Černá Hora turistické informace

Detail státu

Černá Hora Černá Hora - transparent

Najdi moji super dovolenou
Select country and destination

Základní informace

Oficiální název:
 Republika Černá Hora Cestovní doklady:  Občanský průkaz nebo pas
Hlavní město:  Podgorica Vízum / Poplatky:  Není potřeba
Měna:  Euro (EUR) Doba letu:  Cca 1 a půl hodiny
Časový posun:  Žádný časový rozdíl Jakou měnu s sebou:  Euro
Jazyk:  Černohorština Očkování:  Není povinné
Elektrické napětí:
 220V Rozloha:  13 812 Km2

Obsah

Popis
Zeměpisné údaje
Doba a délka jízdy
Časové pásmo
Hlavní město
Obyvatelstvo
Počasí a podnebí
Elektrické napětí
Měna
Víza, clo, devizové předpisy, banky
Zdravotnictví, očkování
Bezpečnostní situace
Svátky a kultura
Jídlo, nápoje
Pláže / Destinace
Vyplatí se vidět
Vyplatí se vědět

Kontakt

Popis

Černá Hora nebo také Crna Gora je nejmladší a neokoukaný evropský stát. I přes její atraktivnost, se zde cestovní ruch ještě plně nerozvinul. Navštivte velice hrdý národ a prohlížejte všudypřítomné národní vlajky. Balkánský stát je plný překrásné přírody, moře, hor a tradic.

Zeměpisné údaje

Černá Hora leží v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově na pobřeží Jaderského moře. Sousedí se Srbskem, Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou a Albánií. Svou rozlohou 13 812 km² je 38. nejmenší stát na světě a je téměř 6x menší než Česká republika.

Doba a délka jízdy

Z Prahy se do hlavního města Černé Hory dostanete přibližně po 1 400 km a 15 hodinách. Z Brna je délka cesty přibližně 1 200 km a doba přibližně 13 hodin.

Časové pásmo

V zimě UTC+1 (SEČ), v létě UTC+2 (SELČ) Černá Hora se nachází ve stejném časovém pásmu jako Česká republika a stejně jako u nás, tak i u nich se čas mění ze zimního na letní. Není zde tedy žádný časový rozdíl.

Hlavní město

Hlavním městem Černé Hory je Podgorica. Zároveň je největším městem státu a vzdělávacím, kulturním a ekonomickým centrem. Název Podgorica znamená „pod Goricou“. Gorica v překladu znamená „kopeček“ a je to 107 metrů vysoký vrchol, z něhož je výhled na centrum města. Nedaleko se nachází ruiny města známého již ze starověkého Řecka a Říma nesoucího název Diokleiy, později bylo přejmenováno na Dioclea a nyní je ve slovanských jazycích známo jako Duklja.

Obyvatelstvo

Počet
V Černé Hoře žije téměř 17x méně obyvatel než v České republice. Při sčítání v roce 2017 tam žilo 629 052 obyvatel a hustota zalidnění byla 49 obyvatel na km2. 

Složení
 
Černá Hora je relativně multikulturní stát. Pouze 45% obyvatel tvořili, při sčítání v roce 2011, Černohorci, dále zde mají velké zastoupení Srbové, Bosňáci, Albánci a Muslimové. Mimo Černou Horu žije téměř každý druhý Černohorec. Úředním jazykem je zde srbochorvatština, ale čím dál více je označována za černohorštinu. Často tu také uslyšíte srbštinu či albánštinu. 

Náboženství
 
Přibližně 72% Černohorců se řadí k Pravoslavné církvi, 19% k islámské víře a 3% ke katolické. Pouze 1% obyvatel Černé Hory se neřadí k žádnému náboženství.

Počasí a podnebí

Stejně jako v jiných zemích Středomoří, i zde v létě vládne počasí suché a teplé. V létě se průměrné teploty pohybují okolo 28°C a moře kolem 25°C. V zimě zde bývá poměrně chladno, ve vnitrozemí často prší a teploty se pohybují okolo 0°C v horách bývají teploty pod nulou a příznivé pro lyžaře.

Elektrické napětí

V Černé Hoře se využívá napětí o 220V a frekvenci 50Hz. Je zde rozšířená zásuvka typu C, tzv. eurozástrčka, nepotřebujete tedy redukci.

Měna

I přesto, že Černá Hora není členem EU, platí se zde eurem.

Víza, clo a devizové předpisy

Víza 
Pokud cestujete do Černé Hory s platným cestovním pasem, tak na pobyt do 90 dní není potřeba vízum. Pokud cestujete na občanský průkaz, tak vízum nepotřebujete na pobyt do 30 dnů. 

Celní a devizové předpisy
Od roku 2008 je zakázáno dovážet potraviny. Výjimkou je: 
• Diabetická a dětská strava 
• Čerstvá zelenina (kromě brambor) a ovoce do 5kg 
• Sušené ovoce, zelenina a houby, čaj, kakao, káva a koření do 1kg 
• Balené potraviny určeny pro okamžitou spotřebu, které nepotřebují tepelnou úpravu max. 1kg 
• Alkohol do 1l na dospělou osobu 
• Nealkoholické nápoje do 2l na osobu 
• Voda v lahvích do 5l na osobu
Na základě povolení lze dovézt zbraně a střelivo. Na základě zákona o veterinářství lze dovážet domácí zvířata po předložení mezinárodního očkovacího průkazu a potvrzení, že je zdrávo. Při cestování motorovým vozidlem je na hranicích vyžadován doklad o povinném ručení. 

Obchody, banky, směnárny 
Ceny v obchodech a na tržnicích se pohybují na podobné úrovni jako v České republice. Vyplatí se nakupovat na tržnicích, protože ceny jsou zde nižší a potraviny kvalitnější. Měli byste počítat s tím, že bankomaty se nachází pouze ve větších městech, a i když se zde velice rychle rozšiřuje způsob placení kartou, tak stále není rozšířen na takové úrovni jako v ČR. Vždy je jistější mít u sebe dostatek hotovosti. Některé hotely mají vlastní směnárnu, ale valuty můžete směnit také v bankách či na poště, kde si neúčtují provizi a směníte zde tedy nejvýhodněji.

Zdravotnictví, očkování

Zdravotnictví 
Černohorské zdravotnictví je obecně na nižší úrovni než české. V akutních případech by Vám zde měla být lékařská péče poskytnuta na účet zdravotní pojišťovny. 

Očkování 
Pro výjezd do Černé Hory není povinné žádné očkování. Doporučuje se očkování proti Hepatitidě A a B, tetanu či klíšťové encefalitidě.

Bezpečnostní situace

Bezpečnost v Černé Hoře je dobrá podobně jako u ostatních západobalkánských zemí. Černohorci jsou upovídaní a přátelští. 
Důležitá telefonní čísla: 
• Jednotný záchranný systém 112 
• Policie 122 
• Hasiči 123 
• První pomoc 124

Svátky, kultura

Černohorci jsou relativně líným národem a proto, když státní svátek vychází na víkend, přesunou ho na pátek či pondělí. 
Státní svátky a významné dny: 
• 1. ledna – Nový rok 
• 6. - 8. ledna – pravoslavné Vánoce 
• Velikonoce 
• 1. května 
• 21. května – den Černohorské nezávislosti 
• 13. červenec – Národní den neboli Den státnosti 
• 1. listopad – svátek všech svatých 

Kultura 
Černohorci jsou hrdým národem a stejně hrdě ctí národní zvyky a tradice. Velice silnou tradicí je zde například oslava Mezinárodního dne žen. Stejně jako je Černohorská kultura celkem odlišná, tak i jejich hodnoty jsou velice rozdílné od českých. Například Černohorce bude spíše zajímat, kolik máte sourozenců, než kde a co studujete. Velice často se může stát, že Vás místní obyvatel překvapí neobvyklým dotazem. I přesto, že jsou Černohorci vcelku líným národem (svědčí o tom například i jejich „Líné desatero“), je zde i spousta umělců, převážně v literatuře a sportovců.

Jídlo, nápoje

Jídlo 
Černohorská strava je přírodní, vydatná a výrazná. U moře podávají převážně ryby, v horách si pochutnáte na lesních plodech, mléčných výrobcích, telecím či jehněčím masem. Místní kuchyně je většinou dost mastná a maso zde hraje velice důležitou roli. Proslulou černohorskou pochoutkou jsou olivy a olivový olej, durmitorský kajmak, vepřové klobásy nebo njegušski pršut. 
Mezi oblíbená jídla patří například: 
• Burek – pečivo z tenkého nekvašeného těsta plněného převážně mletým masem, špenátem, sýrem nebo třeba bramborami 
• Ćevapi (Čevapčiči) – Válečky z mletého masa připravované na grilu nad dřevěným uhlím. 
• Pljeskavica – placatá obdoba Ćevapi. 
• Musaka – Několik na sobě položených a zapečených vrstev. Tradičními vrstvami jsou plátky lilku, mleté jehněčí maso a bešamelová omáčka. 

Nápoje 
Téměř všude narazíte na výbornou a kvalitní tureckou kávu. V horách ochutnáte čaj ze sušených i čerstvých bylin. Černohorci vyrábí také vlastní pivo a víno. Českému pivu konkurovat nemohou, ale víno mají opravdu výborné. Bílý Krstać a červený Vranac jsou místní nejznámější vína.

Pláže / Destinace

Pláže 
Černé Hory patří mezi nejkrásnější pláže Evropy. Pobřeží je dlouhé přibližně 300 km a nalezneme zde přes 100 pláží, z nichž 30 km jsou pláže písčité. Dlouhé pláže mají většinou písečný pozvolný vstup do čistého a teplého moře. Mezi nejteplejší a nejslunnější se řadí právě pláže Černé Hory. 

Barská riviéra 
Oblíbená destinace pojmenovaná podle významného přístavu Bar. Mezi nejznámější letoviska zde patří Bar, Sutomore a Čanj. Uchvátí Vás zde písčité či oblázkové pláže i horský masív Rumija. 

Budvanská riviéra 
Jedna z nejoblíbenějších turistických oblastí je pojmenovaná podle historického města Budva, na kterém dnes objevíte ty nejluxusnější černohorské hotely. Pláže jsou zde celý den vystaveny slunci. Patří k nejstarším oblastem, první osada byla založena již ve 4. století př. n. l.. 

Ulcinjská riviéra 
Nejjižněji položená destinace pobřeží Černé Hory láká krásnými písečnými plážemi a příjemnými klimatickými podmínkami. Kromě nádherných pláží zde najdete také spoustu památek a historických zajímavostí.

Vyplatí se vidět

Národní park Durmitor 
Durmitor je jedno z nejkrásnějších pohoří Balkánského poloostrova. Nachází se na severu země a je zapsáno v seznamu památek UNESCO. V národním parku se nachází také Černé jezero, u kterého je nádherně nebo kaňon řeky Tary, který je nejhlubším v Evropě. 

Prokletije 
Neprobádané, ale nádherné pohoří na hranicích s Albánií. Zde, v Prokletých horách, se nachází nejvyšší černohorský vrchol, Zla Kolata. 

Skadarské jezero 
Národní park, kde si můžete odpočinout a relaxovat. Skadarské jezero je největším balkánským jezerem. Svým tvarem připomíná delfína a leží na území Černé Hory a Albánie. 

Podgorica 
Hlavní město během druhé světové války přišlo o většinu památek, ale i tak je toho hodně k vidění. Jistě se Vám zde zalíbí například centrum starého města Stara Varoš, hodinová věž Sahat-Kula, Starodoganjska Mosque (mešita), Královský palác nebo skalní město Skaline. 

Klášter Morača 
Nejkrásnější památka země pocházející ze 13. století. V hlavní klášterní budově se nachází vzácná freska ze života proroka Eliáše. V komplexu se nachází klášterní kostel, kostel sv. Mikuláše, zahrady nebo včelín. 

Kotor 
Starobylé město, nacházející se v zálivu Boka Kotorska, je zapsáno na seznamu UNESCO. I přes zemětřesení, které tuto oblast postihlo v roce 1667, se zde nachází spousta památek. Za návštěvu určitě stojí palác Grbonja, pevnost sv. Jana, Náměstí zbraní, kostel sv. Lukáše, kostel Panny Marie nebo katedrála sv. Tryfóna.

Vyplatí se vědět

• Kromě Ruského jazyka, se Černohorci neradi učí cizí jazyky a většinou ani vysokoškoláci neumí anglicky. Spíše, než anglicky se domluvíte, když budete mluvit pomalu česky a gestikulovat. 
• Při cestě autem po Vás bude na hranicích požadován doklad o povinném pojištění vozidla a malý technický průkaz

Kontakt

Česká ambasáda v Srbsku 
Adresa: Bulevar kralja Aleksandra 22, 125 108 Beograd 
Tel: 381/11/333 6200, +381/63/240 184 
E-mail: belgrade@embassy.mzv.cz 

Konzulární jednatelství ČR v Černé Hoře 
Adresa: Partizanski put 6a, Tološi, 81 000 Podgorica 
Tel: +382/20/281 103 
E-mail: vaclav_dobes@mzv.cz

 

Černá hora dovolená pobřeží            Jídlo na dovolené Černá hora

Destinace:

Výsledky hledání
LM
FM
Černá Hora » Budvanská riviéra Slovenska Plaža starstarstar
Hotel
letecky, autobus, vlastní
Praha, Katovice
Snídaně, Polopenze, All inclusive
Hodnocení:
3,6 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
100 mVzdálenost od moře
  • Klimatizace
  • Bazén venkovní
  • WiFi
Datum Délka Strava Doprava Cena
 1.10.2018 3 dny Snídaně vlastnívlastní 1 622 Kč Detail
 2.10.2018 3 dny Snídaně vlastnívlastní 1 622 Kč Detail
 3.10.2018 3 dny Snídaně vlastnívlastní 1 622 Kč Detail
LM
Černá Hora » Ulcinjská riviéra Apartmány Doni Holiday starstar
Apartmány
vlastní
-
Bez stravy
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 1.9.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 1 776 Kč-22 % LM Detail
 8.9.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 1 776 Kč-5 % LM Detail
 15.9.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 1 776 Kč LM Detail
LM
Černá Hora » Barská riviéra Utjeha - vila Perla
Vila
vlastní
-
Bez stravy
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 25.8.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 1 946 Kč LM Detail
 1.9.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 1 946 Kč-15 % LM Detail
 8.9.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 1 946 Kč LM Detail

další nabídky >