Aktuální Černá Hora dovolená 2018

Detail státu

Černá Hora Černá Hora - transparent

Aktuální Černá Hora dovolená

Chystáte se na dovolenou do Černé Hory a chcete se dozvědět několik užitečných informací před cestou? Pak jste na správné stránce! Pod nabídkou zájezdů do Černé Hory, naleznete základníinformace o Černé Hoře. Takže pokud máte již zájezd vybraný, stačí jen sjet o kousek níže se dozvíte vše základní, co potřebujete před Vaší dovolenou do Černé Hory vědět :)

Destinace:

Výsledky hledání
LM
FM
Černá Hora » Budvanská riviéra Slovenska Plaža starstarstar
Hotel
letecky, autobus, vlastní
Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Katovice, Varšava
Snídaně, Polopenze, Plná penze, All inclusive
Hodnocení:
3,9 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 28.4.2018 3 dny Snídaně vlastnívlastní 1 622 Kč Detail
 29.4.2018 3 dny Snídaně vlastnívlastní 1 622 Kč Detail
 30.4.2018 3 dny Snídaně vlastnívlastní 1 622 Kč Detail
Černá Hora » Ulcinjská riviéra Anastasija starstarstar
Vila
vlastní
-
Bez stravy
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 21.4.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 1 790 Kč Detail
 25.4.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 2 019 Kč Detail
 28.4.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 2 190 Kč Detail
Černá Hora » Budvanská riviéra Apartmány vybrané - Budva
Apartmány
letecky, autobus, vlastní
Praha
Bez stravy
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 12.5.2018 6 dní Bez stravy vlastnívlastní 2 064 Kč Detail
 12.5.2018 6 dní Bez stravy vlastnívlastní 2 064 Kč Detail
 13.5.2018 6 dní Bez stravy vlastnívlastní 2 064 Kč Detail
FM
Černá Hora » Budvanská riviéra Vila Kentera
Vila
vlastní
-
Bez stravy
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 6.5.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 2 176 Kč-5 % FM Detail
 9.5.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 2 176 Kč-5 % FM Detail
 12.5.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 2 176 Kč-5 % FM Detail
FM
Černá Hora » Ulcinjská riviéra Mediteran Resort starstarstar
Hotel
letecky, autobus, vlastní
Praha, Brno, Ostrava, Pardubice
Polopenze, All inclusive
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 5.5.2018 4 dny Polopenze vlastnívlastní 2 195 Kč-10 % FM Detail
 6.5.2018 4 dny Polopenze vlastnívlastní 2 195 Kč-10 % FM Detail
 7.5.2018 4 dny Polopenze vlastnívlastní 2 195 Kč-10 % FM Detail
Černá Hora » Barská riviéra Utjeha - vila Perla
Vila
vlastní
-
Bez stravy
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 5.5.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 2 290 Kč-15 % Detail
 12.5.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 2 290 Kč-15 % Detail
 19.5.2018 8 dní Bez stravy vlastnívlastní 2 290 Kč-38 % Detail

další nabídky >

Dovolená v Černé Hoře

Černá Hora je netradiční, avšak stále oblíbenější destinací pro dovolenou. Proto se určitě nebojte na dovolenou vyrazit právě sem. Pokud každý rok jezdíte do Chorvatska, určitě rádi uvítáte změnu a vyrazíte na místo podobné, avšak odlišné. Do Černé Hory se dá pohodlně dostat i vlastním autem, stejně jako právě do Chorvatska a tak máte cestu na svou dovolenou pevně ve svých rukou. :)

Černá hora je republika v jihovýchodní Evropě, která leží při Jaderském moři. Sousedí kromě zmíněného Chorvatska také s Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Albánií a Kosovem. Černá Hora je hornatým státem, proto je vhodná nejen na letní dovolenou, ale také na dovolenou zimní. Nejvyšší vrcholky hor dosahují přes 2500m. n. m. Přesto, že se krajinný ráz této hornaté země může zdá drsný, jsou zde i nížiny – například v okolí Skadarského jezera a také v přímořských oblastech – černohorské pobřeží.

Černá hora dovolená pobřeží

Černá hora zátoka dovolená

KAM VYRAZIT?

Mezi nejvíce navštěvovaná města v Černé Hoře patří: Budva, Kotor, Ulcinj a další. Hlavním městem Černé Hory je Podgorica, která láká také spousty turistů. Navštívit můžete například i historické a kulturní centrum Černé Hory - Cetinje.

Na letní dovolenou nejvíce turistů vyráží na Budvanskou riviéru nebo na Ulcinjskou riviéru, proto tyto oblasti doporučujeme k návštěvě i my. Pokud toužíte po klidnější dovolené bez spousty turistů, zvolte například Barskou riviéru, kde se nenachází tolik ubytovacích kapacit a tak je tu i méně turistů.

Kromě toho, že můžete vybírat z různých destinací, můžete si také vybrat, kde budete ubytovaní. Možností je nepřeberné množství. Kemp, apartmán,villa, hotel a nebo i opravdu luxusní hotelový resort. Stejně tak je možné volit různé druhy dopravy. Vlastní, autobusovou nebo také leteckou. Záleží pouze na Vás, co je pro Vás nejpohodlnější a nejlepší.

OBYVATELÉ

Podobně jako například v Chorvatsku, i v Černé Hoře jsou místní velice milí a pohostinní. Jsou také vstřícní a společenští. Doslova milují kontakt s jinými lidmi a obzvláště s cizinci. Takže jako turista se tu budete cítit určitě skvěle a dostane se Vám veškeré pozornosti od místních. Především při ubytování v soukromí můžete od domácích čekat nějakou pozornost, například v podobě vína atd. Obyvatelé Černé Hory Vám také rádi pomůžou a poradí, například pokud pojedete na dovolenou bez předem rezervovaného ubytování, rádi Vám poradí, kde se ubytovat. Může se však stát, že budou požadovat nějakou finanční odměnu, proto se nebojte předem zeptat, kolik taková pomoc bude stát.

Kromě černohorských obyvatel tu můžete narazit také na přištěhovalce. Jedná se především o Srby, Bosňáky a Albánce.

Co se týče náboženského složení v Černé Hoře, naleznete tu vyznavače různých náboženství. Okolo 70 % však tvoří pravoslavní, zhruba 15 % připadá na islám a 5 % na katolíky. Kromě těchto zmíněných jsou zde také muslimové nebo katolíci.

Co se týče úředního jazyka, je podle Ústavy Černé Hory úředním jazykem jazyk černohorský. Jazyky pro úřední použití jsou bosenský, srbský, albánský a chorvatský. Před vyhlášením obnovy nezávislosti v r. 2006 se většina obyvatel Černé Hory deklarovala jako hovořící srbsky s ijekavským nářečím - Černohorský jazyk se celkově liší od srbského jazyka méně, než je tomu v případě češtiny a slovenštiny.

V obchodním styku se běžně užívá angličtina - především u mladší generace. Lze se také v malé části setkat s němčinou, francouzštinou, případně italštinou, zřídka ruštinou - u menší části starší generace).

Lze však říci, že se v Černé Hoře domluvíte prakticky i česky. Jazyk je velmi podobný chorvatštině a tak jistě ti, kteří už v Chorvatsku byli, potvrdí, že se dá bez větších problémů domluvit nebo si objednat jídlo v restauraci :)

JÍDLO

Najíst se v Černé Hoře můžete jak v hotelích, v kterých se nachází malé restaurace, tak v individuálních restauracích nebo v tzv. fast-foodech.

V hotelích převažuje zejména mezinárodní kuchyně a kuchyně blízkých států, takže nic ,,pravého černohorského“ tu nenajdete a ještě si docela připlatíte. Naopak menší restaurace nabízejí to nejlepší z černohorské kuchyně. Mají většinou ,,domácký“ ráz a ochutnáte tady pravou CHUŤ Černé Hory. Neposlední možností sou fast-foody, tedy stánky a bistra, kde se také můžete pohodlně a levně najíst. Mají tady především levná a jednoduchá jídla, ať už černohorská nebo středomořská (špagety, pizza) nebo balkánská ( čevapčiči, ražniči, pljeskavica apod.)

Typické černohorské restaurace jsou nevelké, zaměřené na černohorské speciality, avšak ceny jsou mnohdy velmi vysoké, ať už se jedná o ryby, plody moře, telecí nebo skopové.

V minulosti se velmi lišila kuchyně vnitrozemská a přímořská. Dnes již tyto rozdíly nejsou tak patrné, ale pořád platí, že čím blíže moři, tím více ryb, mořských plodů a zeleniny, čím dál od pobřeží, tím více sýrů, masa, uzenin a obilnin.

Jsou však jídla, která jsou oblíbená a společná jak pro přímoří tak pro vnitrozemí. Příkladem je pršut (vepřová sušená šunka uzená ,,postaru“ za specifických podmínek). Dalším jsou sýry, z kravského, ovčího i kozího mléka. Sýry se vyrábějí většinou "po domácku" a ty jsou také nejkvalitnější a nejchutnější. K dostání je ,,prevreli sir“ – vyzrálý nebo ,,mladi sir“ – podobný našim tvarohovým sýrům. Často se sýry servírují jako předkrm. Další velmi oblíbenou věcí jsou solené ryby – sardele. Další oblíbená jídla jsou různé saláty z mořských plodů – například z chobotnic. Často se k jídlům podává zelenina nebo olivy.

Jako dezert se v Černé Hoře většinou podává místní ovoce.

Sladké zákusky je možná lepší vypustit, především pokud nejste na sladké. Jsou většinou dědictvím po Turcích - takže velmi sladké. Nešetří se medem, cukrem, ořechy, kandovaným ovocem apod. Takže pokud nejste vyloženě na sladké, může se stát, že Vám černohorské zákusky opravdu chutnat nebudou. Avšak milovníci velmi sladkého a medu si určitě přijdou na své :)

Předností černohorské kuchyně jsou kvalitní, zdravé, ekologicky čisté potraviny, pěstované bez umělých hnojiv a pesticidů. Není tu ani nebezpečí geneticky upravovaných potravin nebo nějakých pochybných náhražek. Olej se používá výhradně olivový.

Speciality

Polévky:

Rybí polévka - riblja čorba

Pastýřská krémová polévka - čobanska kremsupa od vrgnja

Kopřivová polévka - čorba od koprive

Hlavní jídla:

Guláš z chobotnice - gulaš od hobotnice

Vařená ryba - lešo riba (vařená se zeleninou a bylinkami)

Pečená ryba na roštu - pečena riba na žaru

Pstruh na černohorský způsob - pastrmka na crnogorski način

Olihně na roštu - lignji na žaru

Olihně plněné - lignji punjeni

rizoto s plody moře - rižot s plodovima mora

Zelné závitky - Japraki

Jehněčí dušené v mléce - jagnjetina u mlijeku

Pochoutkou jsou v Černé Hoře také marinované ryby, které se pečou zalité horkou marinádou z oleje, vody, citronu zeleniny a koření. Nebo Pašticada, která se dělá z kvalitního hovězího masa protýkaného slaninou a česnekem (podobné naší svíčkové, akorát se podlévá červeným vínem)

Zvláštní jsou pro nás mohou být přílohy, ať již je to polenta (kukuřičná kaše), nebo cecvara - voda v níž je rozpuštěný sýr a kajmak + zavařená kukuřičná mouka, nebo kačamak kreolovi - kukuřičná kaše s brambory.

PITÍ

Na rozdíl od sousedních zemí, například Chorvatska, si v Černé Hoře udržela své místo tradiční černá káva (crna kafa) podávaná v džezvě - typické malé konvičce, která je zde zachována z tureckých dob. Tato káva bývá slazená, ale lze si požádat o kávu bez cukru (bez šećera). Káva v džezvě se podává se sklenicí vody nebo minerálky. Samozřejmě je běžně k dostání i espresso.

Dalším, co si na své dovolené v Černé Hoře můžete dát, je víno. Vína mají v Černé Hoře starou tradici a je zde velký výběr, což je dáno tím, že v Černé Hoře jsou velmi dobré podmínky pro růst vína. Mezi červenými víny vítězí vranac, který je nejznámější. Mezi bílými víny je to krstač.

Mezi destiláty je v Černé Hoře nejznámější lozova rakija. Černohorci si však nejvíce cení prvijenac a krun.

S pivem je to však horší. V zemi je pouze jediný pivovar v Nikšići – toto pivo je pouze plechovkové nebo lahvové. Točené se skoro nevyskytuje. K dostání jsou samozřejmě i piva srbská.

POČASÍ

Pokud přijedete do Černé Hory v letních měsících, nemusíte mít obavy o počasí. Počasí tu bude krásné, a to zejména proto, že přijedete do oblasti se subtropickým rázem. Pokud se na dovolenou do Černé Hory vydáte mimo sezónu, určitě se také ohřejete, teploty jsou tu vyšší než u nás a i v zimě tu je teplota příjemná, díky středomořskému klimatu. Celý půlrok se průměrné teploty pohybují okolo 18°C, takže se nemusíte obávat toho, že moře bude studené :)

CENY a MĚNA

Co se týče cen v Černé Hoře, lze je srovnat s naší republikou. V hlavní sezóně bývají ceny v přímořských oblastech vyšší a mohou se různě měnit v závislosti na poptávce. Logické je také to, že ceny potravin v obchodech a v restauracích se liší. Takže pokud chcete ušetřit, určitě doporučujeme nakupovat ve větších obchodech. Ale určitě by bylo škoda nezajít alespoň několikrát na nějakou černohorskou specialitu do restaurace. Však na dovolené si člověk musí užívat, no ne? :)

Měnou v Černé Hoře je od 1.1.2002 Euro. Jak všichni již nejspíš víme a známe, mince jsou v hodnotách: 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů a také v hodnotě 1 a 2 Eura. Bankovky jsou vyhotoveny v hodnotách: 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 Eur. Směnu jiné zahraniční měny provádějí banky a směnárny, avšak toto je infromace spíše doplňující, protože většina cestovatelů si do Černé Hory doveze již Eura, které si můžeme snadno vyměnit i u nás. Určitě si s sebou neberte české koruny, ty tu nevyměníte.

Pokud by však někdo chtěl směňovat například dolary za eura, pak banky mají otevřeno od 8:00 do 20:00 ve všední dny, v sobotu do 13:00.

V Černé Hoře je možné také platit útratu některými platebními kartami. Někdy to může být složité, proto se předem přesvědčte, že daná restaurace, obchod či jiné zařízení, přijímá platební karty. Platit můžete ve většině případů kartami: EuroCard, MasterCard, Visa, American Expres a některými dalšími.

Doporučujeme dávat si pozor na opakované protažení karty strojkem.

Orientační ceny v Černé Hoře

Chléb 1 ks: 0,40 - 0,60 EUR

Minerální voda 1 l: 1 EUR

Coca-Cola 0,25 l: 2 EUR

Džus 1 l: 2 EUR

Pivo 0,5 l: 1 - 2 EUR

Víno 1 l: 3 - 9 EUR

Rakije 0,7 l: 10 EUR

Pršut 1 kg: 7 - 14 EUR

Sýr 1 kg: 3 - 5 EUR

Banány 1 kg: 1 - 2 EUR

Ceny v restauracích

Předkrm: od 1,50 EUR

Saláty: 1,00 - 3,00 EUR

Polévka: od 1,00 EUR

Hotové jídlo: od 2,00 EUR

Speciality na objednávku: od 3,50 EUR

Rybí speciality: od 6,00 EUR

Grilované speciality: od 4,00 EUR

Pizza: 3,00 - 7,00 EUR

Špagety: 4,00 - 8,00 EUR

Přílohy: 1,00 - 2,00 EUR

Dezerty: od 3,00 EUR

Šálek kávy: 0,50 - 1,00 EUR

Koktejly: od 2,50 EUR

Jídlo na dovolené Černá hora

DALŠÍ DŮLEŽITÉ ČI ZAJÍMAVÉ INFORMACE

Černohorské pasové a vízové předpisy:

Jako cestovní doklad Vám postačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Doporučujeme, aby platnost pasu překračovala minimálně 90 dní od konce pobytu. Občas na hranicích býval problém s tím, že pas měl krátkou dobu platnosti.

Od 15.6.2004 mohou cestovat čeští turisté do Černé Hory cestovat i na platný OP. V tomto případě je však možné pobývat v Černé Hoře pouze 30 dní. Proto doporučujeme vzít si raději i cestovní pas, především pokud se chystáte na delší dovolenou nebo budete chtít navštívit i sousední státy. Pas je zapotřebí právě i k cestám do sousedních zemí - Srbska, Bosny a Hercegoviny a Albánie.

Na území Černé Hory je umožněn vstup a pobyt do 90 dnů bez víza - pokud se jedná o cesty za nevýdělečným účelem či v případech tranzitu. V případě pobytu za účelem výdělečné činnosti či studia je nutno požádat o vízum na velvyslanectví v Praze.

Přihlašovací povinnost:

Cizinec musí do 24 hodin od vstupu do Černé Hory přihlásit svůj pobyt na příslušném oddělení policie.

Hotely a kempy plní tuto povinnost za vás. Stejné je to i pokud jste ubytovaní v soukromí. Potvrzení o přihlášení má u sebe stále návštěvník.

Nocování mimo ubytovací zařízení, například ve volné přírodě, je ZAKÁZÁNO!

Hygiena a očkování:

Žádné povinné očkování není.

Riziko nákazy je v Černé Hoře nízké. Avšak určitě doporučujeme, zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu a spalničkám. V případě cest do odlehlejších míst doporučujeme očkovat proti Hepatitidě A. Očkování proti Hepatitidě B je doporučováno osobám s vyšším rizikem nákazy této nemoci. Přenáší se zejména při pohlavním styku, infikovanou krví nebo jinou tělní tekutinou, k nákaze může v ojedinělých případech dojít také v lékařském zařízení se špatným hygienickým standardem.

Zdravotní péče:

Je třeba počítat s tím že úroveň černohorského zdravotnictví je nižší než v ČR.

Černá Hora má s Českou republikou "Sociální dohodu o vzájemném poskytování lékařské pomoci v nezbytných akutních případech". Jinak je potřeba za lékařské ošetření platit, stejně jako za přepravu do České republiky. V souvislosti s výše uvedenou dohodou je potřeba, aby si cestovatel vyžádal u své zdravotní pojišťovny formulář CZ/YU 111 a ta mu jej potvrdila. Tento formulář potvrzuje nárok na zdravotní péči. Za každé ošetření se platí hotově. Doporučujeme se při odjezdu do Černé Hory připojistit. Cestovní pojištění zahrnuje výlohy spojené s ošetřením nebo s lékařským zákrokem (doprava nemocného apod.)

Pošta:

Pokud byste chtěli posílat pohled nebo dopis, je potřeba koupit si známku. Ty se prodávají na poštách, v novinových stáncích a občas i v hotelu. Známka na dopis stojí 0,70 €, na pohled 0,60 €. Pracovní doba na poštách je od 8:00 do 21:00 ve všední dny, v sobotu pak pouze do 15:00.

Telefonování:

Mezinárodní volací číslo do Černé Hory je 00382 (+382). Pro volání do České republiky je volací číslo 00420 (+420). K volání lze použít kromě mobilního telefonu také telefonní automaty, které jsou na předplacené karty. Tyto karty zakoupíte na poštách, ve stáncích, v obchodech, na nádražích atd. Karta stojí 2 €, 5 € nebo 7 € . Telefonovat lze samozřejmě i z hotelových pokojů vyšší kvality, ale cena je o poznání vyšší.

Důležitá čísla:

Policie: 122

Hasiči: 123

Záchranná služba: 124

Turistické informace: 19797

Internet:

Ve všech městech Černé Hory se nachází internetové kavárny, kde můžete využít wifi připojení, ať už zdarma či za poplatek. Také některé lepší hotely nabízí svým hostům internetové připojení.

Časové pásmo:

Místní čas (GMT +1) je stejný jako středoevropské pásmo. Letní čas (GMT +2) je stejný jako v ČR, platí od konce března do konce října.

Turistické informace:

Ve všech turistických destinacích a navštěvovaných místech jsou zřízeny TIC (Turistická Informační Centra), kde se dozvíte všechno, co potřebujete o dané lokalitě, kam na výlet, ubytování apod. Tyto služby jsou bezplatné.

Důležité adresy:

Konzulární jednatelství Podgorica
adresa: Ulcinjska cesta 1, 81 000, Podgorica
fax: + 382 20 655 238
tel./mobil: + 382 20 655 8238
e-mail: vaclav_dobes@mzv.cz, kjpodgorica@seznam.cz
úřední hodiny pro veřejnost: úterý a čtvrtek 9:00 - 13:00 hod.

Na konzulát se lze obrátit v případě nepředvídaných událostí, jako je například ztráta cestovních dokladů, krádež, nehoda, úmrtí a podobně.

Velvyslanectví ČR v Srbsku a Černé Hoře - Bělehrad (Ambasada Češke Republike)
Bulevar kralja Aleksandra 22 (bývalý název - Bulevar revolucije)
11 000 Beograd
tel.: +38111/3230133, +38111/3230134
fax: +38111/3236448
e-mail: belgrade@embassy.mzv.cz
působnost úřadu: diplomatická pro Srbsko a Černou Horu

provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek: 07.45 - 16.15 hod.
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - čtvrtek: 09.00 - 11.00, 14.00 - 14.30 hod.

[Zobrazit mapu]
Najdi moji super dovolenou
Select country and destination