Kypr turistické informace

Detail státu

Kypr Kypr - transparent

Najdi moji super dovolenou
Select country and destination

KYPR - ZA KRÁSAMI MĚDĚNÉHO OSTROVA

Nevíte, zda vybrat klidnou dovolenou nebo naopak ráj památek? Chtěli byste si užít klidu? Máte rádi historii? Chcete poznávat tajemství ostrova? Chcete mít jistotu krásného počasí? Ostrov Kypr zve k pobytu rodiny s dětmi i aktivní turisty. Je to místo, kde naleznete prosluněné pláže, krásné hotely a nepřeberné množství památek. Pro milovníky historie je Kypr správná volba. Naleznete zde památky po nejstarších předcích i historii Antickou, Benátskou, Byzantskou, Francouzskou či Tureckou. I milovníci moderní historie si přijdou na své. Po pádu Berlínské zdi, je Kypr jediným místem, kde naleznete hlavní město rozdělené na dvě části. Na ostrově, který je znám také jako jedna z perel Středomoří, slunce svítí 300 dní v roce.

POČASÍ

Slunečno, teplo a krásné počasí, tím je Kypr znám. Od května do listopadu bývá počasí skvělé ke koupání a od prosince do dubna je moře sice chladnější, ale počasí ideální pro zkoumání zákoutí ostrova a objevování památek. Léta jsou zde suchá a teplá, zimy mírné, ale lehce vlhké.

JAZYK

Ostrov Kypr je rozdělen na dvě části, a to severní tureckou a jižní řeckou. Na jihu se tedy mluví řecky a na severu turecky. Kyperská řečtina i turečtina, jsou však lehce odlišné od jazyků, kterými se mluví přímo v Řecku a Turecku. Kyperská řečtina má dodnes velice blízko řečtině používané za dob Homéra. Vzhledem k tomu, že Kypr byl vcelku dlouhou dobu pod nadvládou Britů, velice dobře se zde domluvíte anglicky. Dále se domluvíte také německy či francouzsky, převážně v turistických oblastech.

JÍDLO

Kyperská kuchyně je velmi rozmanitá. Nalezneme zde prvky kuchyně řecké, turecké, anglické či kuchyně Blízkého Východu. Základem jsou ale potraviny tamní a přírodní. Velmi důležitou součástí je dřevěné uhlí, které je nejčastěji využíváno k opékání. Národním jídlem jsou na Kypru brambory a kléftiko, pečené ve velké hliněné peci. 

PITÍ

Nejoblíbenějším teplým nápojem je čaj a káva, mladší obyvatelé Kypru dávají přednost frappé. Nejdůležitějším zemědělským produktem je na Kypru víno, nalezneme ho zde ve velkém množství i v tekuté formě. Velká nabídka je vín růžových a bílých. Jistě byste neměli vynechat také ochutnávku kyperských piv firmy KEO a Carlsberg. Nejčastěji podávanými alkoholickými nápoji je víno Commandaria, nápoj Brandy Sour a místní sherry.

DOPRAVA

Na ostrov
Na ostrov se můžete dostat buď letadlem nebo trajektem. Na Jižní Kypr se dostanete přímým letem z Prahy do Larnaky. Charterové lety létají do Larnaky a Paphosu. Dále se můžete na řeckou část Kypru dostat přes přístavy v Paphosu, Limassolu, Larnace a Latsi. Na Severní Kypr se dostanete přes letiště Ercan s mezipřistáním v Turecku nebo přes Jižní Kypr. Avšak jedině vstup přes jižní část je považována za legální. Doba letu se různí dle části ostrova.

Po ostrově
Po Kypru můžete cestovat pouze autobusem či autem. Autobusy však jezdí velmi málo, jelikož téměř každý Kypřan, který vlastní řidičský průkaz, vlastní i auto. Není tedy potřeba zvyšovat úroveň hromadné dopravy. Za cca 35 EUR za den si můžete půjčit automobil, včetně pojištění a spoluúčasti. Podmínkou pro za půjčení vozu je minimální věk 21 let (18 let při zapůjčení motocyklu) a řidičský průkaz starý min. 1 rok (Při věku 21-25 let minimálně 3 roky). Nejvýhodnější je rezervovat automobil předem a vyzvednout ihned na letišti. Doporučujeme zjistit si podmínky užívání vozu při přejezdu na druhou část ostrova a dávejte si pozor, jelikož se na Kypru řídí vlevo.

MĚNA A CENY

Jižní Kypr je členem EU a vstoupil do eurozóny, platí se zde tedy eurem. Na tureckou část Kypru budete potřebovat novou tureckou liru. Ceny se na různých místech liší. Řecká část Kypru má obvykle ceny o něco dražší než turecká, ale poslední dobou se ceny začínají vyrovnávat. Stejné ceny na obou částech ostrova mají v oblasti jídla v restauracích, vstupného do muzeí a cenách jízdného, které je nezvykle levné. Základní potraviny, cigarety, oříšky nebo balená káva je stále levnější v turecké části ostrova.

VÝLETY

Delegát Vám jistě poskytne nabídku výletů po Kypru. Zmínit bychom měli například hlavní město Nikósii (Lefkósii), ruiny antického města Kourion v oblasti Paphosu, kde můžete navštívit třeba římské lázně, archeologický park či pobřeží, kde se zrodila Afrodité, dále například civilizací nedotčený poloostrov Karpaz či kouzelné přístavní městečko Famagusta.

Destinace:

Výsledky hledání
FM
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 3.11.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 6 980 Kč FM Detail
 10.11.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 6 980 Kč FM Detail
 27.10.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 7 980 Kč FM Detail
LM
FM
Kypr » Severní Kypr » Kyrenia Rose Gardens Holiday Village starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Brno
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
4,5 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
850 mVzdálenost od moře
  • Klimatizace
  • Bazén venkovní
  • WiFi
Datum Délka Strava Doprava Cena
 18.8.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 8 223 Kč LM Detail
 17.8.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 8 480 Kč LM Detail
 18.8.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 8 480 Kč LM Detail
Kypr » Jižní Kypr » Larnaca Petrou Bros starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Vídeň
Bez stravy, Snídaně
Hodnocení:
4,4 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
300 mVzdálenost od moře
  • Klimatizace
  • WiFi
Datum Délka Strava Doprava Cena
 2.12.2018 8 dní Bez stravy leteckyleteckyVídeň 9 170 Kč Detail
 13.1.2019 8 dní Bez stravy leteckyleteckyVídeň 9 170 Kč Detail
 16.1.2019 8 dní Bez stravy leteckyleteckyVídeň 9 170 Kč Detail

další nabídky >