Jižní Kypr dovolená Kypr

Detail destinace

Jižní Kypr Kypr - transparent

Počasí:

Dnes Počasí v Kypr - transparent 32° C Zítra Počasí v Kypr - transparent 24 - 32° C22.9. Počasí v Kypr - transparent 23 - 32° C
23.9. Počasí v Kypr - transparent 23 - 30° C24.9. Počasí v Kypr - transparent 23 - 30° C25.9. Počasí v Kypr - transparent 23 - 30° C
26.9. Počasí v Kypr - transparent 23 - 30° C27.9. Počasí v Kypr - transparent 23 - 30° C28.9. Počasí v Kypr - transparent 22 - 29° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Základní informace

Oficiální název: Kyperská republika Cestovní doklady: Občanský průkaz
Hlavní město: Nikósie Vízum / Poplatky: Není potřeba
Měna: Euro (EUR) Doba letu: Cca 3,5 hodiny
Časový posun: -1 hodina Jakou měnu s sebou: Euro
Jazyk: řečtina Očkování: Není povinné
Elektrické napětí: 240 V
Rozloha: Cca 5295 km²

Obsah

Popis
Zeměpisné údaje
Časové pásmo
Hlavní město
Obyvatelstvo
Počasí a podnebí
Elektrické napětí
Měna
Víza, clo, devizové předpisy, banky
Zdravotnictví, očkování
Bezpečnostní situace
Svátky a kultura
Jídlo, nápoje
Pláže / Destinace
Vyplatí se vidět
Vyplatí se vědět

Popis

Jižní Kypr neboli Kyperská republika je demokratickou republikou a členem EU. Příznivé ceny se zde protínají s exotikou nádherných pláží. Je to ideální destinace pro turisty, kteří si chtějí užít pláží, moře a slunce i pro ty aktivnější, kteří by si rádi užili i cestování a vodních sportů.

Zeměpisné údaje

Kyperská republika zabírá přibližně dvě třetiny jihozápadní části ostrova Kypr. Euroasijský ostrovní stát se nachází ve středozemním moři a sousedí s ním Řecko na západě, Egypt a Izrael na jihu, Libanon na východě a Severokyperská turecká republika na severu.

Časové pásmo

GMT +2

Na Kypru se mění letní a zimní čas stejně jako u nás, celoročně je zde tedy o 1 hodinu méně než v ČR.

Hlavní město

Hlavní a zároveň největší město Nikósie je stejně jako celý ostrov rozděleno na část severní tureckou a jižní řeckou. Je centrem obchodu a přirozenou metropolí.

Obyvatelstvo

V Kyperské republice žije okolo 800 000 obyvatel. Většinu obyvatelstva tvoří kyperští Řekové. Mluví se zde převážně řecky, ale anglický jazyk je zde také rozsáhle používán, díky tomu, že byl ostrov skoro 100 let pod nadvládou Britů. Kyperští Řekové se drží řecké ortodoxní církve neboli Pravoslaví, což je jeden ze směrů církve křesťanské. Dále se zde místy objeví i církev anglikánská, maronitská nebo arménská.

Počasí a podnebí

Ostrov Kypr leží v subtropickém podnebném pásu. Převládá zde tedy teplé počasí a zimy jsou zde krátké, mírné a vlhké. Přibližně 300 dní v roce zde svítí slunce, a proto je tato oblíbená destinace celoročně vhodná pro dovolenou. Léta jsou zde velmi horká, a naopak v zimě si můžete užít lyžování v kyperském pohoří a druhý den se koupat ve středozemním moři.

Elektrické napětí

Zásuvky jsou zde o napětí 240V a frekvenci 50Hz. Po celém Kypru se využívají zásuvky typu G, která se využívá například ve Velké Británii, je tedy třeba pořídit si redukci.

Měna

Kyperská republika je členem EU a v roce 2008 vstoupila do eurozóny, platí se zde tedy eurem.

Víza, clo, devizové předpisy, banky

Víza
Jižní Kypr je členem EU, takže stejně jako do většiny členských státu, i sem Vám postačí platný občanský průkaz nebo pas. Při pobytu kratším než 30 dní není třeba vízum.

Celní a devizové předpisy
Pokud nemáte příslušné povolení, je zakázáno vyvážet starožitné předměty. Zakázány jsou drogy, zbraně, zvířata a pornografie a dále mléko a mléčné výrobky, maso a rostliny a audio a video nosiče. Bez problémů by měl být 1 l lihovin a 250g tabáku (50 doutníků nebo 200 ks cigaret).

Obchody, banky, směnárny
Narazíte zde na spoustu obchodů s výrobky ruční práce jako jsou například doma vyráběné krajky či ručně malované ikony. Na tržnicích bývá v neděli zavřeno a přes týden je otvírací doba většinou od 8:00 do 13:00 a v létě i odpoledne od 16:00 do 19:00. Doporučujeme přiletět už se směněnými eury, ale ve větších městech není problém peníze vybrat v bankomatu a ve větších obchodech či restauracích nebývá problém platit kartou.

Zdravotnictví, očkování

Zdravotnictví
Občanům EU je akutní ošetření poskytnuto na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění ve veřejných zdravotnických zařízeních. U soukromých lékařů je třeba službu zaplatit v hotovosti. Zdravotnictví je zde na profesionální úrovni. Většina lékařského personálu mluví bez problému anglicky.

Očkování
V Kyperské republice hygiena a zdravotní situace odpovídá standardům v Evropě, očkování tedy není povinné.

Bezpečnostní situace

Kypr je řazen mezi celkově bezpečnější země a pouliční kriminalita je zde nízká. Přísně zakázána je zde výroba, distribuce, dovoz i držení drog a porušení tohoto zákazu hrozí vysoký trest. Za legální se považuje vstup pouze přes mezinárodní letiště nebo přes přístavy v Latsi, Paphosu, Limassolu a Larnace.

Svátky a kultura

Svátky
V řecké části Kypru se spousta svátků a tradic slaví stejně jako v Řecku. Mezi ty specifické Kyperské svátky můžeme zařadit například:
• Karneval – probíhá vždy víkend před zahájením masopustu.
• 1. duben –Den nezávislosti Kypru (celého ostrova). Je to den, kdy se Kypřané v roce 1955 vzbouřili proti britské nadvládě.
• Květinový festival – V průběhu května se slaví v každém městě
• Festival vína (30. srpen–10. září)
• 1. říjen – 16. 8. 1960 vznikl plán na vytvoření samostatného kyperského státu, ale 16. srpna 1974 turecké jednotky zabraly přes 30% ostrova a svátek byl tedy přesunut na říjen.

Kultura
Zábava, hudba a tanec jsou podstatnou součástí života místních obyvatel. Velmi časté festivaly a oslavy jsou většinou spjaté se zemědělstvím či bohy.

Jídlo, nápoje

Jídla
Většina tradičních pokrmů pochází z kuchyně řecké. Stejně jako Řekové, tak i řečtí Kypřané dávají velkou důležitost předkrmům. Mezi typické speciality patří například:
• Halloumi – sýr z ovčího či kravského mléka vyráběný pouze na Kypru
• Meze – menu pro většinou 4 osoby. Velký talíř, na němž se nachází „od každého něco“.
• Loukoumia – sladké želé s oříšky obalené v moučkovém cukru

Nápoje
Kypr je známý svou produkcí vína. Nepřekvapí Vás tedy, že na něj narazíte dost často. Obvyklá je zde také káva. Z alkoholických nápojů například Ouzo, Metaxa nebo kyperská brandy.

Pláže / Destinace

Na celém Kypru jistě není nouze o krásné písčité pláže. Navíc pláž Nissi Beach a hlavní pláž v Protarasu lákají nádherným bílým pískem. V západní části naleznete klid a soukromí na odlehlejších částech pobřeží. Ideální jsou zde, pro potápěče, zátoky se skalnatými výběžky.

Ayia Napa
Nejoblíbenější přímořské letovisko na celém Kypru. Původně to bývala chudá rybářská vesnice, nyní však zabírá několik kilometrů kyperského pobřeží.

Limassol
Druhé největší město Jižního Kypru a zároveň nejdůležitější přístav je půvabné městečko v zátoce Akrotiri. Několik krásných kilometrů pobřeží lemovaného palmami, restauracemi a hotely. Limassol je nejrušnějším letoviskem celého Kypru.

Paphos
Paphos je historické město a přístav a zároveň jediná destinace, která si zachovala svůj tradiční vzhled a atmosféru. Paphos je opředen mýty a legendami. Právě zde se prý zrodila bájná Afrodité.

Coral Bay
Korálová zátoka údajně patří mezi ty nejkrásnější oblasti kyperského území. Středozemní moře je zde krásné, čisté, mělké a modré. Je to magické a stále se rozvíjející rekreační místo.

Larnaca
Město, kde se nachází hlavní mezinárodní letiště a je druhým nejdůležitějším přístavem. Nachází se zde spousta muzeí. Pobřeží tohoto letoviska je spíše rekreační oblastí, ale historické centrum města je plné památek.

Protaras
Letovisko Protaras je další z velmi oblíbených oblastí. Velmi blízko je odtud do turecké části Kypru a přibližně 12 km vzdušnou čarou se nachází město duchů Varosha. Letovisko je určeno nejen rodinám s dětmi, ale také sportovcům či cestovatelům.

Vyplatí se vidět

Nikósie
Nikósie nebo také Lefkósie je hlavním městem Kyperské republiky. Ve starověku bylo toto město známo jako Ledra a v období Byzantské říše se stalo hlavním městem. Současně je město ohraničeno Benátskou hradbou z 16. století a je rozděleno na dvě části tzv. Zelenou linií. Hlavní nákupní třída je v polovině rozdělena a až do roku 2008 nebyla průchozí. Z památek a zajímavostí jistě stojí za to vidět například Kyperské archeologické muzeum, Vstupní bránu Famagusta, Laiki Geitonia, Vyhlídkovou věž na ulici Ledra nebo Kostel Panny Marie Chrysospiliotisy.

Limassol
Limassol nebo také Lemesos je druhým největším kyperským městem. V roce 1191 tento, nyní nejdůležitější kyperský, přístav založil král Richard lví srdce. Znám je hlavně díky oslavám Karnevalu a Festivalu vína. Mezi zajímavosti tohoto města patří Středověký hrad, Park se sochami, Kourion, Apollónův chrám, Amathous nebo Krasochoria.

Larnaca
Do turecké invaze v roce 1974 nebylo město moc významné, ale většina uprchlíků ze severu se usadila právě v tomto městě. Byl zde vybudován přístav a mnoho hotelů a z města se stal jeden z mnoha turistických cílů. Kdysi zde stávalo starověké město Kition, které bylo rodištěm filosofa Zenona a také zde zemřel Lazar, který byl vzkříšen z mrtvých Ježíšem Kristem. Kostel svatého Lazara, Kition, Středověká pevnost, Finikoudes, Akvadukt Kamares a Slané jezero jsou místa, která jistě zaujmou.

Paphos
Město, jehož historické jádro bylo zapsáno na seznam památek UNESCO. Ve starověku býval Paphos kyperským hlavním městem. Dle mytologie se zde zrodila bohyně Afrodité a na sever za městem měla dokonce své lázně. Dnes je Paphos půvabným přístavním městečkem. Je velmi oblíbenou turistickou oblastí a doporučujeme se na chvíli zastavit v archeologické lokalitě. Mezi památky patří Katakomby sedmi Makabejských, Starověká pevnost, Archeologický park, Královské hrobky, Afroditiny lázně a Petra tou Romiou.

Vyplatí se vědět

• Pokud navštívíte tržiště, mějte na paměti, že jen to, co je drahé, je pravé. Většina levných výrobků jsou maloasijské napodobeniny
• Češi by si měli dávat pozor na slovo „NE“. V řečtině toto slovo znamená „ANO“
• Dávejte si pozor, pokud si půjčíte auto. Na Kypru se řídí vlevo a většina ukazatelů je v řečtině i angličtině.
• Kypr několikrát přesáhl evropské normy čistoty vody. V tomto směru se tedy o své zdraví bát nemusíte.
• Mnohé možná překvapí množství koček, které se na Kypru nachází
• Na policii, hasiče i záchranou službu se dovoláte stejně jako u nás telefonním číslem 112
Výsledky hledání
Kypr » Jižní Kypr » Larnaca San Remo starstar
Hotel
letecky
Praha, Vídeň
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
3,8 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
300 mVzdálenost od moře
  • Klimatizace
  • Bazén venkovní
  • WiFi
Datum Délka Strava Doprava Cena
 2.12.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyVídeň 8 715 Kč Detail
 5.12.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyVídeň 8 715 Kč Detail
 9.1.2019 8 dní Snídaně leteckyleteckyVídeň 8 715 Kč Detail
LM
Kypr » Jižní Kypr » Larnaca Larco starstar
Hotel
letecky
Praha, Vídeň
Bez stravy, Snídaně, Polopenze, Plná penze, All inclusive
Hodnocení:
3,9 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 2.12.2018 8 dní Bez stravy leteckyleteckyVídeň 9 084 Kč Detail
 5.12.2018 8 dní Bez stravy leteckyleteckyVídeň 9 084 Kč Detail
 9.1.2019 8 dní Bez stravy leteckyleteckyVídeň 9 084 Kč Detail
LM
Kypr » Jižní Kypr » Larnaca Petrou Bros starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Vídeň
Bez stravy, Snídaně
Hodnocení:
4,4 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
300 mVzdálenost od moře
  • Klimatizace
  • WiFi
Datum Délka Strava Doprava Cena
 2.12.2018 8 dní Bez stravy leteckyleteckyVídeň 9 190 Kč Detail
 5.12.2018 8 dní Bez stravy leteckyleteckyVídeň 9 190 Kč Detail
 9.1.2019 8 dní Bez stravy leteckyleteckyVídeň 9 190 Kč Detail

další nabídky >

Destinace:

Dovolená jižní Kypr s možností stravy v hotelech se snídaní, polopenzí nebo all inclusive. Kypr je podnebím a krajinou velmi podobný řeckým ostrovům. Vybírejte z hotelových komplexů , které leží na jižním Kypru.

Najdi moji super dovolenou
Select country and destination
[Zobrazit mapu]