Kuba turistické informace

Detail státu

Kuba Kuba - transparent

Najdi moji super dovolenou
Select country and destination

Základní informace

Oficiální název:  Kubánská republika Cestovní doklady:  Pas – platný do opuštění země
Hlavní město:  Havana Vízum / Poplatky:  Ano (25 USD/osoba předem)
Měna:  kubánské peso (CUP), peso convertible (CUC) Doba letu:  Cca 11 hodin
Časový posun:  - 5 hodin v letním čase
 - 6 hodin v zimním čase
Jakou měnu s sebou:  EUR směnit za CUC
Jazyk:  španělština Očkování:  Není povinné
Elektrické napětí:
 110 V, 60 Hz Rozloha:  109 886 km²

 

Obsah:

Popis
Zeměpisné údaje
Časové pásmo
Hlavní město
Obyvatelstvo
Počasí a podnebí
Elektrické napětí
Měna
Víza, clo, devizové předpisy, banky
Zdravotnictví, očkování
Bezpečnostní situace
Svátky a kultura
Jídlo, nápoje
Pláže / Destinace
Vyplatí se vidět
Vyplatí se vědět
Kontakt

Popis

Navštivte nádherný karibský ostrov. Kuba, největší ostrovní stát v Karibiku, je krásný, veselý, živý, zajímavý a plný barev. Nádherná příroda, přátelští lidé, průzračné a tyrkysové moře, opuštěné pláže, různorodá architektura a mnoho dalšího láká spoustu turistů. Užijte si doteky slunečních paprsků a vůni kubánských doutníků nebo hoďte boky v latinském rytmu, v zemi kontrastů a překvapení.

Zeměpisné údaje

Kuba je největší ostrovním státem Karibiku. Přes moře sousedí s Mexikem, USA a dalšími karibskými ostrovy (Haiti, Bahamy, Jamajka). Poblíž leží také Mexický záliv nebo mexický Yucatan, americká Florida, od které je vzdálen přibližně 150 km. Jeho rozlohu činí 109 886 km², což znamená, že je přibližně o třetinu větší než Česká republika. Kromě hlavního ostrova, který je zhruba 1200 km dlouhý, je stát tvořen dalšími malými ostrovy a ostrůvky, jejichž celkový počet činí 4000.

Časové pásmo

- 5 GMT (- 6 GMT)
Časový rozdíl oproti středoevropskému času je minus 5 hodin v létě a 6 hodin v zimě.

Hlavní město

Hlavním a největším městem Kuby je Havana, oficiálním názvem San Cristóbal de La Habana, který je obvykle zkracován na La Habana. Je jednou z 15 kubánských provincií. Právě zde strávil téměř 20 let americký spisovatel Ernest Hemingway.

Obyvatelstvo

Počet
Kubánská republika má, dle sčítání v roce 2017, 11 147 407 obyvatel, což je přibližně o půl milionu více než v České republice. Počtem obyvatel se umístí na 80. místě světového žebříčku, o 6 míst před ČR. Hustotou zalidnění 102,3 ob. / km² se vyšplhá na 98. místo světového žebříčku.

Složení
Kuba je vcelku rozmanitou zemí, co se etnika týče. Převážně ji obývají španělsky mluvící Kubánci, kteří mají předky v obyvatelích historického Španělska nebo černošských otrocích západní Afriky. Žije zde také čínská menšina, která má v Havaně vlastní čtvrť. Rasově je zde nejvíce bělochů (64%), dále mulatů (27%) a černochů pouze cca 9%. Původní indiánské kmeny se zde bohužel již nevyskytují.

Náboženství
Tradičně Kuba bývala katolickou zemí, avšak po revoluci byl náboženský život omezen. Věřící nesměli vstoupit do komunistické strany, poté se Kuba oficiálně stala ateistickým národem, a nakonec byli úplně zakázány Vánoce. V roce 1998 byly po návštěvě papeže Jana Pavla II. Vánoce opět obnoveny. Nyní se 60% obyvatel hlásí opět k církvi katolické, přibližně 6% k protestantským církvím. Významnou se stala původní africká Santérie, která se prolíná s církví katolickou. Funguje zde také obec židovská a v čínské čtvrti dominuje buddhismus.

Počasí a podnebí

Ostrovní stát leží v tropickém páse, což znamená, že zde můžete očekávat celoročně teplé počasí. Dost často zde vanou tropické větry, nazývající se pasáty, které celoročně ovlivňují kubánské počasí. Celoroční průměrná teplota je přibližně 25°C a teplota moře obvykle neklesá pod 24°C. V květnu, říjnu a listopadu zde nejvíce prší a na přelomu léta a podzimu se zde vyskytují hurikány.

Elektrické napětí

Na Kubě se nejčastěji objevují zásuvky o napětí 110 V a 60 Hz. Spousta novějších hotelů již využívá napětí o 220 V. Naleznete zde eurozástrčku typu C a velice podobné zástrčky typu E a F, které se využívají i v ČR. Doporučujeme však zakoupit redukci, jelikož zde velmi často narazíte také na zástrčky typu A a B, které jsou si dost podobné. Nejčastěji na ně narazíte v Severní a Střední Americe nebo třeba v Japonsku.

Měna

Pro většinu turistů, kteří na Kubu cestují poprvé, může být zdejší měna velice matoucí. Měna je zde totiž dvojí. Místní obyvatelé za národní měnu považují Kubánské peso (CUP), které se dělí na 100 cetavos. Turisté využívají spíše Konvertibilní peso (CUC), které smění za eura či dolary. Směnný kurz je v poměru 1 CUC = 24 CUP. Někteří obchodníci v turistických oblastech přijímají i dolary. V oblasti Varadero nebo třeba na ostrově Cayo Largo, můžete platit i v eurech, avšak vráceno vám bude v měně místní. Ceny v CUC jsou většinou uváděny v desetinných místech, zatímco v CUP v celých desítkách.

Víza, clo, devizové předpisy, banky

Víza
Od roku 2000 má občan ČR povinnost obstarat si vízum. Turistické vízum vydává Kubánský konzulát v podobě turistické karty. Vízum si je třeba obstarat předem a cena se pohybuje okolo 25 USD za osobu a pobyt do 30 dní. Na kubánské cizinecké policii si můžete vízum prodloužit o dalších 30 dní za 25 USD na osobu.

Celní a devizové předpisy
Na Kubě platí přísný zákaz dovážet potraviny a zbraně. Dále se zakazuje dovážet videa, DVD přehrávače, satelitní antény, bezdrátové domácí telefony či satelitní přístroje. Domácí zvířata musejí mít příslušný certifikát. Zákaz platí také pro drogy a další omamné látky, krevní deriváty, pornografii, výbušniny, lehká motorová vozidla a motory.

Obchody, banky, směnárny
Na Kubě často narazíte na vyprázdněné obchody nebo obchody, kde je prodej pouze na příděl místním obyvatelům. V omezené míře zde však bylo povoleno soukromé podnikání v oblasti obchodu. Nejčastěji narazíte na kubánské výrobky (doutníky, rum, hudba) a na ručně vyráběné zboží. V kubánských centrech také často narazíte na turistické trhy, kde většina zboží bude nějak spojena s Che Guevarou, například trička s obličejem, barety nebo loutky. V turistických centrech, v hotelech a i některých obchodech lze platit kartami, s výjimkou kreditních karet vydávaných americkými bankami. Výskyt bankomatů není příliš častý a výběr je omezený na některé druhy karet. Měnu CUC můžete směnit hned na letišti, v hotelu, bance nebo směnárnách Cadeca za eura nebo dolary. Doporučujeme výměnu spíše za EUR, jelikož za USD je zaveden poplatek 10%.

Zdravotnictví, očkování 

Zdravotnictví
Zdravotnictví na Kubě je na relativně dobré úrovni, ale ošetření není poskytováno bezplatně. Existují zde takzvané dolarové kliniky určené pro cizince, ve kterých se platí v měně CUC. Dobře se o Vás postarají, avšak nechají si dost zaplatit.

Očkování
Pro cestu na Kubu není předepsáno žádné očkování jako povinné. Doporučuje se pouze očkování proti žloutence typu A.

Bezpečnostní situace

Kubánská republika je obecně bezpečnější než ostatní latinské země, avšak i zde je třeba dodržovat určitou opatrnost jako v jiných destinacích. Například nepřespávat v parcích či na plážích a neukazovat, že u sebe máte větší obnos peněz.

Svátky a kultura

Kubánci jsou velice temperamentní a milují hudbu a tanec a každou příležitost k vychutnání tradičního rumu, není tedy divu, že slaví tolik svátků, významných dnů nebo festivalů. Svátky a tradice zde hrají hodně velkou roli.

Státní svátky
1. ledna – Den osvobození a Výročí revoluce
1. května – Svátek práce 26. července – Výročí útoků na kasárnu Moncada
10. října – Výročí války za nezávislost
25. prosince – Vánoce

Festivaly a slavnosti
 • Leden 
  • 7. – 18.1. – se koná Cubadanza International v Havaně 
 • Únor 
  • Jednou za dva roky se celý měsíc koná International Jazz festival, celá Havana pak tančí v rytmech jazzu 
  • Od 15. 2. se v Havaně koná karneval 
 • Březen
  • Festival de la Toronja na ostrově Isla de la Yuventud
 • Duben
  • Velkolepý a barevný festival se koná první dubnový týden v oblasti Baracoa
 • Květen
  • Na International Guitar Festivalu se celá Havana hýbe v rytmech kytar
 • Červen
  • festival Fiestas Sanjuaneras, který de koná v Trinidadu Cucalambé Folklore Festival je folklórní akce konající se v Las Tunas
 • Červenec
  • Festival de Cultura Caribena se koná ve městě Santiago de Cuba a účastní se ho lidé celého Karibiku
  • Ve stejném městě, v ulici Santa Rita, se koná i karneval v rytmu bubnů, chřestítek, trianglů, tumb a cohn.
 • Srpen
  • Festival Bolero de Oro ve městě Santiago de Cuba
  • Benny Moté International Festival v Cienfuegos
  • V polovině srpna se koná velkolepý festival v Guantánamu
 • Září
  • Havana International Theatre festival se koná samozřejmě v Havaně
 • Říjen
  • 8. října se koná, především ve městě Santa Clara, slavnost k výročí úmrtí Che Guevary
  • 10. - 20. října probíhá Havana Ballet Festival a také deset dní kultury
  • Oslavy Iberoamerické kultury, které se konají v Holguínu
 • Listopad
  • Festival de Raices Africanas ve městě Guanabacoa
 • Prosinec
  • 1. - 4. prosince Festival Internacionales del Nuevo Cine Latinoamericano v Havanském kině Charlieho Chaplina
Kultura
Umělecká tvorba je ovlivněna hlavně státním režimem, ale i přesto na Vás bude kultura dýchat ze všech stran, ať už uslyšíte krásu latinských rytmů, ochutnáte výborné pochutiny nebo si třeba prohlédnete krásnou architekturu.

Jídlo a nápoje

Jídlo
I přes to, že je Kuba ostrovní stát, tak místo ryb zde můžete očekávat spíše maso vepřové, hovězí či drůbeží. Milovníci masa budou z Kubánské republiky nadšení. Maso se zde nejčastěji griluje či marinuje v citrusové marinádě, která je užívána také jako zálivka na sladké brambory či zeleninu. Se zeleninou se zde velmi často nesetkáte. Nejčastěji se využívají rajčata, česnek a papriky. Oblíbené jsou zde divoké banány, které se podávají na sladko i slano a nejčastěji smažené. Tradičními kubánskými jídly jsou Polomilla steak (smažený vepřový plátek s černými fazolemi), Congri (pečené vepřové maso s černými fazolemi) a Aroz morro (rýže s fazolemi).

Nápoje
Nejoblíbenějším nápojem jsou jistě koktejly z místního rumu. Jako příklad můžeme uvést třeba mojito, daikiri nebo cuba libre, jehož název vznikl, když si vojáci připíjeli na osvobození Kuby. Velice oblíbeným nápojem je zde pivo. Nejoblíbenějšími nealkoholickými nápoji jsou čerstvé ovocné koktejly. Ve stáncích často zakoupíte tzv. refresco, které je velice podobné našemu Vitacitu.

Pláže / Destinace

Kubánské pláže bývají označovány za pláže s nejjemnějším a nejbělejším pískem na světě. Na Kubě je skoro tři sta čistých a nádherných pláží s azurovým mořem a pozvolným vstupem do vody. Severní pláže jsou omývány Atlantským oceánem a převládá zde jemný písek a smaragdové či tyrkysové zátoky. Jižní pobřeží, obklopené Karibským mořem, je spíše skalnaté, ale pod útesy naleznete rozmanitý podmořský život.

Varadero
Jedno z největších letovisek původně bývalo pouze malinkou vesničkou, kde se získávala sůl. První historické zmínky pochází z roku 1555, kdy město bylo španělským přístavem.

Havana
Hlavní a zároveň největší kubánské město je také často nazýváno Paříží Karibiku. Město je jednou z patnácti provincií. Město La Habana, jak ji nazývají místní, se řadí mezi nejzachovalejší města Latinské Ameriky. Jedinečnou atmosférou jistě očaruje historické centrum, které je zapsáno na seznam UNESCO.

Holguín
Holguín je provincie, jehož stejnojmenné středisko je nazýváno „Kubánským městem parků“. Holguín je vnitrozemské letovisko, avšak velmi oblíbené, hlavně z toho důvodu, že poblíž v roce 1492 přistál Kryštof Kolumbus.

Cayo Coco
V centrální oblasti Kuby se nachází ostrov, kde naleznete spoustu luxusních resortů a all inclusive středisek. S pevninou je spojen umělými náspy, dlouhými až 27 km, ale nachází se zde také mezinárodní letiště. Svůj název nenese po kokosech, nýbrž po ibisu bílém, což je velký pták, kterého Kubánci nazývají Coco.

Cayo Guillermo
Nádherný korálový ostrůvek leží nedaleko ostrova Cayo Coco, se kterým je spojen umělou hrází. Může se pochlubit nádhernými bělostnými plážemi a průzračným azurovým mořem, stejně jako jeho sousední ostrov. O krásné korály a úžasný podmořský život zde není nouze.

Cayo Largo
Asi 80 km od samotného ostrova Kuba se nachází jeden z nejkrásnějších ostrovů Karibského moře. Na malinkém ostrově se nachází nejkrásnější pláže světa, které naleznete v jižní části ostrova. Ideální ostrov pro šnorchlování či rybaření není obydlen, a proto si zde užijete pohody a panenské přírody.

Cayo Santa Maria
Ostrůvek se nachází v Atlantickém oceánu severně od centrální části Kuby, se kterou je spojen hrází dlouhou necelých 50 km. Průzračný tyrkysový oceán a překrásné pláže lákají turisty do hotelů, které naleznete na severním pobřeží.

Guardalavaca
„Pozor kráva“, i tak by se dal přeložit název města nacházejícího se v provincii Holguín. Název pochází z koloniálního období, a i když kubánská vláda několikrát usilovala o změnu názvu, nikdy se jí to nepodařilo. Nyní je velmi oblíbeným a vyhledávaným cílem.

Santiago de Cuba
Jihovýchodní kubánské město je považováno za druhé hlavní město Kuby, jelikož kdysi hlavním městem opravdu bývalo. Kdysi se zde obchodovalo s otroky, ale také s cukrovou třtinou a díky tomuto „cukrovému“ obchodu, může město nabídnout řadu památek.

Vyplatí se vidět

Královské zahrady Jardines del Rey
Jardines del Rey je souostroví známé stovkami korálových útesu a lagun. Královské zahrady jsou jednou z nejzajímavějších oblastí pro potápění na Kubě.

Muzeum bývalé věznice – Museo Presidio Modelo
Nesmíte minout bývalou věznici a nyní fascinující muzeum - Museo Presidio Modelo. Býval zde uvězněn například Fidel Castro a nalezneme ho nedaleko městečka Nueva Gerona.

Jeskynní systém Gran Caverna de Santo Tomas
46 km jeskyní dělá z tohoto systému nejrozsáhlejší kubánský jeskynní systém. Poznejte krásnou jeskynní výzdobu, rodiny netopýrů či podzemní jezírka.

Tabákové plantáže (Tobacco Plantation)
Vyhlášené tabákové plantáže naleznete hned na několika místech Kuby. Doporučit můžeme například plantáž Alejandro Robaina.

Údolí a oblast městečka Viñales
Právě zde poznáte tu pravou Kubu, prozkoumejte vesnice a poznejte jejich obyvatele. Obec Viñales se nachází ve vnitrozemí a netradičně uprostřed lesů a je zapsána na seznamu UNESCO.

Vyplatí se vědět

• Pokud na tržnici uvidíte symbol dolaru ($), pravděpodobně se jedná o měnu CUC (Konvertibilní peso)
• Při vstupu na území Kuby je třeba vyplnit vstupní formulář, který musí být při odjezdu odevzdán kubánským úřadům
• Na Kubě je velice špatně dosažitelný inet a k tomu velmi pomalý a omezený režimem
• Důležitá tel. čísla:
 • Policie: 106
 • Hasiči: 105 
 • První pomoc: 55-1185, 55-1584, 55-1585

Kontakt

Česká ambasáda v Havaně:
adresa: Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, La Habana
úřední hodiny: úterý, středa, pátek 09.00 - 13.00
telefon: 00537/8833201
konzulární pohotovost: 00535/2641001

Destinace:

Výsledky hledání
LM
FM
Kuba » Varadero Iberostar Varadero starstarstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Vídeň, Varšava
All inclusive
Hodnocení:
5,5 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Přímo na pláži
 • Bazén venkovní
 • WiFi
 • Vhodné pro děti
 • Wellness
 • Sportovni aktivity
Datum Délka Strava Doprava Cena
 30.10.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 35 990 Kč LM Detail
 27.10.2018 10 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 39 190 Kč FM Detail
 6.11.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 39 490 Kč LM Detail
LM
FM
Kuba » Varadero Blau Varadero starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Vídeň
All inclusive
Hodnocení:
5,2 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Přímo na pláži
 • Bazén venkovní
 • Vhodné pro děti
 • Wellness
 • Sportovni aktivity
Datum Délka Strava Doprava Cena
 8.11.2018 10 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 31 390 Kč Detail
 22.11.2018 10 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 31 390 Kč Detail
 29.11.2018 10 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 31 390 Kč Detail
LM
FM
Kuba » Varadero Melia Las Americas starstarstarstarstar
Hotel
letecky
Praha, Vídeň
All inclusive
Hodnocení:
5,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Přímo na pláži
 • Bazén venkovní
 • WiFi
 • Wellness
 • Sportovni aktivity
Datum Délka Strava Doprava Cena
 6.11.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 37 050 Kč LM Detail
 13.11.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 37 050 Kč LM Detail
 20.11.2018 8 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 37 050 Kč LM Detail

další nabídky >