Maroko turistické informace

Detail státu

Maroko Maroko - transparent

Najdi moji super dovolenou
Select country and destination

Základní informace

Oficiální název: Marocké království Cestovní doklady:  Pas
Hlavní město:  Rabat Poplatky:  Pobytová taxa: 20€ do 8 dní, 40€ nad 8 dní
Měna:  marocký dirham (MAD) Doba letu:  Cca 4 a půl hodiny
Časový posun:  - 1 hodina v létě a - 2 hodiny v zimě Jakou měnu s sebou:  MAD, v mezinárodních hotelech možnost EUR a USD
Jazyk:  arabština, berberština Očkování:  Není povinné
Elektrické napětí:
 220 V (místy 110V) Rozloha:  446 550 Km2

Obsah

Popis
Zeměpisné údaje
Časové pásmo
Hlavní město
Obyvatelstvo
Počasí a podnebí
Elektrické napětí
Měna
Víza, clo, devizové předpisy, banky
Zdravotnictví, očkování
Bezpečnostní situace
Svátky a kultura
Jídlo, nápoje
Pláže / Destinace
Vyplatí se vidět
Vyplatí se vědět

Popis

Maroko je země, kde se moderní letoviska na březích moře snoubí s nádhernými královskými městy, ve kterých si připadáte jako součást pohádek tisíce a jedné noci. S jeho prastarou kulturou zapuštěnou do nádherné exotické přírody, patří mezi kulturně i přírodně nejbohatší země Afriky. Nejen díky vcelku krátké době letu, je Maroko velmi oblíbenou destinací.

Zeměpisné údaje

Maroko je nejseverozápadněji položený africký stát, v oblasti Maghrebu. Sousedí na východě s Alžírskem, na jihu je obklopeno Západní Saharou, na severu přes Atlantský oceán se Španělskem a Portugalskem a na západě s Kanárskými ostrovy.

Krajina je velice různorodá, nejvíce je ovlivněna pohořím Atlas, Saharou a atlantským pobřežím. Maroko tedy poskytuje nádherný pohled na zasněžené pohoří, písečné duny i zelené oázy. Většina řek se vlévá do oceánu, ale spousta z nich končí v poušti.

Rozloha státu je 446 550 km², čímž se řadí na 58. místo v žebříčku největších států světa. Žije zde cca 33 986 655 obyvatel. Českou republiku bychom do Maroka schovali přibližně 5krát a potkali bychom tu 3krát více lidí.

Časové pásmo

+0 UTC

V Maroku se neužívá rozdělení na letní a zimní čas. Oproti České republice je zde v době letního času o hodinu méně a v době zimního času o dvě hodiny méně.

Hlavní město

Hlavním městem Maroka je Rabat, někdy nazývaný také jako Ribát. Rabat je zároveň královským městem.

Obyvatelstvo

Počet
V Maroku žije asi 33 848 242 obyvatel (dle sčítání v roce 2014) a hustota zalidnění je zde 73 obyvatel/ km². Dvě třetiny obyvatel žijí v severozápadní části země na pobřeží. Počtem obyvatel se řadí na 40. na světě. Přibližně 45% obyvatel žije ve velkých městech

Složení
Největší část populace tvoří Arabové a „poarabštění“ Berbeři. V méně osídlených oblastech narazíme spíše na etnické menšiny – především na Berbery a Haratiny, méně početnou skupinou jsou pak Židé. Žije zde přibližně 100 000 cizinců, a to hlavně Španělé a Francouzi. 99,5% národnostního složení tvoří Maročané a zbytek potom Senegalci, Mauretánci a Evropané.

Náboženství
Maročané jsou téměř bezpodmínečně (cca 98%) sunnitští muslimové. Zbytek potom tvoří židovství a křesťanství.

Počasí a podnebí

Významným klimatickým rozhraním Maroka je Střední a Vysoký Atlas. Pobřežní část země je ovlivněna Středomořím a je charakteristická mírným deštivým zimním počasím s průměrnými teplotami 16 °C a suchými horkými léty s teplotami kolem 28 °C. Oblast Atlasu se naopak charakterizuje typickým vysokohorským podnebím s velkými teplotními rozdíly. Na jihu země je podnebí pouštní suché a jsou zde velmi horká léta s teplotami kolem 40 °C a chladné zimy.

Elektrické napětí

Většinou se setkáte se zástrčkami na 220 V a v některých starších budovách na 110 V. Používají zde klasickou tzv. eurozástrčku používanou i v České republice.

Měna

Platí se zde marockým dirhamem (MAD), který se dělí na 100 centimů. Směnit se dá i v některých hotelech.

Víza, clo, devizové předpisy, banky

Víza
Pro vstup do Maroka je potřeba cestovní pas, který je platný minimálně 3 měsíce od vstupu do země. Pro pobyt kratší než 90 dní, občané ČR nepotřebují vízum. Jediné na co byste měli pamatovat je, že se zde platí pobytová taxa (20 EUR/osoba/pobyt do 8 dní; 40 EUR/osoba/pobyt nad 8 dní) a platí se v místě pobytu.

Celní a devizové předpisy
Dle ministerstva je zakázán dovoz některých druhů zbraní a střeliva, některých druhů zvířat a psychotropních a omamných látek. POZOR: Dovoz dronů všech typů a velikostí je podroben zvláštnímu povolení. Problémy mohou také způsobit profesionální záznamová zařízení. Při odjezdu z Maroka jsou kontroly zaměřeny převážně na drogy, kdy i malé množství může způsobit velké problémy. Zakázáno je vyvážet místní flóru, faunu a meteority a omezeny jsou zkameněliny, ozdobné nerosty a polodrahokamy – bez cla lze vyvézt maximálně 10 ks. V případě dražších uměleckých předmětů je doporučeno mít s sebou doklad o zaplacení.

Obchody, banky, směnárny
Pracovní týden v Maroku je stejný jako u nás, začíná tedy v pondělí a končí v pátek. Sobota a neděle jsou dny volna, ale v sobotu je většina obchodů otevřena. Pátek je v Maroku dnem velké modlitby a některé obchody tedy mohou být během odpoledne uzavřeny. Pracovní doba je většinou od 9:00 do 12:30 a od 14:30 do 18:30 a v období ramadánu je obvykle kratší. Ceny suvenýrů nejsou pevné a je zde tedy očekáváno smlouvání. Marocký dirham není v našich bankách volně směnitelný, proto doporučujeme vést s sebou EUR nebo USD a peníze vyměnit v místní směnárně na letišti či ve městě nebo si peníze vybrat v bankomatu. Ve větších hotelech lze směnit EUR či USD za dirham. Některé mezinárodní hotely akceptují EUR a USD a platba kartou je spíše problematická.

Zdravotnictví, očkování

Zdravotnictví
Úroveň státních zdravotnických zařízení odpovídá základnímu ošetření. První pomoc ale českým turistům poskytují zdarma. Budete-li potřebovat pomoci s vážnějším problémem, obraťte se raději na soukromé kliniky. Ty bývají na relativně dobré úrovni, ale velice drahé a většinou se dá platit pouze v hotovosti. Na dobré úrovni je marocké zubní lékařství.

Očkování
Při cestě do Maroka není povinné žádné očkování, ale pokud chcete cestovat i mimo turistické oblasti, doporučujeme platné očkování proti tetanu, oběma typům žloutenky a břišnímu tyfu. Abyste se vyhnuli případným problémům při kontrole, léky, které užíváte si vezměte v originálním balení.

Bezpečnostní situace

Pro turisty je bezpečnost v Maroku na vysoké úrovni. Atentáty a jiná bezpečnostní rizika jsou zde v celku ojedinělá. Maroko je nejbezpečnější severoafrickou zemí. I přes dobrou bezpečnost, ale doporučujeme vycestovat spíše s cestovní kanceláří než na vlastní pěst. Oblíbená pobřežní letoviska jsou nejbezpečnějšími místy v zemi. Pro místní obyvatele je bezpečnost turistů velmi důležitá, jsou zde tedy časté policejní hlídky. Místní jsou vůči cestovatelům velmi přátelští.

Svátky a kultura

Státní svátky
1. leden: Nový rok
3. březen: korunovace Hassana II.
1. květen: Svátek práce
23. květen: referendum o plnoletosti korunního prince při dosažení 16 let
9. červenec: narozeniny Hassana II.
14. srpen: slib věrnosti Baia Sahraouisů v Dakhle Hassanu II.
20. srpen: vypovězení Mohammeda V. do exilu
21. srpen: oslava narozenin korunního prince Sidi Mohammeda
6. listopad: Marche Verte („Zelený pochod”) do Západní Sahary
18. listopad: svátek nezávislosti

Nejvýznamnější náboženské svátky
Moharemm: začátek islámského roku (1 den)
10. Moharemm: svátek Achoura, děti dostávají dárky (1 den)
Aid el-Maoulid: narozeniny proroka Muhammada (2 dny)
Aid el-Fitr (= Aid es-Seghir, „Malý svátek”): svátek ukončení půstu, první den po skončení postního měsíce ramadánu (2 dny)
Aid el-Adha (= Aid el-Kebir, „Velký svátek”): svátek oběti, jehož vyvrcholením je rituální poražení skopce na památku Abrahámovy oběti (2 dny)

Kultura
Maroko se nachází na hranici dvou kontinentů a během historie se zde vystřídala spousta civilizací a etnik. Proto je marocká kultura, tak bohatá. Marocké umění je velmi působivé a mnohé exponáty, dokumentující jeho vývoj, naleznete v muzeích. Uměleckou zručnost můžeme spatřit například ve výrobcích, jako jsou koberce, keramika či šperky. Dále nominuje například řezbářství, kaligrafie nebo malířství.

Jídlo, nápoje

Jídla
Marocká kuchyně je barevná, rozmanitá a plná vůní, stejně jako Maroko samo. Doporučujeme ochutnat místní kuskus, podávaný s masem a zeleninou nebo pastillu, což je koláč plněný drůbežím masem, vejci, mandlemi, medem a petrželkou. Nejoblíbenějšími deserty jsou seffa – sladký kuskus a rýžový pudink. Oba pokrmy se dochucují květinovou vodou, rozinkami, mandlemi a skořicí. Mezi populární pokrmy se také řadí gazelí rohy, nazývané kab-el-ghzal. Národním jídlem je tajine, pokrm připravený z různých druhů mas, rýže a zeleniny. Tajine není název pokrmu, ale velké nádoby, ve které je pokrm připravován. Na dnešní marocké kuchyni se projevuje především vliv Francie.

Nápoje
Mezi nápoji doporučujeme ochutnat marocký čaj Ataj, který se také nazývá „marocká whiskey“ nebo silný nálev z máty, Nana, který se podává v kovových konvicích a aby pěnil, tak se do malých skleniček leje z výšky. Káva je k dostání snad všude a všeobecně je velmi chutná.

Pláže / Destinace

Pláže
Marocké pobřeží je 1835 km dlouhé a má hodně různorodou tvářnost. Pláže bývají povětšinou písčité a jsou buď veřejné nebo soukromé, které patří konkrétním ubytovacím zařízením a lehátka či slunečníky jsou zde obyčejně k zapůjčení zdarma. Oproti tomu, na bary na plážích zde téměř nenarazíte, muslimská víra totiž zakazuje alkohol.

Agadir
Agadir leží na pobřeží Atlantického oceánu v jihozápadním Maroku a je důležitým marockým přístavem. Slovo Agádír v berberštině znamená Opevněná sýpka. Původ ale pochází z punského slova „gader“ neboli zeď či hradby.

Saidia
Vcelku nové letovisko Saidia leží u Středozemního moře, díky čemuž je zde tepleji, než v jiných částech Maroka a je často nazýváno Modrou perlou Středomoří. I přesto, že je Saidia, prozatím téměř neobjevenou oblastí, je velmi krásná a čím dál více turistů podléhá její kráse a klidu.

Vyplatí se vidět

Casablanca
Největší město a přístav Maroka. Je to nejdůležitější základna Královského námořnictva Maroka. Moderní velkoměsto, ve kterém byste nepoznali, že se nacházíte v muslimské zemi na severu Afriky. Mezi často navštěvované památky se řadí Mešita Hassana II., Parc de la Ligue Arabe nebo Casablanská Medina.

Marrákeš
Je to vnitrozemské královské město na úpatí Vysokého Atlasu a zároveň je kulturním střediskem jižního Maroka. Zde poznáte tu pravou marockou atmosféru. Přes den by se Vám mohlo město zdát lehce nudné, ale to jen do chvíle, než se začne stmívat. Se západem slunce, zde začíná opravdový život a občas se Vám může zdát, že jste se ocitli v jiném století. Zde se vyplatí vidět například Náměstí Djemaa el-Fna, Marakešské zahrady, Kotúbijskou mešitu nebo Palais el-Badi.

Rabat
Hlavní město Maroka a zároveň město královské. Rabat býval baštou berberských pirátů. Zde doporučujeme navštívit Kasbah of the Udayas, Hassanovu věž, Mausoleum Mohameda V. a Chellah.

Fés
Nejstarší a nejpůsobivější královské město Maroka. Po Casablance a Rabatu je to třetí největší město této krásné země. Jedno z nejdůležitějších míst marockých dějin a je pokládán za centrum muslimské víry. V turistickém deníčku by neměli chybět Medina Fes al – Bali, Brána Bab Boujeloud, Palác Dar El Makhzen, Mešita Djemaa El Kairaouine nebo Muzeum Dar Batha.

Džabal Tubkal
Nejvyšší hora severní Afriky. Výstup na tuto horu je srovnatelný s túrou v Tatrách, ale je zde rozdíl v nadmořské výšce a době pochodu. Na vrchol se dostanete přibližně po 8mi hodinách. V letním období není cesta na vrchol nijak náročná a pod vrcholem se nachází horská chata, ve které můžete přespat a ráno strmý vrchol vylézt bez zátěže zavazadel.

Národní park Khenifiss
Park založený s cílem chránit pobřežní duny, poušť a mokřiny se rozkládá v jihozápadním Maroku. Nachází se zde největší marocká laguna Khenifiss.

Vodopády Uzúd
Název Uzúd je odvozen z berberštiny a znamená „mletí zrna“. Třístupňové vodopády se nacházejí ve Vysokém Atlasu a přepadají z výšky 110 metrů. Na vrcholu vodopádu dodnes stojí několik stále fungujících malých mlýnů.

Soutěska Todra
Soutěska vyhloubená řekou Tondra, která je nyní po většinu roku široká spíše jako potůček, je vhodným výletem pro ty, kteří se rádi projdou a obdivují strmé útesy vysoké až 160 metrů i pro ty, kteří rádi lezou po skalách.

Vyplatí se vědět

• Nejoblíbenějším nápojem je zde zelený čaj ochucený především mátou a pití čaje je zde považováno za rituál. Pokud Vám někdo nabídne čaj, je nezdvořilé jej odmítnout.
• V Maroku je zakázána konzumace alkoholu a vepřového masa, ale mnoho hotelů ve velkých městech se přizpůsobilo přání klientů.
• Obchodníci v bazarech a tržištích jsou zvyklí smlouvat, proto je první cenová nabídka většinou dosti vysoká
• Nedivte se, pokud Vám prodejce po nákupu nevrátí drobné. Velmi často se tváří, že jste jim chtěli tak velké spropitné dát sami. Doporučujeme platit vždy co nejmenší bankovkou.
• Důležitá telefonní čísla:
Policie: 19
Královské četnictvo: 177
Hasiči a rychlá lékař. pomoc: 150
• Ve větších městech si dejte pozor na drobné kapesní krádeže a strhávání kabelek a batohů řidiči jedoucích motocyklů.
• Nedoporučuje se cestování stopem
• Jelikož je Maroko islámským státem, je třeba dávat pozor na místní zvyky a v některých objektech uzpůsobit styl oblečení
• Západní Sahara je jediná turistům nepřístupná oblast
• V některých městech narazíte na samozvané „průvodce“, kteří požadují nepřiměřeně vysoké odměny a je lepší je ihned odmítnout. Řádní průvodci mívají odpovídající průkazy a kvalifikaci
• Stejně jako v jiných arabských zemích je i zde zvykem dávat za služby spropitné a záleží jen na Vašem uvážení, zda a kolik chcete dát.
• Nedoporučuje se používat vodu z vodovodu k pití ani k čištění zubů
• Na plážích nebývají bary

Destinace:

Výsledky hledání
LM
Maroko » Agadir Hotel & Spa Atlas Royal starstarstarstarstar
Hotel
letecky
Katovice
Polopenze
Hodnocení:
5,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Bazén venkovní
 • WiFi
Datum Délka Strava Doprava Cena
 14.12.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 17 950 Kč Detail
 7.12.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 18 135 Kč Detail
 16.11.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 18 725 Kč Detail
LM
FM
Maroko » Agadir Royal Mirage Agadir starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha
All inclusive
Hodnocení:
2,7 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
250 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Bazén vnitřní
 • Bazén venkovní
 • WiFi
 • Wellness
 • Sportovni aktivity
Datum Délka Strava Doprava Cena
 13.10.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 16 890 Kč-29 % FM Detail
 29.9.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 17 090 Kč-31 % LM Detail
 8.9.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 17 690 Kč-28 % LM Detail
LM
FM
Maroko » Agadir Sofitel Agadir Royal Bay Resort starstarstarstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze, All inclusive
Hodnocení:
5,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Přímo na pláži
 • Bazén venkovní
 • WiFi
 • Sportovni aktivity
Datum Délka Strava Doprava Cena
 29.9.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 18 390 Kč-28 % LM Detail
 6.10.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 18 790 Kč-24 % FM Detail
 13.10.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 18 890 Kč-24 % FM Detail

další nabídky >