sunnitští muslimové, šíitští muslimové a také se často objeví hinduisté.

Počasí a podnebí

Omán se nachází v tropickém podnebném páse, počasí je zde tedy velmi teplé. Průměrné teploty dosahují až 35°. U pobřeží bývá počasí teplé a vlhké, a naopak ve vnitrozemí suché, kdy v létě teploty dosahují až 50°. I v zimě jsou zde průměrné teploty moře kolem 25°, dovolená v Ománu je tedy vhodná po celý rok.

Elektrické napětí

Napětí v Ománu je 240 V a 50 Hz. Využívá se zde eurozástrčka, nepotřebujete tedy s sebou redukci.

Měna

V Ománu se platí ománským rialem, což je třetí nejdražší měna a je velmi vzácná. Jeden rial se dále dělí na 1000 baisa. V České republice často není k dostání. Ve větších obchodech je možno platit dolary, ale doporučuje se v Ománu směnit dolary za rialy nebo ománskou měnu vybrat v bankomatu. Často se zde dá platit také kartou.

Víza, clo, devizové předpisy, banky

Víza
Pro vstup do Ománu je třeba mít vstupné vízum. Jednovstupné vízum pro pobyt do 30 dní Vás vyjde na 20 OMR. Vícevstupné s platností jeden rok, ale pro pobyt do 30 dní stojí 50 OMR.

Celní a devizové předpisy
Po vyžádání zvláštní licence lze v omezeném množství dovážet zbraně či střelivo. Po předložení mezinárodního veterinárního osvědčení a potvrzení o očkování proti vzteklině, lze dovážet zvířata. Je zakázáno dovážet části rostliny nebo semena konopí, narkotika nebo pornografii. Některé léky, které jsou v ČR povoleny, mohou být v Ománu omezeny, je nutné je tedy dovážet v originálním balení a s lékařskou zprávou.

Obchody, banky, směnárny
V každém městě naleznete tržiště neboli tzv. arabské souqy, jejichž nabídka je opravdu bohatá a pestrá. Omán je skvělou zemí pro nákup suvenýrů, ať se jedná o zlato, stříbro, kovové výrobky, čerstvé produkty, ománské dýky či oděvy. Peníze je možné vyměnit v bankách, směnárnách či větších hotelech. Při cestě do venkovní oblasti doporučujeme mít dostatečné množství hotovosti. Pracovní doba je od neděle do čtvrtka. Bankomaty jsou zde celkem rozšířené, ale ne všechny jsou napojeny na mezinárodní bankovní systémy. Platební karty jsou běžně přijímány, a to hlavně v hotelích, větších restauracích, cestovních kancelářích nebo třeba půjčovnách automobilů. Nejvíce se přijímají karty VISA, MasterCard nebo American Express.

Zdravotnictví, očkování

Zdravotnictví
Zdravotnictví v sultanátu Omán je na velice dobré úrovni. První pomoc je ve státních zařízeních poskytována obvykle zdarma. V případě potřeby většina hotelů komunikuje přímo s konkrétním lékařem. Mimo velká města může být horší dostupnost lékařské péče.

Očkování
Pro vstup do Ománu není povinné žádné očkování, ale doporučuje se očkování proti hepatitidě A a hepatitidě B a zkontrolovat platnost rutinních očkování.

Bezpečnostní situace

V Ománu je nízký výskyt běžné kriminality a bezpečnostní situace je stabilní. Riziko teroristického útoku je nízké, ale doporučuje se zvýšená opatrnost kolem hranic s Jemenem. V případě výletu do pouště je nutné informovat o cestě a trase své příbuzné a domluvit se s nimi na potvrzení návratu. Dále je třeba se zásobit dostatkem paliva, jídla a tekutin. Důležitá telefonní čísla: • Hasiči: 220211 • Policie: 290099 • Ambulance: 999 • Záchranná služba: 211555

Svátky a kultura

Svátky
Většina ománských svátků je pohyblivých. Řídí se totiž lunárním kalendářem, který je kratší a neustále se posouvá. Nejvýznamnější z pohyblivých svátků je svatý měsíc Ramadán a pouť do Mekky. Mezi stále svátky patří: • 1. ledna – Nový rok • 18. listopadu – Národní den • 19. listopadu – Narozeniny sultána

Kultura
Kultura Ománu má silné kořeny v islámu. Rozvinula se zde ibádíja, což je odnož islámu ze 7. století. Ománci jsou nábožensky velice tolerantní. Tolerují nejen jiné odvětví islámu, ale také vyznavače jiných náboženství, kteří smějí svou víru vyznávat ve svých kostelech a chrámech. Muži jsou často oděni v jednoduchém rouchu bez límce sahajícím až ke kotníkům a obvykle je bílé barvy.

Jídlo a nápoje

Jídlo
Ománská kuchyně dost rozdílná. Na severu jiná než na jihu. Společnou potravinou pro celý Omán jsou datle. Velmi významnou roli zde má také rýže s vařeným masem a všelijaké koření. Často se využívá také česnek, cibule a různé byliny. Mezi významná masa patří drůbež, skopové a ryby. Chléb ruchal můžete dostat při jakékoli příležitosti, ať k večeři s kořeněnou směsí nebo k snídani s medem. Mezi hlavní chody se řadí marak nebo kebab. Při zvláštních příležitostech se podává shuwa, na jejíž vaření se často podílí celá vesnice a pečení krávy či kozy trvá třeba dva dny.

Nápoje
Oblíbeným nápojem je zde slané podmáslí nazývané laban. Časté jsou také jogurtové nápoje doplňované například kardamomem či pistáciemi. Místní káva se nazývá Kahwa či Khawa a připravuje se z pražených kávových zrn a kardamomské moučky.

Pláže / Destinace

Ománské pobřeží je cca 3 165 km dlouhé a velice rozmanité. Můžete nalézt pláže bez zásahu člověka, nádherné, převážně písčité soukromé pláže, zálivy, laguny či skalnaté útesy. Ovšem na veřejných plážích je třeba dodržovat pravidla arabské kultury a být dostatečně zahaleni.

Barka
Vesnice Barka je místem pořádání tradičních býčích zápasů. Je vyhlášena hlavně díky svým trhům s rybami, ovocem a zeleninou nebo díky historickému domu Bait Na Aman.

Muscat
Přístavní a zároveň hlavní a největší město Ománu. Krásná architektura a svůdná vůně vodních dýmek a kadidla Vás přenese do pohádky. I dnes můžete obdivovat starý obchodní přístav. Můžete zde vidět, jak se snoubí moderní budovy a historickými mešitami.

Salalah
Středisko jižního Ománu a druhé nejvýznamnější město turisté vyhledávají hlavně pro příjemné počasí, které zde vládne od června do září. Můžete zde navštívit krásné písečné pláže i nádherné horské masivy. Město je výchozím bodem výletů do archeologických lokalit.

Vyplatí se vidět

Mešita Sultána Kábúse v Maskatu
Úchvatná stavba, kde se snoubí moderna s orientální architekturou, bílým mramorem a monumentálností. Skvost, který očaruje téměř každého, se nachází v hlavním městě. Naleznete zde ručně tkaný perský koberec, který se svými rozměry 60x70 metrů řadí mezi jeden z největších koberců na světě. I turisté zde však musí dodržovat pravidla, dámské vlasy zahalené šátkem a zuté boty.

Wahibská poušť
Až 100 metrů vysoké písečné duny lákají k vyzkoušení sandboardingu nebo k přenocování v jednom z beduínských kempů, kde se západem slunce ochutnáte pravý beduínský čaj a v noci uvidíte překrásný tanec hvězd, které jsou tak jasné až Vám přijde, že je máte na dosah.

Wadi Bani Khalid
Vádí Baní Chálid je skvělým místem pro poutníky, kteří rádi objevují zákoutí přírody i pro rodiny, které chtějí odpočívat a tábořit. Křišťálová jezírka, všudypřítomné skály, ukrytý vodopád a jeskyně lákají turisty na toto nezapomenutelné místo.

Pevnost Bahla
V Ománu naleznete spoustu historických památek, mezi něž patří například pevnost Bahla. Její stavba údajně započala již 3 000 př.n.l., ale dostavěna byla až v období mezi 12. a 15. stoletím. V roce 1990 byla zapsána na seznam UNESCO. Původně byla spíše oázou, kde se scházeli obchodníci, časem se však rozrostlo v pevnost. Za hradbami spatříte staré historické domky a uvnitř pevnosti projdete původními komnatami s prvky tradiční ománské kultury.

Zelená hora
Džebel Achdar neboli Zelená hora je ománské pohoří dosahující výšky přes 3000 metrů. Těsně pod vrcholem naleznete typické ománské vesničky, luxusní resorty, a hlavně úchvatný výhled do okolí. Panuje zde příznivé klima, a proto si zde můžete vychutnat dostatek flóry, na kterou v jiných částech Ománu příliš nenarazíte. Můžete zde ochutnat zdejší jablka, hrušky, meruňky či granátová jablka, která jsou považována za nejlepší na světě.

Vyplatí se vědět

• Po celém Ománu je zakázáno fotit vojenské a vládní objekty
• Alkohol zde sice není zakázán, na jeho koupi však potřebujete povolení. Hotely alkohol nabízejí dle vládního nařízení v časovém omezení (k dubnu 2018: od soboty do čtvrtka 12.00–15.00 a 18.00–20.00 hod., v pátek 14.00–20.00 hod.)
• Omán patří k jedné z nejčistších zemí světa
• Policie často neakceptuje český či mezinárodní řidičské průkazy. Při krátkodobém pobytu uznávají mezinárodní ŘP.
• V Ománu se považuje za nezdvořilé jíst či něco podávat levou rukou
• Je nezdvořilé odmítnout nabízenou kávu, ale zároveň je nezdvořilé vypít více než tři šálky
• Fotografovat osoby se smí pouze se svolením

Kontakt

Kontaktní český úřad Omán - Velvyslanectví Rijád:

Adresa: Saad Bin Gharir Street, Al-Nuzha District, 11693 Rijád P.O.B. 94305
Telefon: +966/11/4503617-8
Fax: +966/11/4509879
Nouzová linka: +966/(0)505410531
E-mail: riyadh@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/riyadh

Provozní hodiny úřadu: neděle-čtvrtek 07.45 - 16.15
úřední hodiny KO pro veřejnost: neděle, úterý, čtvrtek 10.00 - 15.00

Destinace:

Výsledky hledání
Omán » Muscat Ruwi starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Bratislava
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
4,3 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
4150 mVzdálenost od moře
  • Klimatizace
  • Bazén venkovní
  • WiFi
Datum Délka Strava Doprava Cena
 1.1.2019 8 dní Snídaně leteckyleteckyBratislava 20 380 Kč Detail
 3.1.2019 7 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 20 380 Kč Detail
 4.1.2019 8 dní Snídaně leteckyleteckyBratislava 20 380 Kč Detail
LM
Omán » Muscat Best Western Premier Muscat starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Bratislava
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
5,2 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
1400 mVzdálenost od moře
  • Klimatizace
  • Bazén vnitřní
  • WiFi
Datum Délka Strava Doprava Cena
 25.9.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyBratislava 20 490 Kč LM Detail
 25.9.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 20 590 Kč LM Detail
 27.9.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 20 990 Kč LM Detail
LM
Omán » Muscat Golden Tulip Headington Ruwi starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 23.9.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 21 490 Kč LM Detail
 23.9.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 24 890 Kč LM Detail

další nabídky >