Severní Kypr dovolená Kypr

Detail destinace

Severní Kypr Kypr - transparent

Základní informace

Oficiální název:  Severokyperská turecká republika (SKTR) Cestovní doklady:  Pas platný min. 150 dní po návratu
Hlavní město:  Severní Nikósie Vízum / Poplatky:  Není potřeba
Měna:  nová turecká lira (YTL) Doba letu:  Cca 5,5 hodiny s mezipřistáním
Časový posun:  -1 hodina Jakou měnu s sebou:  YTL, U některých prodejců EUR a GBP
Jazyk:  turečtina Očkování:  Není povinné
Elektrické napětí:
 240 V Rozloha:  3 355 km²

Obsah

Popis
Zeměpisné údaje
Časové pásmo
Hlavní město
Obyvatelstvo
Počasí a podnebí
Elektrické napětí
Měna
Víza, clo, devizové předpisy, banky
Zdravotnictví, očkování
Bezpečnostní situace
Svátky a kultura
Jídlo, nápoje
Pláže / Destinace
Vyplatí se vidět
Vyplatí se vědět

Popis

Severokyperská turecká republika má známky samostatné republiky, ale nikdy nebyla mezinárodně uznána. Antičtí hrdinové stvořili ostrov plný krásy a pohody, který obdivovali Benátčané, Byzantinci i Římané. Ostrov s kilometry písčitých pláží, členitým pobřežím a vysokými horami, kde slunce svítí 300 dní v roce, zní jako sen, ale na Severním Kypru je toto skutečnost.

Zeměpisné údaje

Severní Kypr je severovýchodní třetinou ostrova Kypr. Sousedí s Jižním Kyprem a přes Středozemní moře na severu s Tureckem a na východě se Sýrií. Rozkládá se na 3 355 km² čímž se dostává na 165. místo v žebříčku velikosti států světa. Z celkové rozlohy je pouze 2,7% vodní plochy. V naší republice by se ukrylo 23,5 státu jako je Severní Kypr.

Časové pásmo

GMT +2
Na Kypru se mění letní a zimní čas stejně jako u nás, celoročně je zde tedy o 1 hodinu méně než v ČR.

Hlavní město

Severní Nikósie, též někdy nazývána Severní Lefkósie je hlavní a největší město Severokyperské turecké republiky. Město Nikósie leží na hranici s Jižním Kyprem a je tedy rozděleno hranicí Severní a Jižní, stejně jako ostrov.

Obyvatelstvo

Počet
Žije zde kolem 265 100 obyvatel a hustota zalidnění je zde 78 obyvatel na km². Počtem obyvatel se Severní Kypr umístil na 172. místě a hustotou zalidnění na 89. ve světovém žebříčku. Pro srovnání bychom tam potkali 40krát méně lidí než v České republice.

Složení
Na Severním Kypru žijí převážně Kyperští Turci.

Náboženství
Z 98% tvoří severokyperské náboženství Sunnitský islám.

Počasí a podnebí

Na Severním Kypru vládnou horká léta a mírné zimy. Od května do října jsou zde dny dlouhé, teplé a slunečné. V červenci a srpnu zde teploty stoupají až k 40°C. Od prosince do února je zde většinou vlhké, ale mírné počasí, vhodné pro zkoumání památek a přírody.

Elektrické napětí

Zásuvky jsou zde o napětí 240 V a frekvenci 50 Hz. Po celém Kypru se využívají zásuvky typu G, která se využívá například ve Velké Británii. Na severu se místy můžeme setkat se zásuvkou typu F.

Měna

V SKTR se platí novou Tureckou lirou. Dílčí jednotkou je setina liry neboli kuruş. „Nová“ se nazývá po reformě v roce 2005, kdy bylo z nominální hodnoty měny škrtnuto šest nul.

Víza, clo, devizové předpisy, banky

Víza
Občan České republiky nepotřebuje pro pobyt nepřesahující 3 měsíce žádné vízum. Potřeba je ale cestovní pas, který je platný ještě 6 měsíců po návratu do ČR.

Celní a devizové případy
Při celním odbavení mohou být v pasu vyznačeny cennější předměty, kvůli kontrole o pohybu předmětů při výjezdu. Bez zvláštního povolení nesmějí být dováženy zbraně a ostré náboje. Je zakázán vývoz předmětů starších 100 let a při vývozu nového koberce je třeba předložit doklad o koupi. Je zakázán dovoz, obchodování a spotřeba drog a omamných látek.

Obchody, banky, směnárny
Na každém rohu zde naleznete směnárnu, ve které můžete libry či eura směnit za liry. Nakoupíte zde spíše turecké zboží, což jsou většinou věrné napodobeniny značkových výrobků. Banky mívají otvírací dobu pondělí–pátek: 7:30–14:30. Od října do května v pondělí navíc 15:00–18:00. Obchody potom většinou od 5:00 do cca 19:30. S výjimkou kiosků, cukráren, pekáren, půjčoven automobilů a hotelových a letištních prodejen bývá v neděli zavřeno.

Zdravotnictví, očkování

Pro cestu na Severní Kypr není povinné žádné očkování, ale doporučuje se překontrolovat platnost rutinního očkování (tetan, záškrt, spalničky). Osobám se zvýšeným rizikem nákazy se doporučuje očkování proti Hepatitidě A a B. Většina lékařského personálu mluví anglicky.

Bezpečnostní situace

Situace na severní straně ostrova je podobná jako na té jižní. Všeobecně se dá říci, že je dobrá. Není zde zvykem zamykat auta a většinou ani domy. Obyvatelé jsou na cizince zvyklí a přívětiví. V ulicích je většinou ruch až do pozdních hodin a nemusíte mít strach se ho zúčastnit. Obecně zde platí základní bezpečnostní pravidla jako jinde. Policisté jsou zde profesionální a většinou hovoří dobře anglicky.

Svátky a kultura

Svátky
1. leden – Nový rok
23. duben – Den dětí
1. květen – Svátek práce
20. červenec – Den míru a svobody
1. srpen – Den tureckého hnutí odporu
30. srpen – Den vítězství
29. říjen – Vznik Turecké republiky
15. listopad – Den vyhlášení Severokyperské turecké republiky

Kultura
Původní obyvatelé jsou potomky dobyvatelů, od Féničanů až po osmanské Turky. Je zde patrný i vliv Britů, například proto, že se zde jezdí vlevo. Kyperští Turci jsou velice hrdí na svou státnost a uctívají své symboly, mezi něž patří hlavně státní vlajka a pomníky padlých v občanských válkách. Sjedete-li z hlavní cesty, tak teprve zde opravdu poznáte místní. Doporučujeme Vám navštívit třeba některou ze starých kaváren. V Nikósii se zachovala poslední dvě zařízení tureckých lázní Hammam, ale velké hotely nabízejí jejich moderní alternativu. Bude-li nějaký obchodník spokojený s Vaší útratou, je možné že Vás obdaruje tradičním přívěskem v podobě oka, který Vás má chránit před uhranutím závistivci a nepřáteli.
S touto zemí jsou také spjaty různé legendy a mýty, vázané převážně na tajné komnaty a poklady kyperských hradů a rozeklanou podobu zdejšího pohoří.

Jídlo, nápoje

Jídlo
Jelikož je SKTR muslimskou zemí, tak i zde je zakázáno jíst vepřové maso, ale v hotelech většinou ctí přání turistů. Severokyperská kuchyně je velice podobná kuchyni turecké, nalezneme zde ale známky i kuchyně řecké, indické, britské, čínské či italské.

Nápoje
I přes to, že zde vládne muslimská víra, alkohol je běžně k dostání. Voda na Kypru je většinou bez problému pitná, všude ale narazíte také na vodu balenou. Kypřané velice rádi pijí čaj a kávu, v letních měsících nejčastěji narazíte na tzv. nescafé frappé.

Pláže / Destinace

Pláže
Nalezneme zde pláže zařazené ve světových žebříčcích mezi nejkrásnější pláže světa. Většina pláží je bez lidí a hotelů. Například na poloostrově Karpas je 46 nádherných opuštěných pláží.

Famagusta
Leží na východním pobřeží Severního Kypru a je místem s bohatou historií. Famagusta je významným historickým přístavem, v jehož staré části se nachází pevnost známá jako Othellova věž. Právě zde se totiž odehrával příběh Shakespearova Othella. Pláže jsou zde krásné a zlatavé a moře azurové.

Kyrenia
Severokyperské vápencové pohoří. Nejvyšším bodem je, se svými 1024 metry, hora Kyparissovouno, která je zároveň nejvyšší horou SKTR. Nejznámější částí tohoto pohoří je západní část zvaná Pentadaktylos.

Vyplatí se vidět

Lefkosia
Turecký název pro hlavní město Severní Nikósie. Město je stejně jako celý ostrov rozděleno na dvě části. Demilitarizovanou část spravovanou OSN lze překročit na dvou hraničních přechodech.

Hrad Saint Hilarion
Hrad pojmenovaný po mnichu a poustevníku, který před persekucí utekl z Palestiny a žil v horách. Zřícenina s kouzelnou atmosférou láká mnohé turisty.

Othellova věž
Nejznámější z mnohých středověkých staveb města Famagusta. Z vrcholu věže se Vám poskytne výhled na celé město.

Hrad Kyrenia
Hrad je vlastně bývalou pevností střežící záliv a strategický přístav Kyrenia.

Mešita Laly Mustafy paši
Významná náboženská a historická stavba ve městě Famagusta. Původně postavena jako gotická římskokatolická katedrála sv. Mikuláše.

Vyplatí se vědět

• V Severním Kypru platí zákaz focení u vojenských základen
• Pokud si budete půjčovat auto, dejte si pozor, řídí se zde vlevo
• Po reformě v roce 2005 bylo „škrtnuto“ šest nul z turecké liry. Nelekejte se tedy, pokud po vás obchodník bude chtít 2 miliony lir, stále jen počítá se starou měnou, když mu dáte 2 liry, bude to akorát.
• Na rozdíl od Turecka, zde není zvykem smlouvat o ceně
• Obyvatelé jsou muslimové, ale náboženství je odděleno od státu a tolerance je zde v duchu evropském.
• V některých mešitách můžete narazit na omezení
• V Jižním Kypru se za jediný legální vstup do země považuje vstup z jižní strany. Při přechodu na jih, po Vás mohou úřady žádat doklad, že jste přicestovali z jižní strany. Pokud přicestujete přímo na Severní Kypr např. přes Turecko, tak Vás nemusí na Jižní Kypr vpustit.
• Používají se zde britské zásuvky, je třeba si pořídit redukci
Výsledky hledání
LM
FM
Kypr » Severní Kypr » Kyrenia Riverside Garden Resort starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Brno, Katovice, Varšava
Snídaně, Polopenze, All inclusive, Light all inclusive
Hodnocení:
3,3 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
1700 mVzdálenost od moře
  • Klimatizace
  • Bazén venkovní
  • Sportovni aktivity
Datum Délka Strava Doprava Cena
 24.9.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyBrno 5 827 Kč LM Detail
 29.9.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 6 623 Kč LM Detail
 24.9.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyBrno 7 029 Kč LM Detail
LM
Kypr » Severní Kypr » Kyrenia Rose Gardens Holiday Village starstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
4,6 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
850 mVzdálenost od moře
  • Klimatizace
  • Bazén venkovní
  • WiFi
Datum Délka Strava Doprava Cena
 29.9.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 6 750 Kč LM Detail
 29.9.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 6 980 Kč LM Detail
 29.9.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 7 953 Kč LM Detail
LM
Kypr » Severní Kypr Lapida Garden starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Brno
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 24.9.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyBrno 6 808 Kč LM Detail
 29.9.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 8 213 Kč LM Detail
 24.9.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyBrno 8 733 Kč LM Detail

další nabídky >

Destinace:

Najdi moji super dovolenou
Select country and destination
[Zobrazit mapu]