Egypt informace, vízum, měna, výlety

Egypt turistické informace, vízum, měna

Základní informace

Oficiální název: Egyptská arabská republika Cestovní doklady: Pas
Hlavní město: Káhira Vízum: Ano (25$) po příletu v hotovosti na letišti
Měna: Egyptská libra (LE) Doba letu: cca 4 hodiny
Časový posun: + 1 hodina Jakou měnu s sebou: USD jsou zatím nejvýhodnější, ale i EUR
Jazyk: Arabština Očkování: není povinné
Elektrické napětí: 220 v Rozloha: 1 010 408 km²

Obsah

Popis
Zeměpisné údaje
Časové pásmo
Hlavní město
Obyvatelstvo
Počasí a podnebí
Elektrické napětí
Měna
Víza, clo, devizové předpisy, banky
Zdravotnictví, očkování
Bezpečnostní situace
Svátky a kultura
Jídlo, nápoje
Pláže / Destinace
Vyplatí se vidět

Popis

Egypt je plný památek, faraonů a pyramid, které jsou zahalené tajemstvím, záhadami a mystikou. Není v něm jen poušť a rozpálený písek, ale i životodárný Nil a najdete zde jedno z nejlepších potápění světa s krátkou délkou doletu z Evropy. Proto je turisticky velmi oblíbenou krajinou. Najdete v něm celoročně zářící slunce na modré obloze, nádherné pláže, úžasné korálové útesy, památky, které zavál čas i písek. Je to krajina, v které si každý cestovatel něco najde.

Zeměpisné údaje

Egypt leží na severovýchodě afrického kontinentu. Hranice tvoří celkově dvě moře – na severu Středozemní a na východě Rudé – a dále společné hranice s Libyí, Súdánem a Izraelem. Se státem Izrael má nejkratší hranici, která je dlouhá 266 km.

Egypt je pouštní krajinou, proto mnohé možná překvapí, že se Egypťané živí i zemědělstvím, a to v povodí Nilu. Nil je řeka, která přináší sladkou vodu ,a dělá tak z obou břehů ideální místa pro pěstování. Tato dolina se pyšní jednou z nejstarších souvislých civilizací na světě. V dnešní době je egyptská ekonomika hlavně založená na těžbě ropy, příjmech ze Suezského průplavu a cestovního ruchu. Egypt se řadí mezi nejvyspělejší státy na africkém kontinentu.

Rozloha Egypta je 1 001 449 km2, což ho řadí na celkové 30. místo v žebříčku největších států světa. Pro porovnání, Egypt je 17krát menší než Rusko (největší stát světa) a 2.267.588krát větší než Vatikán (nejmenší stát světa). Česko je oproti Egyptu taktéž trpaslík. Egypt nás svou rozlohou převyšuje celkem 12krát. Egypt je však kromě povodí řeky Nil a pobřeží skoro samá poušť. Vodu tvoří 6 008 km2, což je 0,6% z celkové plochy. 96% celkové plochy tvoří poušť, 2,6% zemědělská půda a jen 0,8% města.

Časové pásmo

+1 hodina

Hlavní město

Hlavní město Egypta je Káhira. Domácí ji nazývají i Masr, což volně přeložené znamená vítězná. To jen podtrhuje důležitost Káhiry. Leží v nadmořské výšce 23 metrů nad mořem a je vskutku fenomenální. Najdete v ní spleť africké a arabské kultury a mnoho jiného. Co byste kamenem dohodili, konkrétně 10 kilometrů od centra Káhiry, se nachází Gíza, která je proslavená svými pyramidami. V Káhiře žije přibližně 6 milionů obyvatel což je „jen“ o 4 miliony obyvatel méně než v Česku. Řadí se mezi nejlidnatější města Afriky.

Obyvatelstvo

Počet
V Egyptě žije 97 mil. obyvatel (v roce 2017). Tato obrovská masa lidí žije převážně v okolí hlavního města Káhira a v povodí řeky Nil, která je už odpradávna hlavním zdrojem pitné vody v krajině. Z toho vyplývá, že hustota zalidnění bude velmi malá, jen 76 obyvatel na kilometr čtvereční. Rozlohou se Egypt řadí mezi větší krajiny a v žebříčku krajin s největším počtem obyvatel je na 14. místě. Oproti Slovensku má tato krajina 16krát víc obyvatel.

Složení
Drtivou většinu obyvatelstva v Egyptě tvoří hlavně arabizovaní Hamiti. Dále můžete natrefit na Beduíny, kteří žijí v arabské poušti, Núbijce, Súdánce, Berbery, kteří žijí převážně na Sinajském poloostrově a etnické minority Turků a Řeků.

Náboženství
Co se týká náboženství, Egypt je muslimská krajina, avšak najdou se tu i křesťané nebo jiná náboženství. Procentní vyjádření těchto poměrů je cca 90% muslimů a cca 10% koptských křesťanů a jiných náboženství.

Počasí a podnebí

Egypt leží v subtropickém pásu. Má suché počasí s mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí mohou být velké rozdíly. Teplota moře při břehu může dosáhnout až 34°C. V létě jsou tu velká horka, a proto je léto vhodné jen pro osoby, které dobře snášejí velké teplo. Osoby s dýchacími problémy by se měli vyhnout měsícům červenec a srpen. Teplota nezřídka vystoupá až nad 40°C ve stínu. Pro turisty, kteří mají zájem o poznávací zájezdy je nejvhodnějším obdobím na návštěvu Egypta období mezi říjnem a dubnem. Přesto voda v Rudém moři i během jiných měsíců neklesá pod 21°C. Egypt je prostě vhodný pro užití si dovolené po celý rok.

Elektrické napětí

V Egyptě je napětí 220 V, ale pro zástrčky je nutné použít adaptér, který lze sehnat všude. Ve většině hotelů vyšší třídy jsou zásuvky přizpůsobené evropským spotřebičům.

Měna

Měna EGP - egyptská libra, drobnou jednotkou je piaster (PT). 1 EGP = 100 PT

Víza, clo, devizové předpisy, banky

Víza
Pro vstup do krajiny je požadovaný cestovní pas s platností nejméně šest měsíců po návratu a vízum (k 1.2.2018 je platné vízum 25$), které je povinné. Můžete si ho zařídit po příletu do krajiny. Vydávají se přímo na letištích například v Káhiře, Marsa Alam, Hurghadě a Sharm El Sheikhu (pokud poloostrov neopustíte, víza platit nemusíte). Také je možné zabezpečit si ho individuálně na Egyptském velvyslanectví v Bratislavě, anebo přímo přes cestovní kancelář.

Celní a devizové předpisy
Podle stránek ministerstva je zakázaný dovoz alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog. Ze zkušeností víme, že z jedné láhve alkoholu v hlavním batohu Vás nezatknou, ale kdybyste měli plný kufr lihovin, jednoznačně to může způsobit problémy. Za prodej a přechovávání drog se udělují velmi vysoké tresty (desítky roků odnětí svobody, ve výjimečných případech trest smrti). Pozor si dejte také na některé druhy léků či jiných podporných prostředků - mnohé z nich jsou přísně kontrolované, především jejich vývoz z Egypta. Je nutné připomenout, že je striktně zakázaný vývoz památek a zlata v nezpracované podobě, flóry a fauny, zvlášť korálů. Turista přicházející do Egypta má právo na nákup zboží z bezcelních obchodů (DutyFreeShops) v určité limitované výšce (na aktuální částku se doporučuje v případě zájmu informovat u pracovníka egyptské celní služby při příletu do Egypta).

Obchody, banky, směnárny
Obchody najdeme téměř všude. Egypt je pro turisty suvenýrovým rájem. Obchody bývají otevřené v pondělí až čtvrtek od 9:00 do 13:30 a od 17:00 do 20:00 hod. Potravinové obchody bývají otevřené i déle. Pátek je podle zákona den pracovního pokoje. Většina obchodů, památek a muzeí bývá po modlitbě t.j. od 14:00 hod. otevřená. Banky jsou většinou otevřené do oběda. Valuty a šeky je možné vyměnit všude, ale euro šeky jen ve vybraných bankách a hotelech a na letištích. Doporučujeme směnit peníze v bankách, směnárnách nebo hotelech vyšší kategorie. Za výměnu peněz na černém trhu hrozí kromě bezpečnostních rizik i postih od městských orgánů. Na trzích a na výletních lodích se platí výhradně v hotovosti. Za nevýhodu možno považovat skutečnost, že málo obchodníků v malých obchodech a minimum prodejců lokálních výletů nabízí platbu prostřednictvím platebního terminálu. Proto se připravte na to, že platební kartu můžete využít prakticky jen na výběry hotovosti z bankomatu. Trochu lepší situace je v městech, hotelech a na letiskách. Tam jsou platební terminály už běžné. V Egyptských obchodech je zvykem smlouvání. Cenu, kterou Vám prodejce navrhne jako první, často můžete snížit až o 80%. Najdete tam hodně dotíravých prodavačů, kteří Vás budou dokonce tahat do svých obchodů, abyste se aspoň poohlédli po jejich zboží, a každý Vám bude podávat ruku.

Zdravotnictví, očkování

Zdravotnictví
Zdravotnictví je na poměrně dobré úrovni. Funguje tu hustá síť nemocníc, tyto se dělí na státní a soukromé. Jelikož jsou zdravotní služby placené, je vhodné zabezpečit si zdravotní pojištění ještě před cestou. Je potřeba mít ve své lékárničce léky proti střevním onemocněním (např. Antinal), horečce nebo štípnutí hmyzu. Určitě neodkládejte vyhledání lékařské pomoci při jakýchkoli zdravotních obtížích. Vyhýbejte se konzumaci příliš studených nápojů. Ovoce je potřeba důkladně umýt. Voda z vodovodu není pitná. Doporučujeme dbát na pitný režim, dodržujte množství konzumovaných nápojů během celého dne. Z důvodu UV indexu vylučte pobyt na slunci během poledne (minimálně od 11:00 do 14:00) a používejte krémy s vyššími ochrannými faktory. Pokud potřebuje turista lékařskou pomoc, je vhodnější navštívit soukromou nemocnici než státní. Je sice dražší, ale péče o pacienty je lepší. Mnoho hotelů má svého smluvního lékaře. Úhradu za ošetření/hospitalizaci v rámci cestovního pojištění třeba konzultovat s pojišťovnou. Skoro všichni lékaři ve velkých městech mluví dobře anglicky. Některé lékárny mají dokonce 24 hodinovou provozní dobu. Káhira je jednou z nejvíc znečištěných měst na světě, s vysokou úrovní smogu. Cestující s dýchacími těžkostmi, astmatem, resp. jiným druhem alergie mohou mít během pobytu v Káhiře problémy.

Očkování
Povinné očkování není. Pro turisty, kteří chtějí navštívit rizikové oblasti je doporučeno očkování proti tetanu, záškrtu, obrně, tyfu a hepatitidě typu A (infekční žloutenka). Vážným problémem v Egyptě by mohla být vzteklina od volně se pohybujících zatoulaných zvířat, proto se radši vyhýbejte kontaktu s nimi. Další otázky je vhodné řešit se svým lékařem. Doporučuje se donést si všechny potřebné léky s sebou, nezaručuje se, že od místních lékařů a lékáren seženete ty samé léky (často jsou mnohem silnější než je potřeba) kromě léků na střevní potíže na to jsou v Egyptě dokonale vybavení a jejich léky zabírají na dané problémy nejlépe.

Bezpečnostní situace

V turistických centrech je bezpečnost na vysoké úrovni a Egypťané mají bezpečnost v letoviscích propracovanou a snížili tak jakékoliv případy útoků na minimum. Jiné je to v hlavním městě Káhiře (která je vzdálená cca 500 km od letovisek) a ve vnitrozemí, kde je situace víc nestabilní a často je i důvodem proč cestovní kanceláře neorganizují některé fakultativní výlety do lokalit, které mohou být touto nestabilní situací ovlivněné. Bezpečnost turistů je pro Egypťany i pro cestovní kanceláře prioritou, proto se tomu snaží přizpůsobit výletní programy. Všechno je přísně kontrolované a běžně uvidíte policisty, pohybující se v prostranstvích, kde se zdržují turisté a starají se o jejich ochranu.

Svátky a kultura

Svátky
Svátky jsou v Egyptě mezinárodní nebo náboženské. Náboženské, či už muslimské nebo křesťanské, jsou často spojené s lidovými tradicemi. Jediný svátek, který může mít na cestovatele vliv je Ramadán, ačkoliv v letoviscích to turisti až tak nepocítí. Datum Ramadánu se každoročně mění, protože se odvíjí od Islámského kalendáře, který je o 11 dní kratší než náš gregoriánský kalendář. Na turisty tento svátek v letoviscích nemá dopad, jediné co možná zpozorujete je, že bude méně lidí v ulicích, stěží se dá dostat k alkoholu (okrem velkých hotelů) a některé památky a úřady budou mít zkrácenou otevírací / pracovní dobu. Celkem ale platí, že během Ramadánu není vhodné před muslimy jíst, a tak pokud je to možné z respektu vůči nim (pokud nepočítáme hotely a restaurace - tudíž místa na to určené) se doporučuje dávat si pozor.

7. leden – koptské Vánoce
8. březen – státní svátek
25. duben – Den osvobození Sinaje
1. květen - Svátek práce
16. květen - 14. červen 2018 – Ramadán
18. červen – Den nezávislosti
23. červenec – Den revoluce
6. říjen – Den armády
12. – 15. říjen – Bairam
24. říjen – Den města Suez
23. prosinec – Den Vítězství – vstup do Port Saidu

Kultura
Egypt je islámská krajina, která se ve většině případů řídí pravidly a morálkou jednoho z dvou největších světových náboženství. Jste to samozřejmě vy, kdo je v této krajině hostem a hostům jejich hostitel vychází vstříc. Samozřejmě za předpokladu, že budete respektovat určité zásady, které jsou pro obyvatele Egypta neporušitelné. Tuto skutečnost by si měl každý cestovatel uvědomit.

Vyhněte se fotografování vojáků, policistů, vojenských budov, stanic nebo mostů. Toto pravidlo častokrát platí i v jiných krajinách. Mohli by Vás podezírat ze špionáže.

Co se týká oblékání, čím víc budete mít zahalené tělo (obzvlášť ženy), tím to bude pro místní obyvatele přirozenější. Vyhněte se nepříjemnému zírání na kolemjdoucí, nebo slovnímu obtěžování. Minisukně a hluboké výstřihy mohou muslimy urážet. Samozřejmě, že na pláž nemusíte chodit zahalení. Zvykem je však například vstupovat do restaurací v dlouhých kalhotách (u mužů), ženy by měli mít zahalené nohy i ramena. Při svém pobytu v Egyptě budete možno oslovováni žádostmi o "bakšiš" (spropitné). Je to jednoduše součást místní kultury. Neposkytnutí spropitného se může výrazně odrazit v ochotě a kvalitě služeb. Kdysi byla standardní výška bakšišného považovaná 1 EGP, ale časy se mění a už ani 1 libra nemá takovou hodnotu, jako měla, takže se běžně dává bakšišné ve výši 1 USD, proto doporučujeme si brát na dovolenou hodně malých bankovek. Egypťané uvítají i jedno Euro, jediný problém s takovým bakšišem pro ně je, že mince nemohou směnit ve směnárně. Ale je samozřejmě jen na Vašem uvážení, jestli za poskytnuté služby chcete nechat spropitné (například za úklid pokoje), nebo ne.

Vstup do mešit je povolený jen bez bot. Ukázat Egypťanovi podešev své boty, i náhodně, se považuje za velkou urážku.

Jídlo, nápoje

Jídla
Egyptská kuchyně je z velké míry ovlivněna egyptskou historií. Největší stopy v ní zanechala arabská a turecká kuchyně a nějaké ty malé stopy francouzská a anglická kuchyně. Vše je ale upravené do egyptské chuti a kuchyně se řídí islámskými předpisy. Z jídla je hlavně vyřazené vepřové maso a z nápojů alkohol. Nejzákladnější aj nejdůležitější složkou je chléb Ajš, který se připravuje na otevřeném ohni. Místní ho mnohokrát používají místo příboru, balí do něho maso a využívají ho jako častou přílohu. Nejčastěji používané maso je skopové, jehněčí, kozí a také čerstvé ryby z Nilu nebo plody moře. Mezi nejoblíbenější jídla patří kofta (mleté grilované maso na špízu) a kebab (většinou jehněčí napíchnuté na jehle a připravované nad plamenem), kde můžete vidět vliv turecké kuchyně. V egyptské kuchyni také hraje velkou roli koření, hlavně černé koření, kurkuma, chilli, jejich kmín, hřebíček, koriandr, šafrán a z bylinek nejčastěji používají mátu, kopr a petržel. Jelikož maso patří k dražším komoditám, největší složkou egyptské kuchyně je různé pečivo, paličky, pita chleby a potom také přílohy v podobě salátů, které jsou často připravované z čerstvých ingrediencí, včetně použitých bylinek. Mezi oblíbené dezerty patří známa baklava, kterou běžně najdete v celém středomoří (několik vrstev tenoučkých oplatek, mezi kterými jsou rozdrcené ořechy a pistácie a celé to je přelité medem nebo sirupem), či Ummi Alí (vrstvy těsta prokládané oříšky a rozinkami, které boly namočené v sladkém mléku) a Kanafeh / Konafa, který se skládá z tenoučkých polovičně upečených těstovin, sýru a celé je to namočené do sladkého sirupu a posypaného pistáciemi.

Nápoje
Za národní a nejoblíbenější nápoj se považuje silný černý čaj, jehož hořkou chuť přebíjejí velkým množstvím cukru. Druhým častým nápojem je káva, která se podává v malých šálcích a stejně jako čaj je velmi sladká. Zpravidla se jedná o tureckou kávu. Velmi oblíbený je i nápoj karkadi - připravuje se z květů ibišku a překvapivě také pivo, které má v Káhiře víc než 100 roční tradici.Všeobecně se v Egyptě nedoporučuje konzumovat místní vodu (nebalenou).

Pláže / Destinace

Egyptská letoviska se dají rozdělit na dvě části. Pro nejkrásnější potápění a korál přístupný z hotelu určitě navštivte novější letovisko Marsa Alam nebo Sharm El Sheikh. Pokud toužíte po dlouhých procházkách po pláži, pozvolný vstup do moře s jemným pískem jednoznačně navštivte letovisko Hughada a jeho okolí.

Vyplatí se vidět

Výlet lodí na ostrov GIFTUN
Jedná se o korálový přírodní ostrov, který se nachází asi 45 minut plavby od Hurghady. Jde o chráněnou oblast v Červeném moři. Výlet na Giftun je ideálním zpestřením dovolené v Egyptě. Najdete tu horký bílý písek, budete mít možnost pozorovat bohatý podmořský svět jen kousek od pláže.

Beduínská večeře
Pokud potápění není nic pro Vás, určitě si užijete dobrodružnou cestu pouští a okolními horami na džípech až do beduínské osady, kde budete mít možnost poznat pravý život Beduínů, jejich hospodářství (gazely a velbloudi) a jejich kuchyni. Večer Vás pohostí plackami a barbecue. Vychutnáte si beduínskou živou hudbu, zpěv a tanec. Cestou zpět si určitě nenechejte ujít pozorování západu slunce.

Výlet do Káhiry
Celodenní zájezd do hlavního města Egypta. Jestli se rozhodnete pro tento výlet během Vašeho pobytu v letoviscích Hurghada, Marsa Alam nebo Sharm El Sheikh, počítejte s poměrně dlouhou dobou přepravy, protože Káhira je vzdálená cca 500 km z Hurghady a Sharm El Sheikhu. Z Marsa Alam je vzdálená víc než 700 km. Ideální způsob jak poznat Káhiru a všechny památky v okolí je zvolit si zájezd v kombinaci s plavbou po Nilu. Během výletu poznáte kus Egyptské historie návštěvou Egyptského muzea v Káhiře, stejně tak přehlídkou pyramid v Gíze. Představí Vám výrobu papyrusu, či parfémů. Nejstarší část města Káhiry leží dále od řeky. Naopak při Nilu se tyčí moderní mrakodrapy a luxusní hotely. Na protilehlém západním břehu s Káhirou stavebně splývá Gíza, na okraji které stojí světoznámé pyramidy. Káhira je plná starobylých památek. Svou pozornost si rozhodně zaslouží Egyptské muzeum na třídě MidanTahir, kde se nachází např. Tutanchamonův sarkofág, jeho poklad, zachovalé mumie dokazující um starověkých balzamovačů, sochy faraónových sluhů, pergameny, zlaté pohřební masky a další památky. V Káhiře též najdete největší mešitu na světě - IgnTulun z 9. století.

Výlet Luxor
Výlet do Luxoru je podstatně vhodnějším z letovisek Marsa Alam, Hurghada a okolí, protože vzdálenost je okolo 300 km. Luxor je jedno z nejstarších a nejvýznamnějších měst Egypta, které leží asi 700 kilometrů jižně od Káhiry. Nejstarší známý název byl Veset. Ze začátku to bylo malé město na Nilu. Po pyramidách je toto město největší atrakcí v Egyptě. Luxor byl osídlený už 4000 let před n. l.. Na východním břehu se nachází velké množství památek, především chrámů (chrám Karnak), na západním potom slavné Údolí králů, Dérel-Bahrí (chrám královny Hatšepsut), Medínit Habú, Memnonové kolosy a další množství památek. Hrobky faraonů jsou chráněné před blesky fotoaparátů. Návštěva hrobek je často náročná z důvodu vysokých teplot vzduchu, ale i napříč tomu patří mezi mimořádné zážitky. Na návštěvu chrámu královny Hatšepsut se turisti přesouvají lokálním vláčkem, aby byli chránění před silným egyptským sluncem. Součástí výletu častokrát bývá i zastávka, kde můžete vidět Memnonové kolosy a také chrám v Karnaku. Jde o jeden z nejzajímavějších zádušních komplexů na světě. V rámci chrámu mohou výletníci obdivovat sfingy s beraními hlavami, hieroglyfy s historickými výjevy, obrovské sloupy, sochy, fresky, obelisky jako i skarabea a posvátné jezírko. Součástí výletu běžně bývá i návštěva Papyrus institutu a alabastrové dílny.

Výlet na Mojžíšovu horu - vhodný výlet ze Sharm El Sheikhu
Na této hoře přijal Mojžíš 10 přikázání od Boha. Je to nejvyšší hora Egypta (2 285 m). Je úžasné z této hory pozorovat východ slunce. Výstup na horu Sinaj trvá cca 3 hod. (3 750 schodů), a na cestě zpět je zvykem navštívit chrám sv. Kataríny.

Pyramidy v Gíze
Tomuto staroegyptskému monumentu dominují tři velké pyramidy se Sfingou v popředí a jsou snad nejčastěji používaným symbolem Egypta. Pyramidy v Gíze jsou zařazené mezi 7 divů světa a patří mezi jediné zachované stavby z tohoto seznamu. Gíza je dnes součástí Velké Káhiry a pyramidy se nachází 9 km od historického centra Gízy a 25 km od Káhiry. Jako první faraón si tu vybral místo k pokojnému odpočinku slavný Cheops a vytvořil tak největší stavbu všech dob. Cheopsova pyramida byla nejvyšší stavbou až do stavby Eiffelové věže. I když se v Egyptě vyskytuje několik desítek pyramid, za první div světa jsou považované jen pyramidy, nacházející se na pyramidovém poli v Gíze.

V Gíze se nacházejí následující pyramidy:

Chufuova pyramída (Cheopsova pyramida)
Způsob stavby této pyramidy je, podobně jako při mnohých jiných egyptských pyramidách, dodnes sporný. Na její výstavbu bylo třeba přinést kameny po trase 3,55 mil. km (pravděpodobně sáněmi).

Rachefova pyramida
Druhá největší pyramida v Gíze. Původně byla vysoká 143,5 m (dnes 137,3 m). Je jen o něco menší než Chufuova pyramida, ale dnes se jeví jako vyšší. Tento dojem vyvolává umístění na výše položeném místě.

Menkaureova pyramida
Nejmenší královská pyramida v Gíze. Postavil ji syn Chufua. Tato pyramida patří mezi pravé kamenné pyramidy a dodnes má zachovanou substrukturu, která je nejsložitější ze všech svých sousedů. V pozůstatcích se našlo kromě většího počtu fragmentů i několik dobře zachovaných soch faraóna a příslušníků jeho rodiny.

Sfinga
Sfinga je záhadná socha s lidskou hlavou a lvím tělem. Na výšku dosahuje 21 metrů, do dálky 74 metrů a 19 m do šířky. Leží na východní straně Rachefové pyramidy. Pod Sfingou se nacházejí komplexy chodeb a chrámů. Údajně jsou to spojovací cesty mezi všemi třemi pyramidami. Pod nánosem písku, který vítr vytrvale přináší z blízké pouště, byla Sfinga kdysi téměř zasypaná. Faraón Tutanchamon ji z pískového zajetí vysvobodil. Je to největší socha vytesaná z jednoho kusu kamene, která kdyby byla vytvořená. Všeobecně se věří, že Sfinga byla vytvořená starými Egypťany ve 3. tisíciletí před n.l., v době Staré říše za panování 4.dynastie a to panovníkem Rachefem spolu s pyramidou. Velká Sfinga v Gíze je víc než jen symbol Egypta starého, ale i současného. Je ztělesněním starobylosti a tajemství. Po staletí dráždila představivost básníků, vědců, dobrodruhů i cestovatelů. Navzdory tomu, že Sfinga byla několikrát změřena, popsána, přezkoumána s pomocí nejmodernějších technických pomůcek a vedou se o ní speciální vědecké konference, základní otázka ale zůstává nezodpovězená. Není možné jednoznačně říct kým, kdy, proč a za jakým účelem byla postavena.

Chrám Karnak
Karnak je chrámový komplex a hlavní kultové středisko boha Amona, nacházejícího se v oblasti starověkého Vesetu. Karnak je největším chrámovým komplexem v Egyptě. Byl postavený a rozšiřovaný postupně po dobu více než 1500 let. V centru komplexu Karnak je obrovský chrám Amuna, ve kterém se nachází Svaté jezero. Chrám Karnak se nachází na okraji Luxoru v jižním Egyptě, cca 500 km jižně od hlavního města Káhira.

Memnónové kolosy
Memnónové kolosy jsou dvě sedící obří sochy z kamene (dvojčata), znázorňující faraóna Amenhotepa III. situované na západě města Luxor v blízkosti Medínit Habú. Memnónové kolosy jsou vytesané do bloků z křemene dovezeného speciálně z Gízy a z lomu Džebelel-Silsila na severu Asuánu. Memnónové kolosy jsou vysoké 18 metrů.

Chrám královny Hatšepsut
Chrám královny Hatšepsut je částečně vytesaný do skal. Působí skoro jako by byl vybudovaný samotnou přírodou. Rozkládá se na třech terasách, které se opírají o stěny se sloupořadím, které jsou vzájemně propojené hlavní zdvíhající se rampou. Hatšepsut byla královnou 18. dynastie, která vládla starověkému Egyptu. Hatšepsut byla dcerou Thutmose I. a ženou svého nevlastního bratra Thutmose II. Královna Hatšepsut vybudovala jednu z nejkrásnějších staroegyptských památek. Mumie jedné z nejslavnějších královen Egypta, Hatšepsut, která používala titulu faraón, byla konečně identifikovaná a jednoznačně se tím potvrdila její identita. Egyptologové jsou přesvědčení, že identifikovali mumii královny, nejznámější vládkyně starověkého Egypta. Její tělo bylo nalezené v obyčejném hrobě v Údolí králů. Jedná se o nejvýznamnější objev v Údolí králů od dob, kdy byla objevená slavná mumie Tutanchamona.

Údolí králů
Údolí králů je asi nejznámější pohřebiště egyptských králů. Prvním faraonem, o kterém můžeme s určitostí říct, že tu byl pochovaný, byl Thutmos I., nejvýznamnější Ramess II. a nejznámější Tutanchamon. Hrobky panovníků 18. - 20. dynastie nebyli už umístěné v mastabách nebo pyramidách, ale byli vytesané do úbočí hor. Skalní hroby v Údolí králů bývali situované někdy víc než 200 metrů hluboko ve skále. Měly hodně síní a menších komor, s bohatou výzdobou. Údolí králů se nachází na západním břehu řeky Nil naproti Luxoru (vybudovaný na místě starověkých Théb) pod vrcholkem hory El-Quorn a je rozdělený na Východní údolí a Západní údolí. V Západním údolí je veřejnosti zpřístupněný jen jeden hrob - velekněze Aje, následníka panovníka Tutanchamona. Většina nejdůležitějších hrobek se nachází ve Východním údolí. To je přístupné veřejnosti. Jen pro návštěvu Tutanchamonovy hrobky je potřeba mít zvláštní povolení. Tradici pochovávat panovníky v Údolí králů zavedl asi Ahmose, první panovník 18. dynastie. Poslední hrob patří Ramesseovi XI.. Ahmosova hrobka, ani hrobka jeho syna Amenhotepa I. zatím nebyla objevena. Prvním faraonem, o kterém je možné s určitostí říct, že je tu pochovaný, je Thutmose I. Nejvýznamnějším je Ramesse II. Nejznámějším potom Tutanchamon, jehož hrobka byla objevená v roce 1922. Celkem bylo v Údolí králů doteď objeveno víc než 62 hrobek (jen 24 z nich je královských), některé jsou vyhloubené až 100 m hluboko do vnitra skal.